1. Türkiye
 2. Yardım Merkezi
 3. Teknolojiler
Periyodik Tabloda Teknolojiler

Teknolojilerimiz

Fikirlerimizin, başkalarının fikirleriyle birlikte yaşamaya devam ederek dünyanın dört bir yanındaki sorunları çözmeye nasıl yardımcı olduğunu görmek için aşağıdaki teknolojilerden birini seçin.

 

 • Uygulamalar
  Ac Icon

  Akustik Kontrol

  Gürültülü, hoş olmayan ses sadece rahatsız edici değildir; aynı zamanda sağlığımız ve güvenliğimiz için de bir tehdittir. 3M, sesi absorbe etmek, titreşimi azaltmak ve istenmeyen gürültüleri kontrol etmek için seçkin dokunmamış, viskoelastik polimerler ve başka materyaller tasarladı. Bu materyaller otomobillerde daha sessiz bir yolcu kompartımanı oluşturuyor. Bilgisayar disk sürücülerinde, rahatsız edici sesleri azaltıyor ve erişim hızını ve depolama kapasitesini artırmaya yardımcı oluyor. İşyerinde dikkati dağılmasını önlüyor, işitme duyusunu koruyor ve iletişime olanak tanıyor.


  Di Icon

  Ekran

  3M ekran materyalleri ışığında aktarımını ve yansımasını yönlendiriyor. Çok katmanlı filmler, lensler ve mikroreplikasyon alanlarındaki uzmanlığımızı birleştirerek elde aşınan cihazlardaki sıvı kristal ekranlardan LCD monitör ve televizyonlara ve dev projeksiyon ekranlarına hemen her tür elektronik ekranın netliğini, dayanıklılığını ve parlaklığını artırabiliyoruz. Bu materyaller, ayrıca, dizüstü bilgisayarların gizlilik filtrelerinde ve otomatik para makinelerinde kullanılıyor.


  Ec Icon

  Enerji Bileşenleri

  Dünya enerji üretmenin ve depolamanın yeni yollarını ararken, 3M teknolojisine dönüyor. Şirket yakıt hücresi bileşenlerinde, özellikle de düşük maliyetli membran elektrot düzeneklerinde dünya lideri. Ayrıca, pil sistemleri için lityum iyon materyallerinin geliştirilmesinde de aktifiz. 3M, güneş pili sektöründe (engel zarları ve Fresnel yoğunlaştırma lensleri gibi) teknolojiler geliştiriyor ve çok yapışkan ve iletken folyo bantlar gibi ürünler sağlıyor.


  Fs Icon

  Filtreleme, Ayırma ve Arıtma

  İlaç, gıda ve özel kimya üretimi en yüksek saflık düzeyinde bileşenler talep eder. 3M, bu ve diğer sektörlerin katı standartlarını karşılamak amacıyla sıvı ve gaz filtreleme ve ayırma işlemleri için elektret, çok küçük delikli zar, karbon ve dokunmamış fiber teknolojileri gibi çeşitli seçenekler sunuyor. Bu uzmanlık 3M’in kişisel respiratör ve maskelerine, evler ve arabalar için tüketici hava filtrelerine ve ev su arıtma sistemlerine de uygulandı.


  Fc Icon

  Esnek Dönüştürme ve Paketleme

  3M’nin ürünlerinin yarısından fazlası için üretim sürecindeki son adım bir filmin, aşındırıcı maddenin, bandın veya başka bir materyalin bir müşterinin istediği özel şekle ve boyuta dönüştürülmesidir. Bir ürünün kesilme, şekillendirilme ve bitirilme biçimini hızla yeniden ayarlama yeteneğimiz, tutarlı bir kaliteyle hızlı özelleştirme yapmaya izin veriyor. Üstelik üretimdeki bu çeviklik, bitmiş ürünü saklayan ve koruyan esnek ambalajlama olanağı ve satıcının markalama stratejisiyle de uyumludur.


  Fe Icon

  Esnek Elektronik Ürünleri

  Gelişmiş, müseccel materyaller ve üretim teknikleri kullanan 3M, esnek polimer filmleri üzerinde elektronik devre üretmede öncü haline gelmiştir. Mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşları, bu düşük maliyetli, hafif, bükülebilir devrelerin ilk kullanım alanları arasındaydı. Günümüzde bu teknoloji sabit disk sürücülerinde, tıbbi tanılama cihazlarında, büyük düz panelli ekranlarda ve güvenilirlik ve esneklik gerektiren diğer uygulamalarda da kullanılmaktadır.


