Araç kaportası kaplama uygulaması

Araç kaplamamın temizliğini ve bakımını nasıl yaparım?

SERTİFİKALI UYGULAMA MERKEZİ BUL
 • Araç kirli göründüğünde grafik uygulamasını yıkamanız önerilir. Grafik üzerinde kalan tüm kirletici maddeleri temizlik sırasında çıkarmak daha zor olabilir.

  İlk önce olabildiğince toz parçacığını bolca su durulayın. Daha sonra 3M™ Oto Yıkama Sabunu gibi aşındırıcı olmayan ıslak bir deterjan ve yumuşak bez veya süngerle kaplamayı temizleyin.

  Kaplamayı daha sonra temiz suyla iyice durulayın. Su lekelenmesini azaltmak için hemen bir silikon çekçek yardımıyla suyu alıp temiz bir mikrofiber bezle işlemi tamamlayın. Araç grafik uygulamalarında mumlu cila veya benzer kaplamalar kullanmamanızı önemle tavsiye ederiz.

  Filmin bakımını nasıl yaparım? Özel bir işlem gerekir mi?

  İyi yapılmış bir boyaya nasıl özen gösteriyorsanız araç grafik uygulamalarına da aynı şekilde özen gösterin. Araç bakımı için özel olarak tasarlanan kaliteli 3M ürünlerini tercih edip bu temizlik ve bakım işlemlerini uygulamanız 3M araç grafik uygulamanızın en iyi görünümünü korumaya yardımcı olur.

  Kaplama yaptırdıktan sonra ilk kez yıkamadan önce ne kadar beklemem gerekir?

  Grafik filminin maksimum yapışma sağlaması için uygulamadan itibaren bir hafta boyunca aracınızı yıkamamanız gerekir. Çok soğuk havalarda daha uzun süre beklemeniz de gerekebilir.

  Araç kaplamamı temizlemek için otomatik araç yıkama makinesi kullanabilir miyim?

  Vinil kaplamalar otomatik araç yıkama makinelerine girebilse de grafik uygulamasının bakımı için en iyisi temasın olmadığı yıkama makineleridir. Fırçalamalı araç yıkama alanlarında matlaşma veya çizilme olabileceği gibi grafik kenarında kalkmaya da yol açabilir.

  Araç kaplamamı temizlemek için basınçlı su kullanabilir miyim?

  Elle yıkama tercih edilen temizlik yöntemi olsa da şu koşullar yerine getirildiği sürece basınçlı yıkama da yapılabilir:

  • Su basıncının 2.000 psi (14 MPa) altında olduğundan emin olunması
  • Su sıcaklığının 80 °C (180 °F) altında tutulması
  • 40 derece geniş açı püskürtme desenine sahip püskürtme başlığı kullanılması
  • Başlığın grafik uygulamasından en az 300 mm uzakta ve 90 derece açıyla tutulması
  • Filmin kenarlarında kalkma yapabileceğinden basınçlı yıkama aletinin kaplamaya yan açıdan tutulmaması

  Araç kaplamamın üzerindeki zor çıkan kirletici maddeleri nasıl çıkarırım?

  Böcek kalıntısı, kuş pisliği ve ağaç reçinesi gibi zorlu kirletici maddeleri yumuşatmak için çok sıcak ve sabunlu suyla ıslatın. Daha sonra kaplamayı iyice durulayıp kurulayın. Yalnızca kirletici maddelerin bulunduğu alanları temizlemeniz önerilir. Filmi çizebileceğinden güçlü ovucu veya aşındırıcı araçları kullanmaktan kaçının. Tüm kalıntıları derhal yıkayıp durulayın.

  Araç kaplamamın bakımını nasıl yaparım?

  Vinil grafikler güneşe ve atmosferdeki kirleticilere uzun süre maruz kalmaya bağlı olarak bozunur. Gün içinde mümkünse garajda veya en azından gölgede tutun. Geceleri ise aracı asidik kirletici madde içerme ihtimaline karşı çiy ve yağmurdan koruyun.

  Garaj yoksa geceleri araç brandası kullanmayı düşünebilirsiniz. Grafik uygulamasının rengi solmaya veya kahverengiye çalmaya başlarsa grafik uygulamasını araçtan derhal çıkartarak altındaki boyaya iz bırakmasını engelleyin.

  Araç kaplamanızın en iyi şekilde görünmeye devam etmesi için mat veya dokulu filmlerde hiçbir aşındırıcı cila, kesici bileşen ya da mum cilalı ürün kullanmamanız tavsiye edilir. Yüzeyde mumlu cila veya mum kalıntısı varsa genel amaçlı temizlik malzemesiyle temizleyin. Herhangi bir ürünü kullanmadan önce kontrol etmek amacıyla az görünür bir bölgede test etmekte yarar vardır.

  Araç kaplamanızın bakımı hakkında daha fazla bilgi için pdf kılavuzumuzun tam sürümüne bakın (PDF, 123 KB).

  SSS ana sayfasına dön


Vizyonunuzu hayata geçirin.

Vizyonunuzu hayata geçirin.

Restyling Studio aracıyla farklı renkler, kaplama seçenekleri ve son uygulamalar arasından tercihinizi yaparak kendi tasarımınızı oluşturun.

RESTYLING STUDIO'YU BAŞLAT (UK, ENGLISH)

Deneyimli araç kaplama uygulama merkezleri bulun.

Araç kaplama hassas ve karmaşık bir süreçtir.

3M Sertifikalı Uygulama Merkezleri, uzmanlardan oluşan küresel bir ağdır. 3M araç kişiselleştirme ürünlerini ihtiyaçlarınıza göre uygulayacak bilgi ve beceriye sahiptir.


Klavyede yazan el gösteren hero banner

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Çözümlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla sorunuz varsa lütfen iletişime geçin. Sizden haber almayı çok isteriz.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN