3M Otomotiv
Kamyon

Endüstriye özel kanıtlanmış çözümler

Kamyon endüstrisindeki üretim çözümlerimiz için

Uzmana Sor

Kamyonlar

Otonom, daha hafif ve daha konforlu kamyonlar ve dağıtım kamyonetleri. Kullanımı zor plastiklerin nasıl birleştirileceğini, iç kısımdaki gürültünün nasıl azaltılacağını ve boyama sırasında oluşan kalıntıların nasıl önleneceğini öğrenin.

Her saniye, dünyada 3M teknolojisinin kullanıldığı yüzlerce kamyon üretiliyor. Aracın ağırlığını azaltmaya yardımcı oluyoruz, VHB Bantlarımız anında kapıda sızdırmazlık sağlar ve mükemmel boya görünümü geniş aşındırıcı portföyü ile sağlanır. Performansın ve güvenilirliğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bu yüzden tasarım ve üretimin her aşamasında size yardımcı olacak mühendis ekibimiz var. Bireysel danışmanınız gerekli belgeleri sağlayacak ve etkili dağıtım sistemi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Diğer Ulaşım Araçları

 • Üretim maliyetlerini nasıl düşüreceğinizi, üretim süresini nasıl iyileştireceğinizi ve boya kabininin kalitesini nasıl artıracağınızı öğrenin.

 • Tasarım, üretim, tamir ve bakım - taşlama maliyetlerini düşürmek, gürültüyü azaltmak ve yüzeyi korumak mı istiyorsunuz?

 • Alüminyum tekne veya karbon fiber katamaran mı? Reçinelerle nasıl çalışılacağını ve mükemmel pürüzsüz yüzeyleri nasıl elde edeceğimizi biliyoruz.

 • Havacılık endüstrisi üreticileri ve tedarikçileri için en büyük 3M ürün portföyünü keşfedin.


 • Umut Özyo

  Umut Özyol | Raylı Sistemler ve Özel Araçlar Pazar Sorumlusu

  Ulaşım ve Özel Araç Pazarı

  Bir 3M uzmanına sorun - Umut Özyol bir sonraki projenizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

  Umut Özyol, 5 yıldan uzun bir süredir ulaşım sektöründe uzmandır. Maliyetlerinizi % 25'e kadar azaltmanıza memnuniyetle yardımcı olacaktır.


  • Mekanik bağlantı sistemlerini 3M ™ VHB ™ bantlarla değiştirerek OEM üretim süreçlerini optimize edin - işlem zamanından tasarruf edin!
  • Uzman uygulama mühendislerimizden ve laboratuar ekibimizden teknik destek ve ürün önerileri alın
  • 3M’in size özel çözümleriyle araçlarınız artık daha hafif ve yüksek yakıt verimliliğine sahip
  • 3M’in Yapısal yapıştırıcı çözümleriyle düşük yapıştırma alanlarında yüksek kuvvetlere ulaşın
  • Zorlu malzemeler ve açılı tasarımlarınızı güvenle birleştirin

3M'in kamyon uzmanına danışın!

Yardımcı olmak için buradayız

Projeniz için doğru çözümü bulmaya mı çalışıyorsunuz? Ürünler, teknik sorularınız ve uygulamalar ile ilgili öneri ve danışmanlık almak için 3M Uzmanı ile irtibata geçin.
Tel: 0 531 572 97 30

Projeniz için doğru çözümü bulmaya mı çalışıyorsunuz? Ürünler, teknik sorularınız ve uygulamalar ile ilgili öneri ve danışmanlık almak için 3M Uzmanı ile irtibata geçin.
Tel: 0 531 572 97 30


Yüzey hazırlığı

İşlem görecek malzemenin yüzeyi işlenir. Genellikle amaç, boyama, yapıştırma gibi sonraki işlemlere hazırlanmaktır. Bu işlem kimyasal, mekanik (aşındırıcı) işlem, anotlama, korona işlemi vb. içerebilir.

 • Taşlama/kesme/çapak giderme/püskürtme/parlatma için Kişisel Koruyucu Ekipmanlar

  Endüstriyel işlemler sırasında kişisel koruyucu ekipmanlara önem veriyoruz.


  Ürünler:

  2890 Güvenlik Gözlükleri, Scotchgard™ GoggleGear™ 501
  Başlık/yüz korumaları (örneğin, G500, M-100)
  İşitme koruması (örneğin 1100, Optime™)
  Solunum koruması (örneğin 9322+, 7500 yarım maske ve 2125 filtre, TR-300)


  Neden 3M?

  3M KKD herkesin elinden gelenin en iyisini yapabilmesi için sizin ve çalışanlarınızın en çok ihtiyaç duyduğu sağlık ve güvenlik korumasını sunar.


