1. Türkiye
 2. 3M Enerji
 3. Enerji Hikayeleri
 4. Evde enerji tasarrufu sağlamanın 5 yolu
3M Enerji
 • paylaş

  Evde enerji tasarrufu sağlamanın 5 yolu

  paylaş

  5 Tips for Energy Saving at Home

  Try these five tips to help reduce your home’s carbon footprint and save even more on your utility bills.

  • Enerji tasarrufunu doğru bir şekilde yaparsanız, hem paranız cebinizde kalır hem de evinizin değeri artar. Peki ama nasıl? Hemen bugünden başlayarak uygulanabilecek değişiklerle evinizde enerji tasarrufu sağlayın.

   1. Aydınlatma
    Gündüz mümkün olduğunca gün ışığından faydalanın. Daha uzun dayanan ve elektrik tüketimi az olan kompakt florasan ampulleri tercih edin ve kullanmadığınız lambaları kapatmayı unutmayın. Eğer ampulleriniz tozlanmışsa, kuru bezle silin. Islak bezle sildiğiniz lambalar daha fazla enerji harcamasına neden olur. Kirli ve tozlu lambalar, yüzde 25 daha fazla enerji tüketimi sağlar.
   2. Mobilyalar
    Hatalı yerleştirilen yatak, koltuk ve dolap gibi geniş yer kaplayan mobilyalar, odalarınızdaki ısının artmasını engelliyor ve böylece size daha fazla enerji tüketimi yaptırıyor. Bu tip mobilyaları mümkün olduğunca radyatörlerin önünü kapatmayacak şekilde konumlandırın.
   3. Vantilatörler
    Ayaklı vantilatör yerine tavan vantilatörü tercih edilmeli. Evde kullandığınız tavan vantilatörleri, yaz aylarında zeminden yukarıya doğru bir serinlik hissi verirken, kış aylarında da vantilatör devri düşürülerek ısınan havanın oda içerisinde dolaşmasını sağlar.
   4. Zemin
    Duvardan duvara halı döşemesiyle, seramik zeminin tüm sıcaklığı hapsetmesini engelleyebilirsiniz. Eğer duvardan duvara halı tercih etmiyorsanız, kalın ve geniş tek parça halıları tercih edebilirsiniz. Bu tip halılar ısı transferini en aza indirerek hem yaz hem de kış aylarında enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
   5. Pencereler
    Perde kumaşları kimi zaman dışarıdan içeriye gelen doğal ışığı engeller. Bunun önüne geçmek için 3M™ Güneş Kontrol Cam Filmleri'ni tercih edebilirsiniz. Bu filmler sayesinde ısı dışarıda kalırken, gün ışığı da içeri girer. Tüm 3M Güneş Kontrol Filmleri şeffaf ve optik netlik verecek şekilde üretilmiştir. Ultraviyole koruması yapışkan sistemin içerisine dahil edilmiştir ve bu sayede filme uzun ömür kattığı gibi, evinizdeki ve ofisinizdeki mobilyalara UV koruması da sağlar.