  Im Icon

  Görüntüleme

  3M görsel iletişimde uzmandır. Görüntü aktarmak için ilk ısıyla çalışan faks makinesini biz yaptık. Dijital olarak basılmış, duvar boyu ilk grafik görüntülerle reklamcılığı yeniden tanımladık. Elektronik ekranlarda ve taklitten koruma amaçlı güvenlik işaretlerinde keskin, canlı görüntüler sağlayan çok katmanlı optik filmleri icat ettik. Mürekkeplerimizi ve pigmentlerimizi en ağır koşullar altında bile yıpranmayan gerçek, parlak renkler elde etmek üzere geliştirdik. Baskı teknolojisinde ve dijital teknolojide onlarca yıllık deneyimi olan 3M, gelişkin filmler, mürekkepler ve baskı, elektronik ekranlar ve işaret sistemleri için yazılım çıkarmaya devam ediyor.


  Lm Icon

  Işık Yönetimi

  3M'in gelişmiş materyal konusundaki derin bilgisiyle işe başlayın. Bu materyalleri ince filmler halinde yüzlerce katmanla birleştirin. 3M'in film üzerinde (ve diğer yüzeylerde) mikroskobik yapılar oluşturmadaki eşsiz yeteneğiyle bütünleştirin. 3M, bu ve başka teknolojileri birleştirerek ışığı sıradan ürünleri dönüştürecek şekilde yönetebiliyor. İşaretler daha parlak ve daha kolay okunuyor. Güvenlik işaretleri belgelerin üzerinde adeta yüzüyor. Elektronik ekranlar daha canlı ve daha renkli, ancak daha az güç çekiyor.


  Mf Icon

  Mekanik Tutturucular

  Müşteriler, 3M mekanik tutturucularıyla materyalleri tekrar tekrar birbirine tutturup sonra ayırabiliyor. Mikroreplikasyon, polimer işleme, yapışkanlar ve dokunmamış materyaller gibi benzersiz teknolojilerimizin bir bileşimini kullanarak dayanıklı yapıda yüzeyler oluşturuyoruz. Bu “yakalama ve bırakma” tarzı tutturucular, bebek bezi ve aşındırıcılar gibi birbirinden çok farklı ürünleri tamamen değiştirdi; ayrıca taşımacılıkta, sağlık hizmetlerinde, spor mallarında ve elektrik ürünlerinde de kullanılıyorlar.


  Op Icon

  Optik İletişim

  Internet telefon iletişim ve istendiğinde video gibi çevrimiçi hizmetlerin büyümesiyle daha fazla bant genişliğine olan talep hızla artıyor. 3M’in kendi malzeme bilimine ve hassas işleme uzmanlığına dayanan fiber optik ekleyici ve bağlayıcıları, hizmet sağlayıcıların müşterilerin hız ve güvenlikle ilgili beklentilerini karşılayacak ağlar geliştirmelerine ve idame ettirmelerine yardımcı oluyor. Optoelektronikteki gücümüz ayrıca 3M ekran bileşenlerine, esnek elektronik ürünlere ve tıp, güvenlik ve savunma pazarlarındaki sensörlere de yansıyor.


  Po Icon

  Gözenekli Malzemeler ve Membranlar

  Gözenekli malzemeler ve membranlar respiratör, filtre, yakıt hücresi, transdermal flaster ve yara pansuman malzemesi gibi binlerce 3M ürününde ortaya çıkıyor. 3M gözenekli filmler ve diğer yapılar üretiyor; bunların boyutu ve gözeneklerin aralıkları uygulamaya göre tasarlanıyor. Membranlar ve diğer malzemeler ayrıca parçacıkları yakalayacak şekilde kimyasal olarak değiştirilebiliyor. Günümüzde 3M teknolojisi, havanın ve sıvıların doğru hızda akmasını ve pirinç tanesi büyüklüğünde parçaların ya da nanometrik boyutta moleküllerin ise akmamasını sağlıyor.


