3M Singapur Çalışanları
Burada, hepimiz aynı gemideyiz.

3M’de Katılımcılık

Burada, daha iyi bir dünyanın yaratımına yardımcı olabilirsiniz. Bilimi gündelik hayatları iyileştirmeye yönelik işbirlikçi yollarla uyguluyoruz. Bizler, fikirleriyle geleceği dönüştüren meraklı ve yaratıcı bir grup insanız.

3M’in, ABD’nde 35,000, geri kalan ülkelerde 55,000 çalışanıyla, dünyanın 70 ülkesinde ofisi bulunmaktadır. Bizler, insanların kendilerini güvende hissedecekleri, saygı ve değer görecekleri ve yaratmada ve yenilik yapmada özgür olacakları kaynaştırıcı bir ortam oluşturuyoruz.

3M’de farklılık inovasyonun olmazsa olmazıdır. İnsanlardaki farklılıkları – düşünce biçimleri, deneyimleri, etnik kökenleri, yaşları, cinsiyetleri, inançları, kişilik özellikleri ve stilleri – önemsiyor ve değer veriyoruz. İnsanlarımızın farklı becerileri, deneyimleri ve yetkinlikleri şirketimizi hedefleri doğrultusunda ileri götüren unsurlardır.

Çeşitlilik farklılık, kapsayıcılık da bu farklılıkların dengelenmesidir.
Çeşitlilik farklılık, kapsayıcılık da bu farklılıkların dengelenmesidir.
 • İnsanlar


  İnsanlardaki farklılıkları – düşünce biçimleri, deneyimleri, etnik kökenleri, yaşları, cinsiyetleri, inançları, kişilik özellikleri ve stilleri – önemsiyor ve değer veriyoruz. İnsanlarımızın farklı kültürleri, uyrukları, geçmişleri, görüşleri ve fiziksel ve zihinsel yetkinlikleri yaratıcılığımıza ve fikirlerimize güç katmaktadır. İnsanlarımızın farklı becerileri, deneyimleri ve yetkinlikleri şirketimizi hedefleri doğrultusunda ileri götüren, müşterilerimiz ve piyasalarımız nezdinde farkımızı belli eden unsurlardır.

 • Kültür


  Çalışanların kendilerini güvende ve angaje hissedecekleri, yaratıcılık ve inovasyonda özgür olacakları kaynaştırıcı bir ortam oluşturma arzusundayız. Kapsayıcılık, Liderlik Davranışlarımıza ilmek ilmek örülmüştür. 50 ülkede başlatılmış olan “Varım” kampanyamız, kapsayıcılık kültürümüzü güçlendirme ve temellendirme amacıyla tasarlanmıştır. 3M’deki herkesin kendini değerli hissetmelerini ve her gün özgün halleriyle işlerinin başına geçmelerini arzu ediyoruz.

 • Toplum


  3M’in dışındaki topluluklarla etkileşim içinde olmak, yaptığımız işin önemli unsurlarından birisidir. Çalıştığımız yerlerin halkının içinde olmak, onlara elimizden geleni verebilmek ve karşılığında onlardan bir şeyler öğrenmek, insanların hayatlarını daha iyiye götürme tutkumuzu diri tutmaktadır. Bu fırsatlar içindeki farklılıkları kucaklayarak, bir yandan da 3M’in her türden insanın çalışması için mükemmel bir yer olarak görünebilmesini sağlıyoruz.