Boyama ve koruma

Malzemeler, korozyona veya diğer faktörlere (aşınma, UV vb.) karşı koruma sağlamak veya istenen yüzey görünümünü elde etmek için kaplanır.

 • Araç parçalarının boyanması

  Kamyon gövdesini, dış unsurlarını (tamponlar, spoyler vb.) veya iç panellerini birden fazla renge boyamanız gerekirse ya da boyanmayacak alanları ayırmak zorundaysanız çözüm maskeleme bantlarımızdır.


  Ürünler:

  Maskeleme Bantları (301E, 401E, 501E)
  Vinil Bantlar (471, 471+, 4737)


  Neden 3M?

  3M kağıt maskeleme bantlarının rulodan uygulanması kolaydır, yüzeye iyi yapışır, net çizgi sağlar ve sızdırmaz. Çıkartılırken, parçalanmaz, yıpratmaz veya yapışkan izleri bırakmazlar. 3M kağıt maskeleme bantları 160 santigrata kadar sıcaklıklarda (501E bant) boya pişirme için uygundur. Vinil bant 471 (471+) karmaşık şekilleri maskelemek için idealdir. Boyaları 150 derece santigrata kadar yüksek sıcaklıklarda boyarken net ve kesin kesim çizgisi elde etmek için 4737 Vinil Bant kullanmanızı öneririz. Dönüştürücülerimiz sayesinde, şekillendirilmiş bant kesimi sağlayabiliriz.

 • Taşlama: 61-5002-8408-8
  3M elektrikli aletler, aşındırıcılar ve aksesuarlar: 61-5002-8217-5
  Scotch-Brite 7447/7448 PRO: 61-5002-8360-3


  Ürünler:

  Disk Zımpara
  Scotch-Brite™ Diskleri
  Yaprak, Rulo
  El Pedleri

 • Her OEM ve her seviye tedarikçisinin nokta onarımlarının yapıldığı bir alanı vardır. Accuspray hassas nokta onarımları için idealdir, kolay temizlik ve bakım sunar. Tek bir tabanca tüm başlık boyutlarıyla uyumludur.


  Ürünler:

  Değiştirilebilir 1.4, 1.8 ve PPS™ kapları ile çalışan 2.0 başlıklarla 3M™ Accuspray™
  Scotch-Brite™ Diskleri
  Yaprak, Rulolar
  El Pedleri


  Neden 3M?

  Değiştirilebilir 1.4, 1.8 ve PPS™ kapları ile çalışan 2.0 başlıklarla 3M™ Accuspray™. Tek bir tabanca tüm başlık boyutlarıyla uyumludur. Başlığı kolayca değiştirin ve bir sonraki iş için kullanın. Belgelendirilmiş maliyet tasarrufu: Accuspray™, temizlik ve servis için gereken sürenin yanı sıra solvent, astar ve boya atığını da azaltır. Teknik ve eğitici videolar 3Mspraysolutions.com/Accuspray-system adresinde bulunabilir. Tüm Accuspray™ püskürtme tabancaları ve başlıkları ABD'de üretilmiştir! Çok yönlü uygulamalar: Sistem, tüm kaplama uygulamaları için kullanılabilir (beklemeyin, sadece boyayın!). Mini, standart ve 850 ml boyutlarındaki yumuşak PPS™ astarlarla basınçlı sert kaplı Accuspray™ HG Pressure modeli kullanılarak çok kalın bir kaplama uygulanabilir.

 • Havadaki boya katına zarar verebilecek kirleticilerin miktarını azaltırken, boya kabini duvarlarını ve döşemeleri koruyun. Boya kabini bakım süresini azaltmak için ürünleri duvarlara ve zeminlere dağıtıcıları kullanarak uygulayın.


  Ürünler:

  PN36852 - Dirt Trap Kabini Koruma Malzemesi - 71,5 cm genişliğinde


  Neden 3M?

  Kabin ve yüzey koruması için koruyucu malzeme, kir, toz ve sıçrama miktarını azaltırken, kabin bakımını daha hızlı ve kolay hale getirir ve sağlanan uygulama araçlarının bir sonucu olarak servis işi maliyetlerini düşürür. Belgelendirilen maliyet tasarrufu, Maliyet Analizi Aracı kullanılarak doğrulanabilir. Bu koruma malzemesi, kabinin içinde ve dışında geçici yüzey koruması olarak kullanılabilir. Malzeme çeşitli genişliklerde mevcuttur. Koruma malzemesi zeminde kullanılmak üzere gri renkte de mevcuttur.

 • Dirt Trap yüzeyleri korumak ve temiz tutmak için mükemmeldir.


  Ürünler:

  PN 36851 - Dirt Trap 35,5 cm
  PN 36852 - Dirt Trap 71,5 cm


  Neden 3M?

