• KKD Risk Değerlendirmesi - Kontroller Hiyerarşisi

  Kontroller Hiyerarşisi teknik dokümanından not alan iki güvenlik yöneticisi

  Kontroller Hiyerarşisi teknik dokümanının ilk sayfası

  • KKD Risk Değerlendirmesi ve Kontroller Hiyerarşisi hakkında bilgi edinin

   • İş faaliyetlerinden kaynaklanan işçilerin sağlık ve güvenliğine yönelik riskler, riskin makul veya teknik olarak uygulanabilir en düşük düzeye indirilmesi için yeterli şekilde yönetilmelidir; ancak riskleri etkin bir şekilde nasıl en aza indirip kontrol edebilir ve işverenlerin yasal görevlerini yerine getirdiğinizden emin olabilirsiniz?

    İyi bir işle ilgili sağlık güvenlik uygulaması yapısal ve hiyerarşik bir şekilde kaza veya meslek hastalığı geliştirme riskini ortadan kaldırmayı veya azaltmayı amaçlar. Temel ilkeler, kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanımını uygulamadan önce mühendislik ve idari kontrollerin ortadan kaldırılmasını, değiştirilmesini ve uygulanmasını içerir.

    Bu doküman, KKD‘yi etkili bir şekilde uygulamak için tasarlanmış bir programın temel adımlarından önce çalışanların korunmasına yönelik Kontroller Hiyerarşisini ele almaktadır.

   • Hiyerarşideki her adımın arkasındaki temel ilkeleri keşfedin
   • KKD kullanımının neden hiyerarşinin en altında olduğunu anlayın
   • Toplu ve bireysel koruma arasındaki fark hakkında bilgi edinin
   • Risk değerlendirmesinin Beş Adımı hakkında bilgi edinin
   • Bir KKD programının uygulanması için gereken temel unsurları anlayın

   Belge İngilizce olarak mevcuttur

  Teknik dokümanı (pdf) indirmek için bu kayıt formunu doldurun.
  • Aksi belirtilmediği takdirde tüm alanların doldurulması zorunludur

  • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

  • Gönder Gönder

  Özür dileriz.

  Gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin

  Teşekkür ederiz.

  Formunuz başarıyla gönderildi

  Teknik dokümanı indirin (PDF, 4,8 MB)


  KKD Risk Değerlendirmesi ve Kontroller Hiyerarşisi: Sık Sorulan Sorular

  Mesleki tehlikelere maruz kalmanın kontrol edilmesi, çalışanları korumanın temel yöntemidir. Geleneksel olarak, uygulanabilir ve etkili kontrol çözümlerinin nasıl uygulanacağını belirlemenin bir aracı olarak bir kontroller hiyerarşisi kullanılmıştır.

  • Kontroller hiyerarşisi, koruyucu önlemleri en çok etkili olandan en az etkili olana doğru 5 aşamada yapılandıran çevre güvenliğine (bu durumda çevre bir iş yeridir) yönelik bir yaklaşımdır:

   Ortadan kaldırma, mümkün olan en iyi savunmadır. Bir tehlikeyi ortadan kaldırdığınızda, onu yok eder veya insanları etkileyebileceği ortamdan uzaklaştırırsınız. Bir hastalığı iyileştirmek veya çalışanların işlerini zemin seviyesinden ayrılmadan yapmalarının bir yolunu bulmak ortadan kaldırma örnekleridir.

   Değiştirme ikinci en iyi savunmadır. Tehlikeli şeyi veya çalışma şeklini başka bir şeyle, tehlikeli olmayan veya daha az tehlikeli bir şeyle değiştirmek anlamına gelir. Örneğin, bir kesme ekipmanını, daha az keskin kenarları olan bir parçayla değiştirirsiniz veya tehlikeli bir temizlik kimyasalından zehirli dumanlar çıkarmayan bir şeye geçersiniz.

   Mühendislik kontrolleri bir sonraki savunma hattıdır. Bir tehlikeye çözüm tasarladığınızda, insanları tehlikeden fiziksel olarak ayırırsınız. Mühendislik kontrollerinin örnekleri arasında korkuluklar, bölmeler, ses sönümleme malzemeleri, otomatik makineler vb. bulunur.

   İdari kontroller mühendislik kontrolleri kadar etkili değildir, ancak yine de insanları güvende tutabilir. Buradaki fikir, örneğin kurallar ve politikalar (örneğin, "çalışanlar her 90 dakikada bir ellerini yıkamalıdır") veya işaretler ("girmeyin") aracılığıyla insanların çalışma şeklini değiştirmektir.

   Kişisel koruyucu donanım (KKD), son savunma hattıdır. Sorundan kurtulamıyorsanız, onu başka bir şeyle değiştiremiyorsanız veya mühendisliğe tabi tutamıyor veya yönetemiyorsanız geriye kalan tek seçenek insanlara baret, gözlük, eldiven, bot, solunum maskesi ve koruyucu giysi gibi ekipman sağlamaktır.

  3M Kişisel Koruyucu Donanım giyen güvenlik yöneticisi

  İletişimde kalalım

  Sağlık ve Güvenlik Profesyonelleri için mevcut 3M kaynakları hakkında en son bilgileri almak için bugün kaydolun.

  İLETİŞİM İÇİN ABONE OLUN