Novec 1230 Yangın Söndürme

Ürün görüntüle

Kritik varlıklarınızı güvence altına almak, iş sürekliliğinizi muhafaza etmek, hayatları kurtarmak ve gezegenimizi korumak üzere tasarlanmış bir yangın söndürme sistemi kurarak tam bir koruma sağlayın. 3M™ Novec™ 1230 Yangından Korunma Sıvısı bazlı bir yangın söndürme sistemini seçmekle, çevreye zarar vermeksizin, en yüksek performansı en geniş güvenlik marjıyla elde edebileceğiniz mevcutların içerisinde en ileri yangın söndürme bilimini tercih etmiş olursunuz.

3M™ Novec™ 1230 Yangından Korunma Sıvısı, veri merkezleri, kontrol odaları, müzeler başta olmak üzere, en zorlu ortamlarda iş görerek sahibi olduğunuz varlıkları ve maiyetinizdeki insanları korumanıza yardımcı olur. Bu temiz yangın söndürme maddesi bir yangın anında operasyonel sürekliliği desteklerken, yangın yerinin eski haline döndürülmesi ve temizliği için gereken iş duraksaması süresini minimuma indirmeye yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra, ozon delici özelliği olmaması, global ısınma potansiyelinin (GWP) 1’in altında olması, atmosferik ömrünün kısalığı ve hidroflorokarbon (HFC) azaltımına tabi olmaması, bu ürünü işletmenizin yanı sıra, uzun vadede gezegenimizin de yararına iş gören ideal bir tercih haline getirmektedir.

Ansul Sapphire Novec 1230 Sıvılı yangından korunma sistemi veri merkezi sunucularına deşarj edilirken.
Değerli olanı korur.

Geleceğimiz için tasarlanmış susuz yangın söndürme

 • Kadın IT çalışanı, ipad’iyle, tepesinde “Güvenle tercih edin, çünkü duraksamaya zaman yok” yazılı mavi ve mor üçgen grafiğin bulunduğu veri merkezinin içerisinde.

  Bir yangından korunma sistemi belirlerken yapacağınız tercihler bir kişinin, kıymetli bir varlığınızın, hatta işletmenizin tamamının bir yangından sağ çıkıp çıkamayacağını belirleyebilecek kadar kritik önemdedir. Etkili bir susuz yangın söndürme sistemi, işinizin duraklama süresini minimuma indirerek iş sürekliliğinize destek olur. Su-bazlı yangın söndürme kullanmanız ise elektronik aletlerinizi hasara uğratarak yoğun bir kurtarma külfeti getirir, hatta daimi veri veya mal kaybına dahi yol açabilir.

  Ayrıca, tüm temiz gazlı yangın söndürme sistemleri de birbirlerinin aynı değildirler. FM-200® ve ECARO-25® gibi yüksek GWP’li hidroflorokarbonlar (HFC’ler), Avrupa’da F-Gaz Yönetmelikleri kapsamında bir süredir üretim azaltımına tabi tutulmaktadırlar. Ekim 2016’da Montreal Protokolü’nde gerçekleştirilmiş olan Kigali Değişikliği, HFC üretim ve tüketimindeki bu azaltıma daha da ivme kazandırmıştır. Bir gazlı temiz yangın söndürme maddesinden yana yapacağınız tercihin dünya çapında etkisi olabilir.

  Novec 1230 Yangından Korunma Sıvısı, bilime olan sadakatimizin nasıl da inanılmaz yeniliklere kapı açabildiğinin bir göstergesidir. Sıvı olarak saklanıp, deşarjıyla birlikte gaza dönüşerek, zarar gören bölgelere nüfuz eder ve ısıyı alarak – insanlara bir zararı dokunmayıp, su hasarına da yol açmaksızın – yangınları seri biçimde söndürür.


Yangından akıllı, güvenli, sürdürülebilir korunma

Bir yangından korunma sistemi seçerken, hayatların, geçimlerin ve çevrenin varlığı yokluğu söz konusudur. 3M™ Novec™ Yangından Korunma Sıvısı, bakmakla yükümlü olduğunuz her şeyi güvence altına alan akıllı bir tercih yapmış olmanın gönül rahatlığını size hissettirecektir.

