Bant Banner Görseli

Yalıtım ve Koruma için Premium Elektrik Bantları

Ürünler

Scotch® Elektriksel Yalıtım Bantları

 • En olumsuz koşullar da dahil olmak üzere neredeyse tüm uygulamalarda kullanılabilecek profesyonel 3M Scotch® Elektriksel Yalıtım Bantları mevcuttur. Kapsamlı kalite kontrolleri, hammaddeler ve süreçler üzerinde dikkatle gerçekleştirilen testler sayesinde, 3M™ ürünlerinin yüksek kaliteye sahip olması sağlanır. Mevcut ürün yelpazesi ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıya bakabilirsiniz.


 • Scotch Bant

  İlk seferde mükemmel yalıtım sağlayan sonuçlar.

  3M, farklı sınıflara, boyutlara, renklere sahip çok çeşitli ve kendinden yapışkanlı PVC Yalıtım Bandı yelpazesi sunar. Mükemmel yapıştırıcı kuvveti ve esneklik sayesinde, yalıtım ve kabloların mekanik olarak korunması konusunda uygulamacılara beklenenin üzerinde performans sağlar.

  1 kV'a kadar olan standart uygulamalar için:


  • Kabloların, tellerin, bağlantıların ve konnektörlerin yalıtımı
  • Kabloların kaplanması
  • Hasarlı yalıtımların tamir edilmesi
  • Kablo Ceketi Tamiri
  • Kabloların sabitlenmesi ve paketlenmesi

Scotch® Super 33+™ Kuvvet testi, Yapışma testi, Uyum testi


Binalar için Bakım ve Onarım Bantları

 • Elektrik tesisatınızın yalıtımını 3M™ Vinil Elektrik Bantlar ile sağlayın. Güçlü, esnek PVC sırtı sayesinde ve mükemmel yalıtım özellikleriyle 3M vinil elektrik bantları neme, aşınmaya, korozyona, alkalilere ve asitlere dayanır. Sıcak veya soğuk hava koşulları mı? Sorun değil. 3M vinil elektrik bantları çok çeşitli çalışma sıcaklıklarında alev geciktirici özelliği ile UL Listesi kapsamında ve CSA onaylıdır.

 • 3M™ Mastikler ile 600 volt'a kadar elektrik bağlantılarını koruyun ve yalıtın. Sıra dışı bir şekil üzerine yalıtım bariyeri veya nem yalıtımı mı uygulamanız gerekiyor? 3M™ Mastik Bantlar, kendiliğinden eriyen, butil kauçuk bazlı yalıtım bileşeninden üretilmiştir. 3M mastik bantlar, vinil (PVC) sırtlı, yalıtımlı lastik sırtlı veya sırtsız olarak temin edilebilir.

 • Son derece uyumlu 3M™ Kauçuk Bantlar, elektrik bağlantıları için yalıtım ve sızdırmazlık sağlanmasına yardımcı olur. Bara bağlantıları, genel bağlantı yalıtımı ile düşük ve yüksek gerilimli bağlantılar için nem yalıtımı gibi uygulamalarda birincil elektrik yalıtımı için idealdir. Astarlı veya astarsız olarak temin edilen 3M kauçuk yalıtım bantları dayanıklı ve sağlamdır ayrıca 130 °C sıcaklıklara kadar dirençlidir.


 • Elektrik teknisyenleri için çözümler

  3M'den yüksek kaliteli, kanıtlanmış elektrik kurulumu ürünleri

  Sayfayı ziyaret edinSağ İçi Boş Ok

Scotch 33 Super
Elektrik tesisatı

3M Turuncu File

En iyi işi çıkarmak için doğru bandı kullanın.

Zorlayıcı koşullarda, 3M'in Scotch® Premium Elektrik Bantlarını kullanın.

 • NOT:
  Ürünler, kategoriye göre değişiklik gösterir. Her ürün, listelenen tüm uygulama gereklilikleri için uygun değildir.

Bant Uygulama Görseli

Profesyoneller için uygulama ipuçları

Elektriksel yalıtım bantları doğru kullanıldığında zamandan, paradan ve efordan tasarruf edilmesini sağlayarak verimlilik sunar.

Elektrik yalıtım bantlarının doğru şekilde kullanılması, günlük rutin elektrik kurulumlarında değerli zamanınızı ve paranızı korur; ancak uzmanlık bilgisi gerektirir. Elektrik bandı kullanma becerisi hala tecrübeli elektrik teknisyenleri tarafından her gün kullanılan bir beceridir. Buna rağmen, bu konudaki bilgilerin giderek unutulduğu görülmektedir. Özellikle çok fazla vaktinizin olmadığı ve yalnızca bantların işe yarayacağı durumlarda, bu becerilere zaten hakim olmak çok önemlidir.

Nem Bariyeri

Yüksek kaliteli elektrik tesisatları:


Kendiliğinden eriyen ve sızdırmazlık sağlayan bantların amacı, elektrik bağlantılarını neme karşı etkili bir şekilde korumak ve yüksek kaliteli elektrik yalıtımı sağlamaktır. Kauçuk ve mastik bantlar ayrıca keskin kenarlı konnektörleri kaplamak için de uygundur. Kauçuk bazlı bantlar kendiliğinden eriyen bantlardır ve astarlı veya astarsız çeşitleri mevcuttur. Esnemiş durumda ve üst üste olan katmanlar kaynayarak kesintisiz bir elektrik yalıtımı ve nem bariyeri oluşturur

Kaplama Tekniği

Düşük gerilimli tesisatlar (1000 V'a kadar) için; bant, orijinal uzunluğunun %50-75'i kadar esneyecek şekilde sarılmalıdır. Ardından, diğer bir PVC bant katmanı dış katmanı oluşturur ve önemli işlevler sağlar: elektrik yalıtımı, mekanik hasara karşı koruma, UV ışınlarına ve aşındırıcı kimyasal etkilere (alkaliler veya asitler) karşı koruma.