  Tt Icon

  İzleme ve Takip

  Radyo frekansıyla tanıma (RFID), eşyaların hareketini ve durumunu izlemek için çok güvenilen, değerli ve yaygın bir araç haline geldi. 3M bu kablosuz takip teknolojisini ilk kez kitaplık dolaşım sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirdi. Bugünse müşterilerimiz bu teknolojiyi ilaç sevkiyatlar, uçak motor bakımı, doku örnekleri, hukuki ve tıbbi dosyalar ve daha pek çok şeyde kullanıyor. Sürekli iyileşen yazılım ve donanımla 3M RFID üretkenliği artırmaya yardımcı olurken hırsızlık ve kayıptan kaynaklanan maliyetleri de düşürüyor.

 • Bi Icon

  Biyoteknoloji

  3M, sağlık bilimi için ürünler yaratırken, alışılmadık sayıdaki güçlü yanını malzeme bilimi, yüzey özellikleri, filtreleme ve biyoloji alanlarına uyguluyor. Ortaya çıkan bazı sonuçlar: çok dayanıklı diş onarma materyalleri, biyolojik olarak uyumlu cerrahi bant ve sargılar, deri içine ilaç vermek için bantlar, mikrop öldürücü temizlik maddeleri ve sterillik sensörleri.


  Dd Icon

  İlaç Taşıma

  İlaçlar sağlığı pekiştirebiliyor, hatta bazen hayat kurtarıyor. Doğru dozun doğru yere doğru zamanda verilmesi önemli. 3M, (solunum yoluna ilaç taşıma amacıyla) ölçümlü doz soluyucu ve deriye işleyen bant sistemleri geliştirmede öncü oldu. Bugün artık kimyasal formüllerdeki ve ilaç taşıma teknolojilerindeki uzmanlığımız yasal düzenlemeler, kalite denetimi ve hassas üretim konularındaki onlarca yıla dayanan deneyimimiz ile tamamlanıyor.


  Md Icon

  Tıbbi Veri Yönetimi

  Dünya çevresindeki 6.000'den fazla hastanede 3M'nin gelişmiş yazılım ve danışmanlık hizmetleri kuruluşların sağlık hizmeti verileri kaydetme ve sınıflandırma, kaynak ayırma, yönetmeliklere uyma, gelir yönetimi ve son noktada hasta bakımının kalitesini artırma işlerine yardımcı oluyor. Çözümlerimiz sağlık hizmeti veren kuruluşlara önemli maliyet tasarrufu sağlamakta ve dünya genelinde hükümetlere ve sağlık politikası kurumlarına maliyet yönetiminde ve yerel ve ulusal sağlık hizmeti sistemlerinden elde edilen sonuçların iyileştirilmesinde yardımcı oluyor.


  Mi Icon

  Mikrop Belirleme ve Denetleme

  3M teknolojileri tehlikeli mikroplara karşı verilen savaşta cephe saflarında yer alıyor. Özel materyaller, kaplama, nanoteknoloji, sinyal işleme ve mikroreplikasyon konularındaki bilgisini kullanan 3M patojenleri ve başka organizmaları algılama, tanıma ve sayısallaştırma için hızlı ve kolay kullanılan sistemler geliştirdi. Bunlar hastanelerde, tıp laboratuvarlarında, kliniklerde ve gıda işleme ve hazırlama tesislerinde kullanılıyor. Ayrıca, genetik işaretçileri temel alan mikrop algılama ve betimleme teknolojileri geliştiriyoruz.


  Se Icon

  Sensörler

  Yeni doğmuş bir bebeğin kalbindeki hafif bir çarpıntı, hastanın ateşinde bir aşının etkisini yok eden önemli bir değişiklik, sistik fibroz için genetik bir işaret gibi göstergeler, 3M sensörleri ve 3M bileşenlerine güvenen başka sensörler tarafından algılanabiliyor. Teknolojilerimiz ısıya, ışığa, basınca, radyo dalgalarına ve kimyasal, biyolojik ve başka işaretler gibi geniş bir uyarı dizisine tepki veriyor. Sensör uygulamaları ayrıca geniş yelpazede; tek kullanımlık sterillizasyon testi şeritleri gibi düşük maliyetli göstergelerden gelişmiş, otomasyonlu tanılama cihazlarına uzanıyor.