 • Masmavi gökyüzü, bembeyaz bulutlar ve pırıl pırıl parlayan güneş altında uzun yeşil çimler
  Sürdürülebilir

  Hem kuruluşunuzun önündeki mevzuat güçlüklerini ortadan kaldırmak, hem de gezegenimizi korumak için akıllı bir tercihle, seçiminizi 1’in altında GWP’li, ozon delme özelliği sıfır ve herhangi bir azaltım yaptırımına tabi olmayan temiz bir yangın söndürme maddesinden yana yapın.

 • İkinci el 60’da çelik kronometrenin yakından görünüşü
  Yangınları söndürür. Hızla

  Novec 1230 sıvısı, yangının ısısını emip, zincirleme reaksiyonu kesintiye uğratarak yangınları seri ve güvenli bir biçimde söndürmeye yardımcı olur. Yangınlar ne kadar hızla söndürülürse, varlıklarınızın uğrayacağı zarar da o kadar azalır, işiniz de normal seyrinde devam eder.

 • Yangından korunma mühendisleri, yangın söndürme sistemi odasında, büyük kırmızı silindir içindeki Novec 1230 Sıvısının seviyesini kontrol ederlerken
  İnsanlar için güvenlidir

  Yangın söndürme maddeleri: güvenlik marjı

  Novec 1230 sıvısı, temiz yangın söndürme maddeleri arasında en yüksek güvenlik marjını sunar. Etkili yangın söndürme sağlar ve en kıymetlilerinizi korur.

 • Gökdelenin önünde el sıkışma anının yakından görüntüsü
  Yerden kazandırır

  Novec 1230 sıvısı sıvı halde depolandığından, gaz halinde depolanan inert gazlar ve CO2’ye nazaran daha az yer kaplar. Silindirler içerisinde kapalı güvenli alanlarda depolanabildiğinden, ayrı depolama gereğini ortadan kaldırır.


3M™ Blue Sky℠ Garantisi

 • Yeşillikler, orman, doğan güneş ve masmavi gökyüzü

  Yaşanır bir çevre miras bırakın — hem de garantili. Novec 1230 Yangından Korunma Sıvısını geliştirirken bilinçli şekilde sürdürülebilirliği gözettiğimizden, endüstrinin küresel çaptaki tek çevre garantisi olan 3M Blue Sky Garantisini verebiliyoruz. 3M Novec 1230 Yangından Korunma Sıvısının kurulumundan itibaren 20 yıl içerisinde çevresel özelliklerinden ötürü yangından korunma maddesi olarak kullanımına yasak veya kısıtlama getirilecek olursa sıvının satın alım bedelini geri ödeyeceğiz.

  Broşürü (PDF, 247 KB) indirin


Sıkça Sorulan Sorular

 • Novec™ 1230 sıvısı nedir?

  Novec 1230 sıvısı, en kıymetli varlıklarınızı korumanıza yardımcı olan, sürdürülebilir bir yangın söndürme maddesidir. FM-200® benzeri yüksek GWP’li HFC’lerin yerine tasarlanmış susuz bir yangın söndürücüdür.

 • Novec™ 1230 bir yangını nasıl söndürür?

  Novec 1230 sıvısı, ısıyı emerek yanma prosesini durdurur. İleri bir yangın söndürme sisteminin bir parçası olarak, yangını en kısa sürede söndürür.

 • Novec™ 1230 ne kadar güvenlidir?

  Yangın söndürme maddeleri, yangın korumalı yerin sakinlerine eşit derecede güvenlik sağlamazlar. Novec 1230 sıvısı, tasarım konsantrasyonu ve NOAEL (Herhangi Bir Yan Etki Gözlenmeyen Düzey) arasındaki göreli farkla kanıtlı geniş bir güvenlik marjına sahiptir.

  Yangın söndürme maddeleri – güvenlik marjı grafiği

   

 • Novec™ 1230 sıvısının raf ömrü ne kadardır?

  Yetkili imalâtçılarımızdan birinden satın alınmış olması şartıyla, Novec 1230 sıvısının kurulu bir sistem içerisinde en az 30 yıllık bir raf ömrü bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki, listeli ve onaylı bir sistem içinde bulunduğu müddetçe, Novec 1230’un etkililiği zaman içerisinde azalma göstermeyecektir.