  Kabin ve yüzey koruma için 3M™ Dirt Trap™ Koruma Malzemesi kir, toz ve saçılma miktarını sınırlandırırken, yapışkanlı bir sistem kullanarak değiştirme işlemini daha hızlı ve kolay hale getirir ve sağlanan uygulama araçları sayesinde servis hizmetinin maliyetini düşürür. Belgelendirilen maliyet tasarrufu, Maliyet Analizi Aracı kullanılarak doğrulanabilir. Bu koruma malzemesi, örneğin dağıtım yollarını, araç geçiş yollarını ve geçici olarak kirlenmeye ve tozlanmaya maruz kalan öğeleri korumak üzere kabinin hem içinde hem de dışında geçici yüzey koruması olarak kullanılabilir. Malzeme çeşitli genişliklerde mevcuttur. Koruma malzemesi zeminde kullanılmak üzere gri renkte de mevcuttur.

 • Boya öncesi substratın hazırlanması için genellikle dolgu kullanımı gereklidir. Bu iki bileşenli ürün karıştırılır, yayılır ve zımparalanır. Herhangi bir dolgu maddesi 50: 1 oranında karıştırılmalıdır (ancak bu oranların elde edilmesi zordur) ve oranlar yanlış olduğunda zımparalanması zordur.


  Ürünler:

  PN3685 DF Serisi


  Neden 3M?

  3M™ DMS Dinamik Karıştırma Sistemi, atıkları azaltmak, onarım alanına uygulandığında gözenek riskini azaltmak ve iş verimliliğini ve hızını artırmak için tasarlanmış tescilli bir 3M™ teknolojisidir. Dolgulu ve sertleştiricili kartuştan oluşan karıştırma memesi ve aplikatör teknolojisi sayesinde, dolgu hava erişimi olmadan mükemmel oranlarda karıştırılır. 50:1 karışım oranı tam olarak korunmalıdır: Zımparalanmasını kolaylaştırması ve yanlış karıştırmanın neden olduğu rötuş miktarını azaltması için ürünün iyi karıştırıldığından emin olun. Daha yüksek verimlilik: Tetiği çekin ve başlayın - hazırlık yok, manuel karıştırma yok, temizlik yok. Daha az hata: Manuel karıştırma işlemine gerek kalmaz. 3M™ DMS dolgu maddeleri, 276 ml'lik kartuşlarda, çeşitli uygulamaların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış üç tipte gelir. Karıştırma, yayma ve zımparalama daha kolay hale gelir. Kapsamlı aralık. 3M™ DMS, atıkları ve gözenekleri azaltmak ve verimliliği artırmak için tasarlanmış tescilli bir 3M teknolojisidir. 50:1 karışım oranı tam olarak korunmalıdır: Zımparalanmasını kolaylaştırması ve yanlış karıştırmanın neden olduğu rötuş miktarını azaltması için ürünün iyi karıştırıldığından emin olun. Daha yüksek verimlilik: Tetiği çekin ve başlayın - hazırlık yok, manuel karıştırma yok, temizlik yok.

 • Boya, korozyon koruyucu kaplama sağlamak için araç gövdesine (iç ve dış) uygulanır.
  ED boyasının kalitesi, tüm boyama işleminde önemli rol oynar. ED kaplamasındaki kusurlar sonraki katmanlarda sıkıntı yaratacağı için, kusurlara sebep olabilecek her şey ortadan kaldırılmalıdır.


  Ürünler:

  PN3685 DF Serisi
  Micro-Klean™ RT


  Neden 3M?

  Daha az filtre değişimi için geliştirilmiş kirletici tutma kapasitesi.
  Çok çeşitli uygulama ve çalışma koşulları ile uyumludur.
  Genişletilmiş yüzey alanına sahip oluklu kartuş, derinlik matrisinin daha etkili kullanılmasını sağlar ve filtre ömrünü arttırır.
  Daha az filtre değişimi, daha az atık.
  Daha yüksek verimlilik, daha az kirlenme kaynaklı düzeltici çalışma, en aza indirilen duruş süreleri.

 • Son durulama için kullanılan su boya aşamasında kullanılır. UF, uygun katı içeriği korumak için kullanılır, sirkülasyon sayesinde en yüksek kalitede su sağlar. Filtreleme sistemleri için UF membranlarını tıkayan parçacıklara karşı koruma gereklidir. 3M filtreler pahalı UF membranlarının ömrünü uzatmak için kullanılır.


  Ürünler:

  Yüksek Akış Serisi
  DF Serisi
  Micro-Klean™ RT


  Neden 3M?

  Daha az filtre değişimi için geliştirilmiş kirletici tutma kapasitesi.
  Çok çeşitli uygulama ve çalışma koşulları ile uyumludur.
  Genişletilmiş yüzey alanına sahip oluklu kartuş, derinlik matrisinin daha etkili kullanılmasını sağlar ve filtre ömrünü arttırır.
  Daha az filtre değişimi, daha az atık.
  Daha yüksek verimlilik, daha az kirlenme kaynaklı düzeltici çalışma, en aza indirilen duruş süreleri.