  Wo Icon

  Yara Yönetimi

  Tehlikeli enfeksiyonlar; bir hastanın derisi ameliyat, kazalar veya damar yoluyla enjeksiyon yoluyla tehlikelere açıldığında bir risktir. 3M'nin hızlı iyileşmeyi destekleyen ve enfeksiyon tehdidini azaltan; emici ve şeffaf sargılar, cerrahi bantlar ve perdeler, ayrıca cilt hazırlama ürünleri ve temizleyiciler gibi sağlık bakım ürünlerine gelişmiş yapışkanlar, filmler, dokunmamış kumaşlar ve özel materyaller uygulandı.

 • Ab Icon

  Aşındırıcılar

  3M bir aşındırıcı üreticisi olarak başladı. Bir yüzyıldan fazla bir süredir özgün teknolojilerimizi geliştiriyoruz ve bunları diğer 3M girişimlerinin geliştirdiği atılımcı icatlarla tamamlıyoruz. Günümüzde aşındırıcılarımız, yapışkan ve kaplama gibi geleneksel olarak güçlü olduğumuz teknolojilere, bunların yanı sıra da mikroreplikasyondan seramiklere ve dokunmamış materyallere uzanan en modern teknolojilere dayanıyor. Sonuç, kolayca ve hassas olarak şekillenebilen, yüzey verilebilen ve parlatılabilen kapsamlı bir aşındırıcı yelpazesi.


  Ad Icon

  Yapışkanlar

  O kadar güçlüler ki yapısal bir paneli binanın ömrü boyunca tutabiliyorlar... o kadar nazikler ki bir çocuğa bile direnmiyorlar. 3M yapışkanları, müşterilerin ihtiyaçlarına uyacak şekilde tasarlandığından, uçaklar ve cep telefonları, otomobiller ve tıbbi sargılar gibi çok çeşitli ürünlerde kullanılıyorlar. Giderilebilir yapışkanlarda tutkallarda en öndeyiz. Ve tabii ki 3M'nin 80 yılı aşkın bir süre önce icat ettiği basınca duyarlı bantlar.


  Am Icon

  Gelişmiş Materyaller

  3M bilimcileri müşterinin bir sorunu üzerinde çalışmaya başladığında, olağanüstü bir dizi gelişmiş ve özel materyalden yararlanmaktadır: polimerler, kompozitler, seramikler, florlu materyaller, nanomateryaller ve daha pek çokları. Laboratuvarlarımız, yeni formüller ve mevcut materyallerde yapılan öncü değişikliklerle sürekli olarak bu palete yenilerini ekliyor. Ve 3M, bu özgün materyalleri gerçek üretim dünyasının taleplerine uygulamada tek.


  Ce Icon

  Seramikler

  3M buradan; yani mineralleri zımpara kağıdına dönüştürerek başladı. Bir yüzyılı aşkın bir süre inorganik seramik materyalleri şaşırtıcı derecede geniş bir ürün yelpazesine işledik. Çatınızı koruyan dayanıklı granüller. ATM'nizdeki karmaşık dokunmatik ekran. Estetik dental onarıcı ve en kaba aşındırıcılar. Çevreyolunuzu seller götürürken şeridinizi seçmenizi sağlayan parlak bilya ve bir güç hattına dokunmuş çok güçlü fiber. Bunların tümü 3M'nin inorganik seramiklerdeki uzun geçmişine dayanıyor.


  Do Icon

  Dental ve Ortodontik Materyaller

  3M, hastaların estetikle ilgili kaygılarını gidermeye ve dişçilerin de dayanıklı materyal talebini karşılamaya yönelik, çığır açıcı diş renkli ilk onarıcı materyalini 1964'te çıkardı. O günden bu yana kimya, biyoloji, seramikler ve dijitalleştirme alanlarındaki gelişmelerden yararlanarak dental kompozitlerde, yapışkanlarda, kalıp alma materyallerinde, ortodontik sarf malzemelerinde ve başka ürünlerde bir dünya önderi olduk. Özellikle belirtirsek, hastanın ağzında çabuk ve rahatsızlık vermeden sağalan ağdalı onarıcı materyallerin kullanımında ve hastanın diş yapısının doğru kopyalarını üreten kalıp alma teknolojilerinde öncü olduk.