3M Çalışan Katılımcılığı Videosu

Çalışan Kaynağı Ağları

3M’in Çalışan Kaynağı Ağları (ERNs), kurumsal Vizyonumuz ve Stratejilerimizle bağdaşan farklı yetenekleri ve zihinleri işe alma, işe koşma ve elde tutmanın ayrılmaz bir parçası olarak hizmet veren, liderliklerini çalışanların yaptığı gruplardır. 3M ERNs, çalışanlara liderlik becerilerini geliştirme, farklı kültürlerle, yaşam tarzlarıyla ve cinslerle bir arada çalışma olanağı sağlar. Bu topluluklar işletmelerimizle birlikte çalışarak, piyasadaki erişimimizi daha da genişletecek müşteri görüşlerini temin ederler. ERN’lerimiz, belli başlı iş zorluklarının sıklıkla etkileyici sonuçlarla aşılabilmesi için 3M işletmeleriyle ortaklık içerisindedirler. Pek çok ERN’miz, bazıları milyonlarla ifade edilen mevcut veya potansiyel müşterilerimizi içeren belli başlı müşteri segmentlerindeki önemli piyasa potansiyellerini açığa çıkarabilme yetisine sahiptirler. Nihai olarak, bu gruplar, dünya çapında müşterilerimizin, tedarikçilerimizin ve kanal ortaklarımızın çeşitliliğini yansıtabilme hedefimizi gerçekleştirebilmemize yardımcı olurlar.

 • Eylem
  Afro-Amerikan Ağı
  Engellilik Duyarlılığı Ağı
  GLBT+ Ağı

 • Latino Kaynağı Ağı
  Silahlı Kuvvetler Desteği Ağı
  Amerikan Yerlileri Ağı
  Yeni Çalışan Olanağı Ağı

 • Austin Ekibi
  Kadın Liderliği Forumu


3M İtalya Çalışanları

Farklı Yeteneklerin İşe Alımı

İşgücümüzün toplumlarımızın ve müşterilerimizin temsilcileri olmalarını sağlamak adına:
 

 • Çeşitli adaylar bulabilmemize yardımcı olması bakımından, pek çok meslek birliği, kolej ve üniversiteyle stratejik ortaklıklar kuruyoruz
 • Çalışan Kaynağı Ağımızın kampus işe alım aktivitelerine katılımını sağlıyoruz
 • Yarının işgücüne yatırım yaparak sağlam bir yetenek akışı sağlıyoruz

3M Global Kadınlar İnfografiği

Eğitim ve Gelişim

 • IPad Okuyan Öğrenci

  İnsanların her yerde hayatlarını dolu dolu yaşayabilmelerini sağlamak için güçlenmeye ve zenginleşmeye destek olun.
   

  • Hedef: Eğitim, toplum ve çevre programları için nakit para ve ürün yatırımında bulunun. Dünyanın her yerinde insanların bilimsel, teknolojik, mühendislik, matematik ve işletme becerilerine erişimlerini arttırmak için yatırımlarımızı sürdürecek ve çevre, sağlık ve güvenlik programlarına yapacağımız yatırımlarla yaşamlarını daha da iyileştireceğiz. Nakdi ve ayni bağışlar, sponsorluklar ve gönüllülük 3Mgives stratejimizin temelini teşkil etmeye devam edecek. 1953’den beri, 3M topluluklarına $ 1.4 milyar nakit ve ürün bağışı yapmış bulunmaktayız.
  • Hedef: Bireysel ve örgütsel yeterliliklerin arttırılması için çalışan gelişimi programlarına 100% katılım. Çalışanlarımız, ilgi alanları üzerine eğilmeleri ve kariyer gelişimlerinde ve olanaklarında bu ilgi alanlarına paralel gelişimler elde etmeleri yönünde teşvik edilmekte ve desteklenmektedirler.
  • Hedef: Çeşitlikli bir işgücü oluşturma yönünde, yönetim alanında farklı özelliklere sahip yeteneklerin akışını ikiye katlamak. Çeşitliliği global ölçekte arttırmak, Sürdürülebilirlik stratejimizin temel unsurlarından biridir. Yönetim alanında farklı özelliklere sahip yeteneklerin akışını ikiye katlamanın farklı bir yönetsel liderliğin inşasına faydalı olacağına inanıyoruz.