 • Izgara kapağı ön ve arka tamponların üstünde bulunur ve diğer parçalar kamyonun dış kısmına eklidir. Izgaralar genellikle montaj hattında, kamyon imalatçılarında kullanılanlara benzer bir kaplama işlemi ile tedarikçileri tarafından boyanır.


  Ürünler:

  Micro-Klean™ RB
  Betapure™ AU


  Neden 3M?

  Daha az filtre değişimi için geliştirilmiş kirletici tutma kapasitesi.
  Çok çeşitli uygulama ve çalışma koşulları ile uyumludur.
  Genişletilmiş yüzey alanına sahip oluklu kartuş, derinlik matrisinin daha etkili kullanılmasını sağlar ve filtre ömrünü arttırır.
  Daha az filtre değişimi, daha az atık.
  Daha yüksek verimlilik, daha az kirlenme kaynaklı düzeltici çalışma, en aza indirilen duruş süreleri.

 • Organik olmayan yüzeyler: anotlanmış ancak boyanmamış veya astarlanmamış metalik yüzeyler.
  Organik yüzeyler: boya veya astar uygulanmış, ancak son kat uygulanmamış.


  Ürünler:

  Micro-Klean™ RB
  Betapure™ AU


  Neden 3M?

  Oyuk ve diğer kalıntılara neden olan partikül sayısını azaltan filtreler. Filtreler belirli pigmentlere ayarlanır.
  Gelişmiş kirletici yakalama, daha yüksek filtre kapasitesi, çok çeşitli kimyasallarla uyumluluk.
  Daha büyük yüzey, daha uzun filtre ömrü, daha az filtre değişimi, daha az atık.

  Daha yüksek verimlilik, daha az kirlenme kaynaklı düzeltici çalışma, en aza indirilen duruş süreleri.


 • Boya süreci için kişisel koruyucu donanımlar

  Sprey boya, yüzeyde kaplamanın (boya, mürekkep, kaplama vb.) cihaz yardımı ile püskürtülmesini içeren bir tekniktir. En popüler ekipman türleri, boya parçacıklarını püskürtmek ve yönlendirmek için genellikle basınçlı gaz kullanır.


  Ürünler:

  Solunum koruması (örneğin S-657, BT-30, V-500)
  Tulumlar (örneğin 4535, 4540, 4545)
  Düşme koruması (örn. Delta Comfort Demeti, Çekmeli Cankurtaran Halatı, bağlantı noktaları, Uni 8 Yatay Kullanım Ömrü Sistemi)
  Göz koruması (örneğin 2890SA)
  İşitme koruması (örneğin 1100, EarSoft)


  Neden 3M?

  Basınçlı hava ünitelerine sahip solunum koruması sistemleri, verimliliklerini arttırarak çalışanlar için etkin solunum koruması ve termal konfor sağlar. 3M boya tulumlarında hava geçirgen, nefes alabilen SMS katmanı vardır ve antistatik koruma sağlar.
  3M düşme önleyici emniyet kemeri maksimum konfor, serbest hareket ve kullanım kolaylığı sunar.


Montaj/birleştirme

Önceki işlemlerden birinin ardından, alt katmanlar/elemanlar bağlanır. Bağlantı, mekanik (perçinler, vidalar) olabileceği gibi ayrıca kaynaklı, yapıştırılmış, birleştirilmiş, ısıl işlem görmüş de olabilir.

 • Araç gürültüsü azaltma (BSR)

  Yolcu konforu sağlamak için araç gürültüsünü azaltma, üreticiler için şu anda ana önceliklerden biridir. İstenmeyen sesler azaltılabilir ve ses dalgaları bastırılabilir. Dolaylı olarak veya doğrudan yapıştırıcılar ve bantlar, sorunu çözmenin en iyi yollarından biridir.


  Ürünler:

  Sönümleme Folyosu 2552, Film 9569PC
  UHMW-PE Bantları 5425, 5430
  Esnek Siyah Bantlar 8581, 9343
  Yapışkanlı Filmler ve Bantlar 300MP, 300LSE
  Düşük VOC Çift Kaplamalı Bantlar 98010, 99015


  Neden 3M?

  Metal yüzeyler için titreşim sönümleme bantları (örneğin 2552) veya gıcırtı azaltma bantları (örneğin 9469PC), titreşim sönümlemesinin yüksek etkinliği ile karakterize edilen özel akrilik yapışkan formülünü kullanır. Siyah flok bandı (8581) veya esnek dokuma olmayan bant (9343), kokpitin içindeki hareketli plastik elemanların (veya diğer nesnelerin) çekilmesi sonucu oluşan gürültünün etkili bir şekilde sönümlenmesini sağlar. Tek taraflı UHMW-PE bantlar (örneğin 5425 veya 5430), mükemmel bir yüzey koruması ve iki elemanın sürtünmesinden oluşan gürültünün yok olmasını sağlar.