  Em Icon

  Elektronik Materyaller

  Elektronik bileşenlerde; yarı iletkenler ve ara bağlantılardan veri depolama aygıtlarına ve ekranlara, sıklıkla da bu bileşenlerin üretilmesinde kullanılan organik, inorganik ve metalik materyallerde yaşanan öncü gelişmeler. 3M, florlu kimyasal, yapışkan, aşındırıcı, membran, elektrot ve elektrolit gibi güçlü olduğu teknolojileri günümüzün elektronik aygıtlarının pek çok diğer yapı taşlarına uygulayarak üretim ve performanstaki iyileşmelere katkıda bulunuyor.


  Fi Icon

  Filmler

  3M'nin tasarladığı filmler, çok çeşitli kullanımlara hizmet ediyor. Bir ürün hattı LCD ekranların parlaklığını artırırken, diğeri pencereden giren güneşi engelliyor. 3M filmleri bina büyüklüğünde grafikler oluşturmak ve graffitileri engellemek için kullanılıyor. Bazıları basit uygulamaları olan tek katlılar; diğerleri ise belirli dalga boylarını aktaracak veya yansıtacak şekilde ayarlanan yüzlerce katmanı birleştiriyor. Ayrıca, gelecek kuşak elektronik ekranlarda istenen oksijen ve nem için çok yüksek engel oluşturma özelliği sağlayan filmler var.


  Fl Icon

  Florlanmış Materyaller

  3M florlu kimyasalları, 3M'nin geniş koruyucu kaplama ürün hattındaki aktif materyallerdir. Bunlar ayrıca ısı yönetim sıvıları ve yüksek performanslı boya ve kaplamaların akışını artıran yüzey etkinleştiriciler olarak kullanılıyor. Dyneon floropolimerlerin olağanüstü sıcaklık ve kimyasal direnci var; bu da bu maddeleri, ağır ve olumsuz ortamlarda çalışan pek çok ürün için ideal yapıyor. Bunlar tel kaplamada, sızdırmazlıkta, contalarda, yapışmaz kaplamalarda, yakıt borusu katlamalarında ve diğer kritik, yüksek performanslı uygulamalarda kullanılıyor.


  Me Icon

  Metal Matrisli Kompozitler

  3M, sıkışık seramik fiberi veya alüminyum alaşımlı partikül desenlerine sızarak, olağanüstü sağlamlık ve sertliği hafiflikle birleştiren kompozit materyaller oluşturuyor. 3M'nin bu teknoloji için ilk ticari uygulaması, aynı boyuttaki alışıldık hatların iki katından fazla güç taşıyabilen çok sağlam bir başüstü elektrik iletkeni. İnşaat ve makine uygulamaları gibi diğer kullanımlar için ürün ve bileşenler üzerinde ek çalışmalar sürüyor. Bu materyalin avantajları, bileşen, ağırlıktan sağlanan tasarrufu artıran yüksek hızlandırmalı yüklere maruz kaldığında daha da ortaya çıkıyor.


  Nt Icon

  Nanoteknoloji

  3M bilimcileri ve araştırmacıları, materyallerin benzersiz fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikler sergilediği nanometre düzeyinde yeni bir dünyayı keşfediyorlar. Bu alışılmadık özelliklerden sert kaplamalarımızda, dental onarıcılarımızda ve (LCD ekranlarda kullanılan) parlaklık artıran optik filmlerimizde yararlanılmaya başladı bile. Yapışkanlar ve farmasötik maddeler gibi pek çok 3M teknoloji platformu, nano boyutlu parçacıkların ortaya çıkmasından etkileniyor.


  Nw Icon

  Dokusuz - Nonwoven Materyaller

  3M, yarım yüzyıldan fazla bir süredir dokunmamış materyallerin kullanımlarını araştırmadan sonra hala bunları geliştirmenin ve uygulamanın yeni yollarını buluyor. Bunlar, tıbbi bantlarda hastaya rahatlık sağlıyor. Aşındırıcılarda dayanıklılığı ve kullanım kolaylığını artırıyor. Yalıtıcı olarak arabanızı daha sessiz, ceketinizi daha sıcak yapıyor. 3M'nin gelişmiş materyaller ve gelişkin üretim teknolojilerindeki uzmanlığı sayesinde sağlık hizmetlerinde, tüketici ürünlerinde ve ağır sanayide dokunmamış materyaller için yeni fırsatlar ortaya çıkarılıyor.