Programlar ve Etkinlikler

 • Dünya Kadınlar Günü
  Dünya Kadınlar Günü, 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilmiştir. 3M de Dünya Kadınlar Gününü dünya çapında kutlamaktadır. 3M’liler bu günde kırmızı giyinmeye, kendilerine ilham veren kadınları anmaya ve şereflendirmeye ve daha nice anlamlı etkinliğe teşvik edilmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki lokasyonlarda Dünya Kadınlar Gününün nasıl kutlandığını görebilirsiniz. Birleşik Krallık/İrlanda’daki kutlamaların yer aldığı bu videoda olduğu gibi, 3M’in 50’yi aşkın ülkede 2015 yılı Dünya Kadınlar Gününü nasıl global bir özetini izleyebilirsiniz.
 • 2002’de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 21 Mayısı Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü olarak ilân etmiştir. 2011’de yerel bir kampanya olarak başlatılmış olan “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık için Bir Şey Yap” kampanyasıyla kutlanmış olan Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü, dünyanın dört bir yanında insanları çeşitliliğe destek olma yönünde somut eylemlerde bulunmaya teşvik etmektedir. 3M’de, bizler, insanlarımızı Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü hakkında bilinçlendirmekte ve katılım göstermeleri için teşvik etmekteyiz. Aşağıda birkaç kaynak ve fikre yer verilmiştir:

  90’ı aşkın ülkede iş yapabilmek hakkında derinlemesine bir araştırma için GlobeSmart’a katılın.

  Bu listeden esin ve fikir alın.

  Çeşitlilik için Bir Şey Yap sayfasını ziyaret edin

  Birleşmiş Milletler

 • Çeşitlilik potansiyelimizin kilidini açacak anahtar katılımcılıktır, dahil etmektir. Katılımcılık angajmanın yolunu açar, angajman yaratıcılığı körükler, yaratıcılık inovasyonun kıvılcımını çakar, inovasyon da büyüme ile kendini gösterir. Eylül ayındaki etkinlik ve aktivitelerde 3M’lilerin kapsayıcı/katılımcı bir ortama nasıl katkıda bulundukları gösterilmektedir.
 • Kahramanlarımızı İşe Almak, gazilerimizi, sivile geçiş sürecindeki askerlerimizi ve asker eşlerini faydalı iş olanaklarıyla buluşturmaya yönelik ülke çapında bir inisiyatiftir.

  Kahramanlarımızı İşe Almak

 • HirePurpose, gaziler tarafından gaziler için geliştirilmiştir ve bizler de askeri hizmetten sivil kariyere başarıyla geçiş sürecindeki boşlukların bir kısmının doldurulmasını kendimize görev bilmiş bulunmaktayız.

  HirePurpose


3M Orta Amerika İnfografiği

Gönüllülük

 • 3M Gives Gönüllüleri

  50 yılı aşkın süredir, 3M’in gönüllülüğe olan bağlılığı, içerisinde yaşadığımız ve iş yaptığımız toplumlara en büyük katkılarımızdan biridir. 3M’liler, sayısız hüner ve becerilerini gönüllülük esasıyla paylaşmak suretiyle toplumlarını güçlendirmeye katkı sunmaya teşvik edilmektedir. Gönüllü yaptığımız işler okulları zenginleştiriyor, toplumlara canlılık getiriyor ve türlü çeşitli muhitlerden çocuklara daha büyük akademik başarılar elde edebilme olanağı sağlıyor.


Bağış

3M, farklı sosyal çevrelerden insanlara kariyer zenginleştirici olanaklar sunulmasını aktif biçimde desteklemektedir. Çeşitlilik hedefli kurumlar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik nakdi, ayni ve gönüllü desteklerimiz uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Örneğin:

 • Live United Gönüllüleri

  United Way
  United Way’in gördüğü hayati işlevi 50 yıldır desteklemekteyiz. 3M’in sağlık ve insani hizmetler bağışlarının temelinde yer almaktadır.

  Eğitim

  • Farklı sosyal çevrelerden öğrencilerin söz konusu alanlardaki ilgisini başarısını arttırmaya yönelik olarak okulların STEM (Bilim,Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) programlarına yatırımlarda bulunuyoruz.
  • Öğrencilerin olanaklarını arttırmaya yönelik olarak kolej-seviyesi programları fonlamak suretiyle, öğrencilere bilim, teknoloji ve işletme alanlarını tercih edip, bu alanlarda başarılı olmalarına yardımcı oluyoruz

  Sanat ve Kültür

  • Washington, D.C.’deki Amerikan Yerlileri Ulusal Müzesine fon ve malzeme teminnide bulunuyoruz
  • Ulusal Smithsonian Müzesi Afro-Amerikan Tarihi ve Kültürü projesinin ortakları arasında yer almaktayız.
  • Sanatsal ve kültürel çeşitliliği ön plana çıkaran prömiyer sanat oranizasyonlarını desteklemekteyiz.