 • Kapı, zemin ve yan paneller genellikle montajın birleştirilmesi gerektiren birçok parçadan oluşur. Bu işlemler, hem katmanların lamine edilmesini, aksesuarların birleştirilmesini hem de bileşenlerin gerekli parçalarla birleştirilmesini içerir.


  Ürünler:

  Film Bantları ve İnce Çift Taraflı Yapışkan Bantlar 300LSE, 300MP
  İnce Düşük VOC Bantları (98010, 99015)
  Su Bazlı Yapıştırıcılar (FT1000, SW2000, SW30)
  Hot-Melt Yapıştırıcılar (3748, 3731, 6111HT)
  PUR Yapıştırıcılar (TS-230, TE-031)
  Sprey Yapıştırıcılar (74 Köpük Yapıştırıcı, 90 Yüksek Dirençli Yapıştırıcı)


  Neden 3M?

  3M ince çift taraflı yapışkan bantlar ve yapışkan film bantlar, panel yapısında köpük, dokuma olmayan veya diğer yumuşak katmanları birleştirmek için bir çözümdür. 300LSE yapışkan bantlar, zor yüzeylerin (örneğin LSE plastik veya çeşitli köpüklerin) etkin bir şekilde birleştirilmesi için tasarlanmıştır. Düşük VOC bantları, malzemelerin salınımına ilişkin katı düzenlemelerin gereksinimlerini karşılamaktadır. Daha büyük yüzeyler için su bazlı yapıştırıcılar kolayca püskürtülür, verimli ve uygun maliyetlidir. Solvent bazlı aerosol yapıştırıcılar hızlı etkilidir ve yardımcı işler ve onarımlar için çok kullanışlıdır. Daha küçük elemanlar ve aksesuarlar sıcak eriyik veya PUR yapıştırıcılarla birleştirilebilir. Sıcak eriyik yapıştırıcı ürün yelpazesi, LSE plastiklerini (3748, 3731) birleştirmek veya çok uzun açılma süresi olan (6111HT) yapıştırıcılar için özel çözümler içerir.

 • Tavan döşemesinin birçok işlevi vardır: Kabloları gizler, sesleri azaltır ve iç kısımlara istenilen görünümü verir. Genellikle, kablo demetleri, kancalar ve takviyeler iç tarafına tutturulurken kumaşların ve köpüğün dışarıdan destek plakasına (hafif bir kompozit) lamine edildiği çok katmanlı bir yapıdır.


  Ürünler:

  Bant 8777
  Hot Melt Yapıştırıcılar (3731, 3748, 6111HT)
  PUR Yapıştırıcılar (TS230, TE031)
  2K Çift Komponentli Akrilik Yapıştırıcılar
  Dual Lock™ Bağlantı Elemanları


  Neden 3M?

  Tavan panelinin yüzeyinin tabanının birleştirilmesi genellikle zordur (pürüzlülük, LSE malzemelerinin kullanımı). 3M (sıcak eriyik ve PUR) yapıştırıcılar, örneğin kancaları, sabitleyicileri ve takviyeleri monte etmek üzere bu tür malzemelerin etkili bir şekilde birleştirilmesi yüksek gerekliliklerini karşılayabilir. Kablo demetlerini özellikle zor malzemelerle birleştirirken 3M özel bant 8777 kullanılabilir. Dual Lock™ Bağlantı Elemanları sistemi, tavan döşemesini çatıya takmak için yaygın olarak kabul edilen, kullanışlı ve etkili bir yoldur.

 • Kamyon koltuğu birleştirilmesi gereken döşeme, birçok köpük tabakası, sensör ve paspaslardan oluşur. Ön koltuk çerçevesi, aynı zamanda birleştirilebilecek aksesuarları olan karmaşık bir hareketli yapıdır. Boyalı çerçeve yapıları koruma gerektirebilir.


  Ürünler:

  Su Bazlı Yapıştırıcılar (FT1000NF, SW2000, SW30), Yapışkan 74
  Çift Taraflı Bantlar, Film Bantları (300LSE, 300MP, Düşük VOC), 9088-200
  Tek Taraflı UHMW-PE Bantları (5425, 5430)


  Neden 3M?