  Sm Icon

  Özel Uygulama Malzemeleri

  3M, müşterileri ve kendi kullanımı için düşük hacimli, değeri yüksek materyal geliştirme ve değiştirmede önder. Bunlar arasında katalizörler, koruyucu reçineler, fotobaşlatıcılar, yüzey etkinleştiriciler, mikrosferler, kabarcıklar, kolay temizlenen kaplamalar, pil elektrolitleri ve yağlayıcılar gibi özel katkı maddeleri ve kimyasallar sayılabilir. 3M, ayrıca, uzay havacılığı, petrol arıtmacılığı, metal işlemeciliği ve diğer sektörlerde kullanılan seramik tekstiller ve kompozitler geliştiriyor. Diğer benzersiz materyaller arasında sağlam, hafif metal matris kompozitlerinde 3M'nin artan bir uzmanlığı var.

 • Mr Icon

  Mikroreplikasyon

  3M, materyallere yeni fiziksel, kimyasal veya optik özellikler kazandırmak için çok küçük, hassas olarak biçimlendirilmiş yapılar kullanmada öncü oldu. Mikroreplikasyon prizmaları yol işaretlerinde, elektronik tabelalarda ve ışığı yakalayıp daha parlak olarak yansıtmak için bina dışı aydınlatmasında kullanılıyor. Çok küçük piramitler 3M'nin yapılandırılmış aşındırıcılarının daha iyi sonuç vermesini ve daha düzgün aşınmasını sağlıyor. Ayrıca mikroreplikasyonu kanallar sıvıları kılcal işlemler kullanarak yönlendirebiliyor ki bu uygulamanın biyomedikal ürünlerde olağanüstü bir potansiyeli var.


  Mo Icon

  Şekillendirme

  3M'de, hassas optik lensler ve karmaşık şekiller gelişmiş şekillendirme teknolojileri kullanılarak oluşturuluyor. Şekillendirmeyi, ayrıca, yapılandırılmış aşındırıcılarda mikroreplikasyonlu desenler oluşturmada ve parlaklık artırma ve güvenlik filmlerinde kullanıyoruz. 3M, bu ürünlerin gerektirdiği bu aşırı yüksek toleransları yüzünden termoplastik ve ısıl sertleşim materyallerini işlemek için gereken; kalıp şekillendirme tasarımı, proses ölçümü ve termal geri dönüşüm gibi çok sayıdaki alt teknolojide benzersiz bir uzmanlık geliştirdi.


  Pd Icon

  Parçacık ve Saçılım İşleme

  3M'nin katı maddelerde, filmlerde ve sıvılarda parçacık oluşturma ve saçma yeteneği, aşındırıcılarına, dental onarıcılarına, mürekkeplerine, pencere ve optik filmlerine ve pek çok başka ürününe benzersiz nitelikler kazandırmasına izin veriyor. Fiziksel, kimyasal ve yüzeyler arası etkileşimler konusundaki bilgimiz; materyallerin sağlamlığını, kırınım endeksini, iletkenliğini, kızılötesini soğurganlığını, katalitik etkinliğini ve diğer niteliklerini değiştirmek üzere kesinlikli olarak dağıtılan (cam bilyalar, karbon, metaller ve metal oksitler gibi) parçacıklar ve nano parçacıklar uygulamamızı sağlıyor.


  Pm Icon

  Polimer Eritim İşleme

  3M, geçtiğimiz onlarca yıl boyunca bu eşsiz molekülleri ekstrüzyon, kaplama ve diğer işleme teknikleriyle filmlere ve nesnelere dönüştürerek polimer geliştirme ve kullanmada bir dünya önderi haline geldi. Günümüzde, 3M teknoloji platformlarının neredeyse tümü ve ürünlerinin çoğunluğu polimer işlemeye dayanmaktadır. Bu uzmanlık; sağlık hizmetlerinde, elektronikte ve ekran ve grafik pazarlarında özellikle önemlidir.


