Sızdırmazlık yapışkanı uygulamasının görüntüsü

Sızdırmazlık, Kaplama ve Enkapsülasyon

En üst düzey koruma için 3M Sızdırmazlık, Kaplama ve Enkapsülasyon ürün çözümleri.

3M Uzmanına Sorun

Tasarımlarınız için güvenilir koruma.

Sızdırmazlık öğeleri, birleşme yerinin uzunluğu boyunca gereklidir. Kaplama ve enkapsülasyon, içerideki bileşenleri korumak için parçayı veya odayı tümüyle kaplar. Hem sıvı girişini hem de çıkışını önler ve endüstrinin her alanında kullanılır; ancak özellikle dış unsurlara maruz kalan veya iç bileşenlerin çok değerli olduğu taşımacılık, metal işleme, elektronik ve inşaat alanlarını da içeren uygulamalarda yaygın olarak kullanılır.

 • Metal sacı içine yapıştırıcı veya mastik uygulaması

  Sızdırmazlık

  Sıvı girişini ve çıkışını önlemek için birleşme yerlerine bant veya mastik uygulanır. Araçlarda tavandaki birleşme yerleri, metal muhafazalardaki birleşme yerleri ve boru sızdırmazlığı bunlara örnektir.

 • Yapıştırıcı, bileşenin üzerinden ve etrafından akar

  Kaplama ve Enkapsülasyon

  Yapıştırıcı, bileşenin üzerinden ve etrafından akar veya içindeki bileşenleri korumak amacıyla bir odayı doldurur. Ağır hizmet tipi elektrik kabloları ve soketler, plastik kutu içindeki elektronik cihazlar, devre kartları ve beton onarımı bunlara örnektir.

 • Sızdırmazlık öğesi yüksek derecede uzayabilir, esnek, dayanıklı olmalıdır ve hızlı şekil almalıdır. Doğası gereği, mekanik bağlantı elemanları neredeyse her zaman ikincil bir sızdırmazlık öğesi gerektirir; çünkü bir yüzeyde delik olması, sıvı ve buharın bir düzeneğin içine serbestçe girebilmesine yol açar.

  Sızdırmazlık, Kaplama ve Enkapsülasyon Genellikle Şunları Gerektirir:
   

  • Esneklik
  • Uygulama Kolaylığı
  • Boyama (veya parça işleme) süresi
  • Anında Yeniden İşleme

   


Sızdırmazlık Uygulama, Kaplama veya Enkapsülasyon sırasında Soyulma, Sıkışma ve Gerilim Gerilmeleri

Eğer düzenek iki üst üste bağlantı veya alın bağlantısına sızdırmazlık uygulanmasını gerektiriyorsa, mastik genellikle soyulma kuvvetlerine maruz kalır. Kapı eşiklerindeki yaya trafiği veya vagonun tavanına etki eden rüzgar, bant da olsa yapıştırıcı da olsa sürekli olarak mastikleri soymaya çalışır. Uygulamaya kaplama veya enkapsülasyon yapılırsa, yapıştırıcı (bantlar buraya çok uygun değildir) genellikle sıkışma ve gerilimi parçanın maruz kaldığı termal genişleme veya büzülme olarak görür. Kaplama yapılan parçaların çoğunda (örneğin devre kartlarında), soyulma, sıkışma ve gerilimin üçü de görülebilir.

 • Yapıştırıcı bağlantısında, t bağlantısı sıkışma gerilmesi
 • Yapıştırıcı bağlantısında, t bağlantısı çekme gerilmesi
 • Yapıştırıcı bağlantısında Soyulma ve Ayrılma

PROFESYONEL İPUCU
Bağlantıları, yapıştırıcı veya bant üzerine iki görev düşecek şekilde yeniden tasarlayın; tasarımı bir işaret ile birleştirin ve sızdırmazlık sağlayın.

Tasarımınızı 3M ürünleri ile koruyun
Mükemmel ürünü yapmak için harcadığınız bunca zamandan sonra, 3M ürünleri ile ürününüzün titreşime, neme ve diğer kirletici maddelere karşı korunduğundan emin olun. 3M bantlar, mastikler ve yapıştırıcılar; boşlukları ve birleşme yerlerini sarkma olmadan kalıcı olarak doldurur, hassas bileşenler için kaplama veya enkapsülasyon sağlar ve boyama için hızlı kürlenir.


Sızdırmazlık, Kaplama ve Enkapsülasyon için Ürün Kategorileri

 • Akrilik, epoksi ve üretan yapısal yapıştırıcılarda, kaplama ve enkapsülasyon için farklı kürlenme sürelerine ve akış profillerine sahip birçok model mevcuttur. Hem sert hem de esnek formülasyonları bulunur.

 • Akrilik, poliüretan, nitril ve hibrit, tek bileşenli sızdırmazlık teknolojileridir. Yüzey üzerine istenen şekil verilerek sıkılabilir ve boşlukları doldururken sarkma yapmaz. Bazı formülasyonlar ıslakken boyanabilir.

 • Birleşim yerleri veya boşluklar üzerine uygulandığında anında sızdırmazlık ve boyanabilirlik sağlar. Perçinlerle uyumludur.

 • Sıkılabilirdirler. %100 katı termoplastik reçineler, elektrikli bileşenlerin kaplama ve enkapsülasyonu için tasarlanmıştır.


Sızdırmazlık, Kaplama ve Montaj için Performans Faktörleri

Aşağıda gösterilen tüm 3M teknolojileri, sızdırmazlık, kaplama ve enkapsülasyon uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ürünlerin performansını birbirleriyle kıyaslamak için aşağıdaki listeyi kullanın.

Birleşme yeri sızdırmazlığı
 • + = İyi ++ = Daha İyi +++ = En İyi
Kaplama ve enkapsülasyon
 • + = İyi ++ = Daha İyi +++ = En İyi

Bizimle İletişime Geçin

Size yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.