Çeşitli Tedarikçilere Bağlılık

 • Güvenlik Yelekleri içinde Tedarikçiler

  3M, küçük ölçekli, azınlıkların ve kadınların sahipliğindeki işletmeleri proaktif biçimde tespit etmekte ve bunlarla çalışmaktadır.

  Çeşitli tedarikçiler:
   

  • İşlerimize yeniden canlılık kazandırırlar. Tedarikçi tabanımızdaki çeşitlilik, inovasyon fikirlerine ve değişik piyasalara açılıma yönelik özgün stratejilere vesile olmak dâhil, yeni iş yapma yöntemlerine açık tutar.
  • Sadece değişik tüketicilere daha etkili bir pazarlama yürütmemize yardımcı olmazlar, aynı zamanda da müşterimizdirler.
  • Kârlılığa yardımcı olurlar. Azınlıkların ve kadınların sahipliğindeki işletmeler genellikle küçük ölçekli olurlar ve düşük işletme giderlerinden ötürü maliyet etkin kuruluşlardır. Aynı zamanda da iş ihtiyaçlarına seri yanıt verebilmelerini sağlayacak denli çeviktirler.

3M Ödülleri

Çeşitliliğe Bağlılığımız

2015’te, 3M, Forbes’in En İyi Çalışma Yerleri Listesine ve Fortune’nin En Beğenilen Şirketler Listesine adını yazdırmıştır. Bu büyük çaplı ödüllerin yanı sıra, çeşitliliğe bağlılığımızdan ötürü aşağıdaki ödüllere de lâyık bulunduk:

 • En İyi Yerler LGBT
  LGBT Eşitliği için En İyi çalışma Yerleri

  İnsan Hakları Kampanyası Vakfının 2015 Kurumsal Eşitlik İndeksi, lezbiyen, gey, biseksüel ve cinsiyet değiştirmiş çalışanlarına yönelik kurumsal politika ve pratiklere ilişkin ulusal çapta karşılaştırma aracıdır. 2015 CEI raporunda, neredeyse tüm endüstri ve coğrafyalara yayılı 366 önde gelen işletme en yüksek derece olan yüzde 100’e erişmiş ve “LGBT Eşitliği için En İyi Çalışma Yeri” ödülüne lâyık bulunmuşlardır.

 • 2015 Yönetim Kurullarında Kadınlar
  2015 Yönetim Kurullarında Kadınlar

  2020 Yönetim Kurullarında Kadınlar, ABD şirketlerinin yönetim kurullarındaki kadın oranını 20% ve üzerine yükseltmeye yönelik ulusal çapta bir kampanyadır. 2010’da, iki kadın, kadınların şirket yönetim kurumlarındaki temsil eksikliğini ve sayılarının da artış göstermemesini mesele edinmişlerdir. Bu amaçla, tüketicilerden yönetim kurullarına değin tüm paydaşları bu meseleye el atmaya ve kadınların yönetim kurullarındaki sayısını arttırmaya yönelik harekete geçirmeye odaklı kâr amacı gütmeyen bir örgüt kurmuşlardır. 2020 Yönetim Kurullarında Kadınlar, insanların bu sorunun önemine dair bilinçlendirilmesine odaklanmıştır. Çeşitlilik sahibi bir yönetim kurulu daha iyi bir yönetim kuruludur. Çeşitlilik, Amerika’nın temelidir. Şirket yönetim kurulları çeşitliliğe yer verdikçe, şirketleri ve paydaşları lehine daha iyi kararlar alabilir hale geleceklerdir. Çeşitlilik katma değer sağlar, katma değer de kârı arttırır.

