• paylaş

  3M™ VHB™ Bantlar

  paylaş
  • image

   Dünyanın bazı bölgelerinde, taze meyve/sebzeye ulaşmak için önemli engeller aşmak gerekebilir.

   Dünya nüfusunun %20’sinden fazlası elektrik kullanmıyor. Elektrik olmadan soğutucu kullanılamıyor ve soğutucu olmadan da küçük köy çiftçileri, aşırı sıcaklar yüzünden hasat zamanı ekinlerinin %45’ini kaybediyor. Quang Truong, gelişmekte olan pazarları ziyaretlerinde soğutucu eksikliğinin kırsal toplumları nasıl etkilediğine tanık oldu. Verimli soğutucuların eksikliği, zaman ve boşa harcanan kaynaklar ailelerin geçim kaynaklarını da olumsuz yönde etkiliyor.

   Quang Truong, yiyecekleri koruyabilmek için buharlı soğutma teknikleriyle de temasa geçti. Evde üretilen kırılabilir ağır kil saksıların, ürünü aşırı sıcaklarda korumak için etkin ve uygulanabilir bir yol olduğunu kanıtladı. Ancak evde üretilen bu tasarımların elverişsizliği, ürünlerin adaptasyonunu engelledi. Troung, buharlı soğutma sistemine modern bir tasarım ve üretim teknolojisi getirmenin verimi artıracağına ve yaşam standardını yükselteceğine inandı. Tüm bu koşullar bir araya geldiğinde Troung, 21. yüzyıl malzemeleri kullanarak en zorlu şartlarda bile çalışabilecek düşük maliyetli buharlı soğutucu Evaptainers markasını kurdu.

   Evaptainers’ın yapımında kullanılan malzemelerden birisi de 3M™ VHB™ Bant. İlk modeller ortaya çıktığında, soğutma ünitelerinde kullanılan su kalitesinin zamanla su akışını tıkayan tortular içerdiği fark edildi ve Evaptainer mühendisleri 3M VHB Bant 5915 ve 5906 kullanarak su kanallarını neme dayanıklı hale getirdi. Bantın polipropilen tabakası, suyun ünite içerisinde rahatça akışını sağlarken, soğutucunun tasarlanırken maliyetinin düşmesine de önemli bir fayda sağladı. Geçtiğimiz yıl girişimciler için önemli bir dönüm noktasıydı. Fas’ta seçilen pilot bölgelerden sonuçlar gösterdi ki; soğuk depolama sayesinde domates gibi hassas sebzelerin depolama ömrü %70 arttı, kırsal yerde yaşayan ailelerin iyi sebze/meyve bulmak için harcadığı seyahat süresi kısaldı ve harcamalar %4 oranında azaldı.

   Asıl önemli bir diğer gelişme ise, National Geographic tarafından verilen “Büyük Enerji Yarışması”nın büyük ödülünün sahibi Evaptainers oldu. Yarışma; iklim değişikliğine, giderek azalan enerji kaynakları ve çevresel sınırlandırmalara bir cevap niteliğinde umut verici küresel enerji çözümleri bulmayı amaçlıyor. Evaptainers için büyük ödül, devam etmekte olan saha araştırmalarına ve yeni nesil modellerin tasarlanmasına yardımcı olacak. Bu da aslında, Afrika’da kırsal bölgelerde yaşayan aile ve çiftçilerin, daha sağlıklı yaşamasına, daha fazla tasarruf etmesine ve daha uzun ömürlü olmalarına bir adım daha yaklaşmaları demek…