  Köpük bileşenlerini birleştirmek için, su bazlı yapıştırıcılar veya aerosol yapıştırıcılar kullanılabilir. Aerosol yapıştırıcı 74 hızlı etkilidir ve yardımcı işler ve onarımlar için çok faydalıdır. özellikle koltuklara paspaslar ve sensörler monte edilirken ince yapışkan bant ve bant filmlerin kullanılması kolay, rahat ve hızlı bir yöntemdir. 300LSE yapışkan bantlar, zor yüzeylerin (örneğin LSE plastik veya çeşitli köpüklerin) etkin bir şekilde birleştirilmesi için tasarlanmıştır. Düşük VOC bantları, malzemelerin salınımına ilişkin katı düzenlemelerin gereksinimlerini karşılamaktadır. Bant 9088-200, kılıf dikilirken geçici tutucu görevi görebilir. Çerçevenin hassas bölgelerine yerleştirilmiş tek taraflı UHMW-PE bantlar boyanın hareketli parçalarla etkileşimi nedeniyle meydana gelecek aşınmalara karşı koruyacaktır.

 • Aracın iç kısmındaki bazı yumuşak öğeler (örneğin koltuk başlıkları), daha önce dikilmiş kılıfa köpük yerleştirilerek üretilir. Basınçlı köpüğün çıkmaması için dikişler sıkı olmalıdır.


  Ürünler: Micropore Ameliyat Bandı (Polopor)


  Sızdırmazlık Bandı 8777


  Neden 3M?

  Köpük bileşenlerini birleştirmek için, su bazlı yapıştırıcılar veya aerosol yapıştırıcılar kullanılabilir. Aerosol yapıştırıcı 74 hızlı etkilidir ve yardımcı işler için çok faydalıdır. Sızdırmaz malzemenin birleştirilmesinin zor olduğu ve geçirgenliğin gerekmediği durumlarda bant 8777 kullanılabilir.

 • Gösterge paneli, orta konsol, kol dayama yeri vb. birçok unsurdan oluşan çok karmaşık yapılar olabilmektedir. En etkili bileşen montaj yöntemlerinden biri hem çift taraflı bantların hem de yapıştırıcıların kullanılarak birleştirilmesidir.


  Ürünler:

  Yapısal Yapıştırıcılar (DP490, DP8005/8010B)
  Hot Melt Yapıştırıcılar (3731, 3748, 6111HT), PUR TS-230, TE-031
  İnce yapışkan bantlar ve film bantlar (300LSE, 200MP)


  Neden 3M?

  Düşük enerjili malzemeler için 3M, DP8005/DP8010B'ye uygun yapısal yapıştırıcılar geliştirmiştir. Yüksek enerjili/boyalı yüzeyleri birleştiriyorsanız ve kısa birleştirme süresi gerekiyorsa, DP8805 yapıştırıcısını kullanın. Daha az kritik uygulamalar için (takviye, ara parçalar, kancalar), en uygunu çok hızlı etkili sıcak eriyik yapıştırıcılar olacaktır. Küçük dekoratif elemanlar, düz cilalama elemanları ve sızdırmaz köpükler, kullanım rahatlığı ve kullanım hızı nedeniyle ince çift taraflı bant/yapışkan filmlerle en iyi şekilde birleştirilir.

 • Yeni kamyon modelinin montaj aşamasında, kusurların ortaya çıkması mümkündür. Bileşenlerin estetik ve işlevselliğini etkileyebilecek boşluklar, gevşeklik, rijitlik eksikliği vb. oluşabilir ve çoğu zaman birleştirme tek düzeltme yöntemidir.


  Ürünler:

  Yapısal Yapıştırıcılar (DP8005/8010B)
  Hot-Melt Yapıştırıcılar (3731, 3748, 6111HT)
  Alüminyum Bantlar 363, 425


  Neden 3M?

  Düşük enerjili malzemelerden yapılmış parçalar için 3M, DP8005/DP8010B'ye uygun yapısal yapıştırıcılar geliştirmiştir. Yüksek enerjili/boyalı yüzeyleri birleştiriyorsanız ve kısa birleştirme süresi gerekiyorsa, DP8805 yapıştırıcısını kullanın. Birçok uygulamada, dökme ve boşluk doldurma imkanı sunduğu için en uygunu çok hızlı hareket eden sıcak eriyikli yapıştırıcılardır. Plastik parçalar yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında deforme olabilirler, alüminyum bantlar ısıyı yansıtacak şekilde uygulanmalıdır.

 • Aracın yapısındaki bazı bileşenlerin birleştirilmesi gerekir. Örneğin kamyon gövdesinin imalatında birleştirme kullanılır, ancak daha küçük parçalarda da kullanışlı olabilir.


  Ürünler:

  Tek komponentli yapıştırıcı 2214
  Yapıştırıcı 2214
  Yapısal Yapıştırıcılar (DP490, 7240B/A DP8005/8010B)
  İnce yapışkan bantlar ve film bantlar (300LSE, 200MP, 100MP)


  Neden 3M?