Piyasada birçok PVC bazlı yalıtım bandı türü bulunmaktadır. Genel amaçlı PVC bantlar; kabloları paketleme, iç mekan renk kodlaması ve geçici onarım gibi işler için uygundur. Buna karşın, yüksek kaliteli PVC bantlar, elektrik mühendisliğinde kalıcı yalıtım işlerinde kullanım için uygundur. Soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı ve UV ışınlarına karşı dirençlidirler; yani hem soğuk hem de sıcak hava koşullarına sahip dış mekan uygulamaları için uygundurlar.

Gevşemenin Önlenmesi

Uygulamalara uygun olmayan bantların kullanılması sonucunda bantlar zamanla yüzeyden ayrılabilir. Buna gevşeme adı verilir. Gevşeme su ve toz girişine ve yalıtım kaybına neden olur. Bu nedenle, uygulamalarda doğru bandın kullanılması önemlidir. PVC bant bulunan düşük gerilimli bir tesisatta, optimum yalıtımın ve koruyucu kaplamanın sağlanması için en az iki katman yarı kapalı bant uygulanması gereklidir. Genel bir kural olarak, yalıtım katmanının kalınlığı, kablo yalıtımının yaklaşık 1,5 katı kadar olmalıdır.


Bandın iyi yapışması için sarma işlemi sırasında gergin kalması gereklidir. Bandın son sarımı azaltılarak yapılır ve bant son sarımdan sonra kesilir (özellikle PVC bantlarda). Ardından bir süre bekleyip ucuna basınç uygulanır; böylelikle, bandın iç gerilmelerden ötürü yeniden gevşemesi önlenebilir.

Motor Kabloları

İlk önce, motor besleme hattı ile motor arasındaki düşük gerilimli elektrik bağlantıları yapılır. Bunu yapmak için, sonraki çalışmanın engellenmemesi açısından kablo uçlarını bükülmesi gerekir. Kablo uçları, kendiliğinden sızdırmazlık sağlayan kauçuk bant ile üst üste en az dört katman olacak şekilde sarılmalıdır. Bu işlem, elektrik yalıtımı ve su geçirmezliği sağlar. Son olarak, elektrik tesisatı için onaylı PVC yalıtım bandı kullanılarak en az 2 katman 1/2 kapalı bant uygulamasıyla sarılmalıdır.


Bir ipucu: Bu katman, önceden uygulanan kauçuk yalıtımını PVC bant genişliğinin yaklaşık iki katı olacak şekilde kaplamalıdır. Bu amaç için ayrıca, PVC bandın kauçuk katman ve kablo kılıfı üzerinde sağlam bir şekilde durmasını sağlamak için esnetme tekniği kullanılması önerilir. Bu adımla, neme karşı koruma işlemi tamamlanır. Yeniden işleme için bağlantıya erişimin sürdürülmesi gerekiyorsa, yapılması gereken ilk şey, yapışkan tarafı dışa gelecek şekilde bir PVC bant katmanı sarmaktır.

Kablo Kolları

Düşük gerilimli kollar, bant kullanılarak korunabilir. Hazır birleşim noktasında, kauçuk bant ile üst üste en az dört katman olacak şekilde yalıtım ve sızdırmazlık sağlayın. Son olarak, kolu, elektrik uygulamaları için uygun yüksek kaliteli bir PVC yalıtım bandı ile üst üste iki katman olacak şekilde kaplayın. Yeniden işleme için bağlantıya erişimin sürdürülmesi gerekiyorsa, PVC bandın ilk katmanını yapışkan kısmı dışa gelecek şekilde sarın.

Baralar

Düşük gerilimli güç dağıtıcılarındaki ara kablo uçlarına yalıtım yapmanın yaygın yollarından biri, onları ilk önce kumaş bant ile sarıp ardından kauçuk bant veya mastik kaplamalı yalıtım malzemesi ile üst üste en az dört katman uygulamaktır. Üçüncü yalıtım ve koruma katmanı, yüksek kaliteli bir PVC yalıtım bandının üst üste iki katman uygulanmasıyla oluşturulur.

Sonuç

Elektriksel yalıtım bantları, çok çeşitli uygulama alanlarında kendilerini kanıtlamışlardır. Doğru şekilde kullanıldıklarında, uzun süreli, sabit ve yüksek kaliteli yalıtım sağlarlar. Günümüzde, elektrik teknisyenlerinin çalışmasını kolaylaştıran ve verimliliği artıran çok çeşitli ürünler mevcuttur. Yalıtım bantlarının teknik özellikleri son yıllarda sürekli olarak gelişme kaydetmiştir ve yüksek kaliteli, sertifikalı ürünler elektrik mühendisliği çalışmalarının her alanında kullanıma uygun ve profesyoneller için vazgeçilmez hale gelmiştir.


Bize ulaşın

Ürünlerimiz ve çözümlerimiz ile ilgili sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçmek için bağlantıya tıklayın. Endüstriyle ilgili haberleri ve Elektrikle ilgili diğer konuları takip etmek isterseniz; 3M Elektrik Bültenimizi almak üzere kaydolmak için tıklayın.