• share

  ECHA, REACH Ek XIV kapsamında n-Propil Bromür için Son Kullanım Tarihi Olarak 2020’yi Belirledi

  Temmuz 27, 2017
  share

   AB, n-Propil Bromür için Son Kullanım Tarihi olarak 2020’yi belirledi
  AB, n-Propil Bromür için Son Kullanım Tarihi olarak 2020’yi belirledi

  • ECHA, AB’nde n-propil bromürün son kullanım tarihinin 2020 olduğunu ilân etti.

   İş artık resmiyete döküldü. Solventli temizlikte ve buharlı yağ çıkarmada yaygın biçimde kullanılan bir solvent olan n-propil bromür (nPB), cinsel işlev ve doğurganlık üzerine olumsuz etkilerinden ötürü Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın (ECHA) üreme için toksik sınıflandırmasının (kategori 1B) kriterlerini karşılamaktadır. Bu sebepledir ki, nPB, diğer bilinen adlarıyla 1-Bromopropan veya 1-BP, Madde 57(c)’de yer verilmiş olan Düzenleme (EC) No.1907/2006’nın Kimyasal Tescili, Değerlendirilmesi, Yetkilendirilmesi ve Kısıtlanması (REACH) Ek IV (PDF, 344 KB) kapsamına sokulacak ve son kullanım tarihi de bu sürece göre belirlenecektir.

   ECHA’nın nPB için belirlemiş olduğu son kullanım tarihi 4 Temmuz 2020’dir.


  • n-propil bromür kullanımına son verme takvimi

   Madde:

   • 1-Bromopropan (n-propil bromür)
   • EC No: 203-445-0
   • CAS No: 106-94-5

   Geçiş düzenlemeleri:
   Son müracaat tarihi: Ocak 4, 2019
   AB-menşeli kullanıcıların nBP kullanımlarını sürdürebilmeleri için özel yetkilendirmeye müracaat etmeleri gereklidir. Yetkilendirme için “son müracaat” tarihi Ocak 4, 2019’dur.
   Madde 58(1)(c)(ii)

   Son kullanım tarihi: Temmuz 4, 2020
   Son kullanım tarihi olan Temmuz 4, 2020 ertesinde n-propil bromürün kullanımı artık yetkilendirmeye tabi olacaktır. Madde 58(1)(c)(i)

   Madde 57’de atıfta bulunulan içkin özellik:
   Üreme için toksiktir (kategori 1B)

   Giriş Numarası:
   '32


  • Global nPB düzenlemeleri artışta

   Avrupa, güvenlik ve çevre düzenlemeleri için teamüller oluşturmada global bir liderdir ve ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) da bu konuda hiç de geride sayılmaz. Geçen yıl, ABD EPA, n-propil bromürün (nPB) püskürtmeli yapıştırıcı, kuru temizleme (leke temizleyiciler dâhil) ve buharlı yağ çıkarma uygulamalarında kullanımına ilişkin bir taslak risk değerlendirmesini kamuoyunun görüşüne ve emsal gözden geçirmeye sunmuştur.

   nPB’nin buharlı yağ çıkarmada kullanımına ilişkin küresel ölçekte artan düzenlemeler karşısında, 3M™ Novec™ Sıvıları benzeri daha güvenli ve sürdürülebilir solventlere geçişin vakti gelmiş görünüyor. Yeni 3M™ Novec™ Markasının web sitesini ziyaret ederseniz ve solventli temizleme ve buharlı yağ çıkarma uygulamalarında nPB’nin yerine 3M Novec Sıvılarını seçmeniz için daha fazla sebep bulabilirsiniz.
   ©3M 2017. Her hakkı saklıdır.
   3M ve Novec, 3M Company’nin ticari markalarıdır.
   Diğer tüm ticari markalar kendi sahiplerinin malı ticari markalardır.


3M Novec Gündemdeki Konulara abone olun

Yangın söndürme, solventli temizleme ve formülasyonların uzmanlarınca meslektaşları için kaleme alınmış görüşler posta kutunuza geliversin.