  Sert, güçlü ve yüksek sıcaklığa dayanıklı uygulama gerektiren küçük metal parçaları birleştirirken yapıştırıcı 2214 ideal bir çözümdür. Metal elemanların (sac metal, destekler, KTL boyalı dahil) dayanıklı ve güvenilir bağlantıları, kullanım kolaylığı da sağlayan DP490 yapıştırıcı ile sağlanır. Düşük enerjili malzemeler için DP8005/DP8010B özel yapısal yapıştırıcılar kullanılmalıdır ayrıca yüksek enerjili/boyalı yüzeyleri birleştiriyorsanız ve yapıştırmanın kısa süreli olması gerekiyorsa DP8805 veya DP8405 yapıştırıcı kullanın. Özel yapışkan bantlar/filmler 100MP, kamyon lambalarındaki alüminyum ısı emiciler üzerine baskılı devreli ve lehimli LED diyotlu folyo montajını sağlar.

 • Yüzeylerin erime sıcaklığına ısıtılması ve örneğin sıkıştırma ile birleştirilmesi yoluyla bağlantıların (metalik parçaların veya bileşenlerin) kaynaklanması.


  Ürünler:

  9100XXi Kaynak Kaskı
  Adflo motorlu hava solunum sistemi, Aura yarım filtreleme maskeleri (9925)
  İşitme koruması (örneğin 1100, EARSoft)


  Neden 3M?

  3M 9100XXi filtresi, kaynakçının daha hassas ve daha hızlı çalışmasını sağlayarak daha iyi renk tanıma sağlar. Bu, kaynak makinesinin verimliliğini arttırır ve ayar ve atık sayısını sınırlar. Speedglas Kaynak Kasklı Adflo sistemi kaynakçılar için etkili ve konforlu solunum koruması sağlar. Sistem, işçi başına PPE parçalarının sayısını 5'ten 1'e düşürerek işverenlerin ekipmanı yönetmesini kolaylaştırmaktadır. 3M işitme koruma ürünleri yelpazesinde çeşitli gürültü azaltıcı kulaklıklar bulunur.


Cilalama

Bir sonraki adımda, neredeyse bitmiş ürün contalanır, etiketlenir, özelleştirilir, cilalanır ve herhangi bir üretim hatası varsa düzeltilir.

 • Araç etiketleme/işaretleme

  Çoğu kamyon parçası ve bileşeni, elemanın tam olarak tanımlanabilmesi için kalıcı ve net bir işaretleme gerektirir. En verimli ve etkili yol, uygun baskılı bir etiket kullanmaktır.


  Ürünler:

  TT3, Dayanıklı Baskı/Asetona Dayanıklı Etiketler
  350E/46 Yapıştırıcılı Birinci Sınıf Etiketler (7871EC, 7872EC)
  SE100 Yapıştırıcılı Yüksek Performanslı Etiketler (92200)
  Emniyet Belirteci Etiketleri


  Neden 3M?

  Birinci sınıf etiketlerde kullanılan 350E yapıştırıcı birçok plastik için yüksek ve kalıcı yapışma sağlar ve yeterli olmadığı durumlarda SE100 yapıştırıcılı (92200) etiketler kullanın. TT3 yazdırılabilir katmanlı etiketler, benzin ve yağa maruz kalan yerler için tasarlanmıştır ve daha agresif kimyasallara (fren hidroliği gibi) maruz kalma riski olan yerler için 3M Dayanıklı Baskı katmanı önerir. Bir bileşenin yetkisiz şekilde çıkarılmasına karşı korunması gerekiyorsa yetkisiz çıkarmanın denenip denenmediğini gösteren emniyet belirteci etiketlerini kullanın.

 • Taşlama: 61-5002-8408-8
  Disk Zımpara
  3M elektrikli aletler, aşındırıcılar ve aksesuarlar: 61-5002-8217-5
  3M Trizact Finesse-it Film Diski Ruloları 61-5002-8411-4
  3M Finesse-it Polisaj Pedleri: 61-5002-8340-5


  Ürünler:

  Disk Zımpara
  Scotch-Brite™ Diskleri
  Yaprakar, diskler
  El pedleri


  Neden 3M?

  Geniş kapsamlı teknolojiler ve çözümler
  Rötuş ihtiyacını azaltan veya ortadan kaldıran yenilikçi çözümler
  Yüksek kaliteli ürünler
  Azaltılmış zımpara tüketimi ve üretim maliyetleri

 • 3M Trizact Finesse-it Film Diski Ruloları 61-5002-8411-4
  Mükemmel sistem: 61-5002-8286-0
  3M Finesse-it Polisaj Pedleri: 61-5002-8340-5
  Boya tamir sistemi: 61-5002-8350-4
  3M Finesse-it™ parlatma ürünleri: 61-5002-8394-2


  Ürünler:

  Trizact™
  Finesse-it™
  Perfect-It™
  3M Elite Mini Orbital Kumlama Diski
  3M Finesse-it™ Parlatma Ürünleri


  Neden 3M?