  Pp Icon

  Hassas İşleme

  Geçmişte, yüksek hacimli üretim çıktıda büyük bir değişkenlik anlamına gelebiliyordu. Kaplama, kurutma, kürleme, ağ işleme ve diğer teknolojilerdeki gelişmeler sayesinde artık değil. 3M mühendisleri, hassas olarak kontrol edilen prosesleri rulodan ruloya üretimin sağladığı ekonomik verimlilikle birleştiren üretim ekipmanı tasarlıyorlar. Sonuç: 3M'nin çevre performansı iyileşmeye devam ediyor, ürün toleransları ise bazı yüzey desenlerinde yarım dalga boyu ışığa inecek kadar küçülüyor.


  Pe Icon

  Öngörücü Mühendislik ve Modelleme

  Gelişkin bilgisayar modellemesi ve simülasyon teknolojilerinden yararlanan 3M araştırmacıları ve mühendisleri henüz yapılmamış materyallerin özelliklerini öngörebiliyor ve daha iyi üretim proseslerinin geliştirilmesini hızlandırabiliyor. Bu sanal deneyler sayesinde 3M, elektronik ekranlar, esnek devreler ve radyo frekansı tanıma için değerli yeni ürünlerin teslimatını hızlandırabildi.


  Rp Icon

  Radyasyon İşleme

  Pek çok 3M ürünündeki materyaller, radyasyon işlemeyle oluşturulan; kürleme, sertleştirme, çapraz bağlama ve polimerleştirme gibi kimyasal tepkimelerle değiştiriliyor veya pekiştiriliyor. yapılandırılmış aşındırıcılarımızda ve parlaklık filmlerimizde, güvenlik filmlerimizdeki görüntülerimizde, yansıtıcı levhalarımızdaki benzersiz yüzey niteliklerinde ve başka binlerce üründeki diğer özelliklerde çok küçük desenler oluşturmak için kızılötesi ve elektron ışınları, hızlı atımlı lazer vuruşları, hale, alev ve diğer teknolojileri kullanıyoruz.


  Su Icon

  Yüzey Değiştirme

  3M, yüzeyleri diğer tüm şirketlerden çok daha derinlemesine inceliyor. Mikroreplikasyon teknolojimizi kullanarak benzersiz yüzeyler oluşturuyoruz. Ayrıca, hale, ısı ve buhar işleme teknolojilerini kullanarak filmlerin ve ağ materyallerinin yüzeylerini değiştiriyoruz. Bu gelişkin araçlar bir materyalin sıvı ve yapışkanlara karşı alıcılığını artırmamızı, sertliğini değiştirmemizi, yansıtıcılığını pekiştirmemizi veya başka sıra dışı özellikler oluşturmamızı sağlıyor.


  Vp Icon

  Buhar İşleme

  Kritik performans özellikleri sıklıkla bir metal, oksit veya polimerle hassas olarak kaplamaya bağlıdır. 3M, onlarca yıllık deneyimle bir kaplama platformunu: buharla kaplamayı bir sanata dönüştürdü. Güncel ürünlerimizin çoğu benzersiz dayanıklılığını, yansıtıcılığını, engelleme özelliklerini ve kimyasal özelliklerini şirketin bu özel üretim teknolojisine borçlu.

 • We Icon

  Hızlandırılmış Aşındırma

  3M ürünleri çeşitli açık hava unsurları için tasarlanır. Müşteriler trafik güvenlik materyallerimizin, yol işaretlerimizin ve diğer ürünlerimizin ağır açık hava şartlarına maruz kaldıktan sonra da güvenilir performans göstermesini bekleyebilir. 3M, bu yüksek performansı tutturmak için dünyanın her yerinde açık havada bulunan ışık, sıcaklık, soğuk ve nemin aşırı uçlarını yeniden üreten teknolojiler geliştirdi. 3M, gerçek dünya koşullarını ve hızlandırılmış maruz bırakmayı birleştirerek en ağır çevre koşullarının dayattığı talepleri ölçme, analiz etme ve bunlara tepki vermede benzersiz bir yetenek geliştirdi.


  An Icon

  Analitik Bilim ve Teknoloji

  Dünyanın yeni tanıdığı teknolojiler müşterilerimiz için çözümler, bilimcilerimiz için ise sorular üretiyor. Bu ne? Nasıl çalışıyor? Daha iyi hale getirebilir miyiz? 3M, bu soruları cevaplamak için materyalleri ve prosesleri ölçmede, betimlemede ve anlamada rakipsiz bir yetenek geliştirdi. Dünyanın dört bir yanında bulunan kaynaklarla 3M bilimcileri, ürün geliştirmenin konseptten ticarileştirme ve üretime tüm aşamalarında analitik gücümüzden yararlanabiliyor.