 • Novec™ 1230 çevre mevzuatına tabi midir?

  Novec 1230 sıvısı, ne Avrupa F-Gaz Yönetmeliğinin, ne de herhangi başka bir Uluslararası Yönerge veya Yönetmeliğin hedefindedir. Ayrıca bizden yapacağınız alımları gelecekteki mevzuat yaptırımlarına karşı 3M™ Blue Sky℠ Garantisi’yle koruma altına aldığımızı da memnuniyetle belirtiriz.

 • Novec™ 1230’u nereden alabilirim?

  Novec 1230 sıvısını 3M imal etse de, fiili sistem satış ve kurulumları, OEM ortaklarımız ve onların global distribütör ağları aracılığıyla gerçekleşir.

  Novec 1230’un onaylı sistem imalâtçılarının listesini görüntüleyin


3M™ Novec™ 1230 Yangın Sıvılarının nasıl istiflendiklerini görün

Hepsini karşılaştır

Novec 1230 sıvısını üreten bilim, bilhassa da alternatifleriyle karşılaştırıldığı vakit kendisini gösterir. İster bir halonlu yangından korunma sisteminin yerine yeni bir sistem getirmek isteyin, ister çevre dostu bir sistem kurmak veya işçilerinizin güvenlik marjlarını yükseltmek isteyin, Novec 1230 sıvısı bunları ve daha fazlasını vaat eder. Daha fazlasını öğrenmek için bir karşılaştırmayı seçin, ya da ‘Yangın Söndürme Sistemlerinin Toplam Sahiplik Maliyeti’ni ' keşfedin.

 • Kurulum ve bakımları pahalı olan inert gazlı yangın söndürme sistemleri çok yer kaplamakta; taşınma ve kurulma külfetleri fazla olan çok sayıda silindire ihtiyaç vardır. Tüm bunlar, hem daha işin başında, hem de uzun vadede yatırım maliyetini kabartırlar. Buna karşılık, Novec 1230 sıvısının havadan sevki mümkün olduğu gibi, inert gazlı sistemlere nazaran çok daha yüksek işçi güvenliği marjına sahiptir.

 • FM-200® gibi hidroflorokarbonlar (HFC’ler), yüksek küresel ısınma potansiyelleri ve uzun atmosfer ömürleri yüzünden çevreye ciddi zararlar vermektedirler. Bu sebepledir ki, HFC’ler, Montreal Protokolü ve Avrupa F-Gaz Yönetmeliği kapsamında azatlıma tabi tutulmuş ve kullanıcıları HFC’lerin yerine bir alternatif aramaya sevk etmiştir.

 • Su, her şekliyle, elektronik aletlere, elektrik sistemlere, kontrol odalarına ve arşivlere ciddi hasarlara, veri kayıplarına ve maliyetlere sebep olabilmektedir. Bu da kritik işlemlerin sürdürülebilmesini zorlaştırmakta ve deşarjı halinde temizlik ve eski hale döndürme süreçleri zorlu (ve de pahalı) hale getirmektedir.

 • Yangından korunma hem cana, hem de mala hitap etmesi gerekirken, yangın söndürmede karbondioksit (CO2) kullanımı insan güvenliğine tehdit teşkil edebilmektedir. Bunun yanı sıra, CO2 sistemleri, test, eğitim, denetim, bakım ve yer gereklilikleri yüzünden pek çok işletme maliyeti doğurmaktadırlar.


3M™ Novec™ yangın söndürme hakkında Güncel Konular & Haberler

Tüm Güncel Konular & Haberleri görüntüleyin

Sunulan kaynaklar ve araçlar


Zorlu endüstriler için uygulamalar ve olay incelemeleri


Novec™ 1230 sıvısı videoları


Yangın söndürme sorularınıza yanıt bulmanıza yardımcı olalım

Yangın söndürme sistemleri, mevzuatları ve Novec 1230 sıvısı hakkındaki sorularınıza yanıt bulabilmek ve desteklerini alabilmek için mühendis ve bilim insanı ekibimizle iletişime geçin.