  Geniş kapsamlı teknolojiler ve çözümler
  Rötuş ihtiyacını azaltan veya ortadan kaldıran yenilikçi çözümler
  Yüksek kaliteli ürünler
  Azaltılmış zımpara tüketimi ve üretim maliyetleri

 • Boya veya kompozit malzeme cilalamada, mükemmel parlaklık elde etmek için Perfect-It™ III Colour Code sistemini veya jel katmanlar için Perfect-It™ kullanmanızı öneririz. Trizact™ kumlama disklerinde (P1500, 3000, 6000) kullanılır, Perfect-It™ ve Trizact™ yüzey cilalama için en hızlı yolu sunar.


  Ürünler:


  3M Perfect-It™ Jel Katmanı Ürün Hattı


  Neden 3M?

  3M™ DMS Dinamik Karıştırma Sistemi, atıkları azaltmak, onarım alanına uygulandığında gözenek riskini azaltmak ve iş verimliliğini ve hızını artırmak için tasarlanmış tescilli bir 3M™ teknolojisidir. Dolgulu ve sertleştiricili kartuştan oluşan karıştırma memesi ve aplikatör teknolojisi sayesinde, dolgu hava erişimi olmadan mükemmel oranlarda karıştırılır. 50:1 karışım oranı tam olarak korunmalıdır: Zımparalanmasını kolaylaştırması ve yanlış karıştırmanın neden olduğu rötuş miktarını azaltması için ürünün iyi karıştırıldığından emin olun. Daha yüksek verimlilik: Tetiği çekin ve başlayın - hazırlık yok, manuel karıştırma yok, temizlik yok. Daha az hata: Manuel karıştırma işlemine gerek kalmaz. 3M™ DMS dolgu maddeleri, 276 ml'lik kartuşlarda, çeşitli uygulamaların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış üç tipte gelir. Karıştırma, yayma ve zımparalama daha kolay hale gelir. Kapsamlı aralık. 3M™ DMS, atıkları ve gözenekleri azaltmak ve verimliliği artırmak için tasarlanmış tescilli bir 3M teknolojisidir. 50:1 karışım oranı tam olarak korunmalıdır: Zımparalanmasını kolaylaştırması ve yanlış karıştırmanın neden olduğu rötuş miktarını azaltması için ürünün iyi karıştırıldığından emin olun. Daha yüksek verimlilik: Tetiği çekin ve başlayın - hazırlık yok, manuel karıştırma yok, temizlik yok.

 • Taşımacılık endüstrisinde kullanılan birincil kişisel koruyucu donanım.


  Ürünler:

  Göz koruması (örneğin, SF401AF, S1101SGAF-KT)
  İşitme koruması (1100, EarSoft, Optime)
  Solunum koruması (örneğin 7500 yarım maske + filtre paketi)
  Düşme koruması (örn. Delta Comfort Demeti, Çekmeli Cankurtaran Halatı, bağlantı noktaları, Uni 8 Yatay Kullanım Ömrü Sistemi)


  Neden 3M?

  3M™ DMS Dynamic
  3M işitme koruma ürünleri, çeşitli susturma kapasitelerine sahip gürültü azaltıcı kulaklıklar içermektedir. 3M güvenlik gözlükleri en iyi buğu önleyici kaplamayı sunar.


Depolama ve taşıma

Son aşama, nakliye veya depoda saklamak için yüzeyi sağlamlaştırma, hazırlığının yapılmasıdır. Her üretici, ürününün müşteriye aynı şekilde ulaşmasını sağlamak ister.

 • Kişisel koruyucu donanım (KKD)

  Taşımacılık endüstrisinde kullanılan birincil kişisel koruyucu donanım.


  Ürünler:

  Göz koruması (örneğin, SF401AF, S1101SGAF-KT)
  İşitme koruması (1100, EarSoft, Optime)
  Baş koruması (G3000 Güvenlik Kaskı))
  Düşme koruması (örn. Delta Comfort Demeti, Çekmeli Cankurtaran Halatı, bağlantı noktaları, Uni 8 Yatay Kullanım Ömrü Sistemi)


  Neden 3M?

  3M işitme koruma ürünleri, çeşitli susturma kapasitelerine sahip koruyucu ve gürültü azaltıcı kulaklıklar içermektedir. 3M güvenlik gözlükleri, piyasadaki mevcut en iyi buğu önleyici kaplamayı sunar. 3M düşme önleyici emniyet kemeri maksimum konfor, serbest hareket ve kullanım kolaylığı sunar. 3M KKD tüm parçaların uyumluluğunu sağlar. 3M güvenlik kaskları göz ve işitme koruması ile entegre edilebilir.