 • HBCU
  HBCU

  “En Büyük HBCU Destekçileri” listesi, 14 ABET-akrediteli, tarihi Siyahi koleji ve üniversitesinin (HBCU) mühendislik programlarının dekanlarını, şirket-akademi işbirliğini, Mühendislikte Yükselen Azınlıkların İlgisini (AMIE) mercek altına alır. Bu araştırmada, söz konusu kişilerden, okullarına en çok desteği sağlayan şirketlerin, kamu/kâr amacı gütmeyen kuruluşların listesini çıkarmaları istenir. Yıllık araştırmayı tamamladıklarında, kurumlar aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundururlar: Altyapı modernizasyonu ve iyileştirmesi, araştırma ve mentorluk projeleri, danışma konseylerine katılım, fakülte geliştirme olanakları, burslar, öğrenci projeleri, bursiyer cep harçlıkları ve kariyer olanaklarına destek.

 • Calvert Yatırımları
  Calvert Yatırımları

  Calvert, adil ve eşitlikçi bir çalışma ortamı sağlamaya gönülden bağlı şirketlerin hem işyeri bazında, hem de piyasa bazında kazanımlar elde edeceğine inanmaktadır. Bu bakış açısıyla, Calvert, Standard & Poor’s 100 İndeksinde (S&P 100) yer bulacak denli büyük ölçekte çokuluslu şirketlerin çeşitlilik pratiklerini değerlendirmeye devam etmektedir. Derinlikli bir metodoloji kullanmak suretiyle, bu şirketlerin çeşitlilik politikalarını, programlarını ve performanslarını incelemekte, öncü konumdakileri ve geriden gelenleri saptamakta, şirketlere işletme bazında eksikliklerini belirleyip, giderme yönünde önerilerde bulunmaktayız.

 • NSBE
  2016 – Ulusal Siyahi Mühendisler Topluluğu – Başkanlık Ödülü

  Her yıl, Ulusal Siyahi Mühendisler Topluluğu (NSBE), “akademik ve mesleki başarılar göstermek suretiyle toplumlarına pozitif etkide bulunan kültürel sorumluluk sahibi Siyahi Mühendislerin sayısını arttırma” misyonumuza paha biçilmez katkılar sunmaya aralıksız devam eden en sadık partnerlerini ödüllendirmektedir. NSBE’nin en prestijli ödüllerinden birisi, Topluluk içerisinde yatırımcı sıfatıyla öne çıkan kuruluşa takdim edilen Başkanlık Ödülüdür. Bu yatırımın sonucu, dünya çapında toplumlar nezdinde, Siyahların mühendislik alanlarına girme, dereceler elde etme ve mesleki başarılar kazanma noktasında eşiği aştıklarının ispatlanmasıdır.

 • ESGR Özgürlük Ödülü
  ESGR Özgürlük Ödülü

  Özgürlük Ödülü, aynı zamanda Ulusal Muhafızlar ve Rezerv Birliklerinde hizmet veren çalışanlarına verdikleri desteklerinden ötürü işverenlere takdim edilen en büyük ödüldür.

 • Özürlü Kimseler için En İyi Çalışma Yerleri
  Özürlü Kimseler için En İyi Çalışma Yerleri

  Engelli Eşitliği İndeksi, işletmelere genel engelli kapsayıcılığı politika ve pratiklerine ilişkin objektif bir değerlendirme sahibi olma fırsatı sağlayan, ulusal çapta, şeffaf ve yıllık bir karşılaştırma aracıdır. Yasal uyumluluk faktörünün ötesine geçmek suretiyle, şirketlerin sürekli gelişim olanaklarını saptayabilmelerinin yanı sıra, çeşitliliğe ve kapsayıcılığa verdikleri değerle kurumsal itibar sahibi olabilmelerine sağladığı yardımla ilham verici, eğitsel ve de ödüllendirici bir araç hüviyetindedir.


Kaynaklar – yalnızca ABD

Dinlemeye Yardımcı Cihazlar - ABD

Kolaylık İstekleri - ABD

3M Cinsiyet Değiştirme Rehberi - ABD