  As Icon

  Uygulama Yazılımı

  Uygulama Yazılımı, Hava Filtrelemeden tıbbi kayıt takibi için kurumsal düzeyde RFID çözümlerine uzanan 3M buluşlarını kontrol eder, denetler, etkinleştirir ve bunlarla etkileşir. Uygulama Yazılımı bir web tarayıcısında, standart masaüstü bilgisayarlarda ve elde taşınan cihazlarda çalışabilir veya özel geliştirilmiş elektronik donanım ve sistemlerde yerleşik olabilir. 3M; sağlam, güvenli ve kolay kullanılan uygulama yazılımı geliştirmek için en son teknoloji araç ve tekniklerden yararlanır.


  Es Icon

  Elektronik ve Yazılım

  3M, rekabet gücünü Elektronik ve Yazılım teknolojileri üzerine inşa etmiştir. Günümüzde elektronik; projektörler ve dental tarayıcılardan 3M™ Littmann® Elektronik Stetotoskopa ve 3M™ Sınır Yönetim Sistemine pek çok 3M ürününde bulunmaktadır. 3M'nin gelişmiş yazılımında, bu ürünlerin arkasındaki, bu ürünleri değer zincirinde yukarılara taşımak için “akıllı” (matematik ve bilgisayar bilimi) algoritmalar sağlayan “beyin” bulunur. 3M'nin dünya önderi materyal, işleme ve mühendislik uzmanlığını birleştiren Es; akıllı materyaller, akıllı cihazlar ve akıllı sistemler oluşturmak ve akıllı hizmetler sunmak için güçlü bir platform sunmaktadır.


  In Icon

  İnceleme ve Ölçüm

  3M'nin üretimindeki çok üst düzey hassaslık (bazı durumlarda, toleranslar ışığın yarım dalga boyundan azdır) ürün kalitesini ölçmek ve incelemek için de aynı hassaslıkta aletler gerektirir. 3M; performansı, sağlamlığı, rengi, yansıtıcılığı ve kalınlığı ölçmek için optik, kızılötesi ve mor ötesine duyarlı sistemler, sayaçlar ve diğer müseccel aletler üretmiştir. Bunlar ve diğer parametreler, proseslerimizin en yüksek verimde ve düzgünlükte çalıştığını ve ürünlerimizin müşterilerimizin şartnamelerine tam olarak uyduğunu hızlı ve kesin olarak teyit etmektedir.


  Is Icon

  Entegre Sistem Tasarımı

  Karmaşık sistemler kapsamlı mühendislik gerektirir. Yazılım, elektronik ve mekanik uzmanlık alanlarını birleştiren 3M, birbirini tamamlayan ve olağanüstü performansı olanaklı kılan sistemler üretmektedir. Bu disiplinler öngörücü modelleme, insan faktörleri mühendisliği ve endüstriyel tasarımla daha da pekiştirilmektedir. Ortaya çıkan sonuç, basit bir bant kesici ya da bir zımparalama aletinden 3M'nin kitaplıklar için çok boyutlu dolaşım ve güvenlik sistemlerine, işlevsellik ve sadeliğin bir karışımıdır.


  Is Icon

  Süreç Tasarımı ve Kontrol

  Kesin, tutarlı, düşük maliyetli ve güvenli: gelişmiş üretim teknolojilerinde beklentiler yüksektir. Dünyadaki çok az şirket, en zorlu sürekli süreçlerin; özellikle de ağ işleme, kaplama ve kurutma proseslerinin tasarımı ve işletiminde 3M ile karşılaştırılabilir. En güçlü yanları arasında öngörücü mühendislik ve modelleme, süreç algılama ve geri bildirim sistemleri ve 3M'nin kimya, makina ve elektrik mühendisliğinde onlarca yıla uzanan deneyimi sayılabilir. Müşteriler için sonuç, kaliteli her 3M ürününde… ve bu ürünlerde pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan her hızlı değişiklikte ortadadır.