Kapalı  

Bize Mesaj Gönderin

3M'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Sorgunuzu etkili bir şekilde yönetmemize ve yanıtlamamıza yardımcı olmak için, kibarca iletişim bilgileriniz de dahil olmak üzere bazı önemli bilgileri vermenizi rica ediyoruz. Sağladığınız bilgiler, bir 3M temsilcisi veya 3M gizlilik politikası uyarınca kişisel bilgilerinizi paylaşabileceğimiz yetkili iş ortaklarımızdan biri tarafından e-posta veya telefon yoluyla talebinize yanıt vermek için kullanılacaktır.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Mesaj Gönder

3M ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz

Mesajınızı aldık. Sorgunuzu inceliyoruz
Bir temsilcimiz telefon veya e-posta ile sizinle iletişime geçecek

An error occurred.

Yapıştırma ve Birleştirme Çözümleri

Günümüzde tasarımcılar ve mühendisler, tasarımları ve üretim süreçlerini iyileştirmek isterken bir çok zorlukla karşı karşıya kalıyorlar. Ürün tasarımında daha geniş bir yelpazenin kullanımına olanak tanıyan 3M bantlar ve yapıştırıcılar gelişmiş estetik, daha hafif yapılar ve iyileşmiş son ürün performansı sağlar. Bu yapıştırıcı ve bant çözümleri, müşterilerin yaratıcı, verimli ve etkili şekillerde ürünleri üretmesine yardımcı olur. 3M yapıştırıcıları ve bantları, çok farklı uygulamalar ve yüzeylerde kullanılabilir. Birleştirme süreciniz için doğru ürünü bulmanıza yardımcı olduğumuz için mutluluk duyuyoruz.


Eldivenli eller, yapışkanlı birleştirme ile yapıştırılacak olan sıvı yapışkanlı iki metal parçayı tutar.
Malzemeleri Birleştirmenin Yeni Yollarını Keşfedin
UZMANA SORUN

Endüstriyel birleştirme için Yapıştırıcılar ve Bantlar

Ürünleri tasarlamanın ve imal etmenin birden çok yolu olsa da, 3M yapıştırıcıları ve bantları, kaynak ve mekanik birleştirmeye kıyasla benzersiz avantajlar sunar

 • Perçinli sac metal ve metal ile metali birleştirme

  Geleneksel Birleştirme Çözümlerine Karşı Yapıştırma Çözümleri

  Kaynak, ağır hizmet tipi birleştirme için endüstri standardıdır ancak uzmanlık gerektirir ve malzemeler farklıysa işe yaramayabilir (ör. alüminyum ile çelik). Cıvatalar, hassas tork kontrolü sağlar ve çıkarılabilir veya değiştirilebilirdir ancak aynı zamanda yüzeyde deliklerin açılmasını gerektirirler. Vidalar yaygın olarak kullanılır ancak çok fazla gerilime dayanmayabilirler ve korozyana neden olabilirler. Perçinler başka bir popüler seçenektir ancak birleştirmeyi tamamlamak için her iki taraftan da erişim gerektirirler ve benzer yüzeylerde en iyi şekilde çalışırlar. Lehim, elektrik iletkenliği için kullanılır ancak genellikle zayıf bir mekanik birleştirme sağlar.

  Buna karşı, yapıştırıcılar ve bantlar, geleneksel yöntemlere alternatif olarak birçok fayda sağlayabilir. Örneğin, sıvı yapıştırıcılar akışkandır ve boşlukları doldurmak için birleştirme alanının şekline uyum sağlar. Genellikle güçlü birleştirme sağlarlar. Bantlar homojen birleştirme kalınlığı ve boyutu sağlar. Kolay birleştirmeye olanak sağlamak için anında taşınabilir hale gelme kuvveti sağlarlar. Her ikisi de birçok biçimde sunularak tasarım ve üretim esnekliği sağlar. Geniş bir yüzey ve tasarım gereksinimine uyum sağlamak için çeşitli kuvvetlerde bant ve yapıştırıcılar mevcuttur.

  Endüstriyel bant ve yapıştırıcılar, diğer geleneksel endüstriyel birleştirme metodlarına göre sağladığı en önemli özellikleri;

  • Delme ve delikleri ortadan kaldırdığı için bant ve yapıştırıcılar ile birleştirme çözümleri yüzeye zarar vermez ve estetik bir görüntü sağlar. Böylece korozyonun önüne geçilir.
  • Ürün ağırlığını ve enerji kullanımını düşürmek için daha ince, hafif malzemeler kullanma
  • Performansı ideal hale getirmek için gerilimi birleştirme boyunca eşit olarak dağıtma.
  • Birbirinden farklı yüzeyleri birleştirerek yeni tasarımlara olanak tanır
  • Aynı anda yapıştırma ve sızdırmazlık sağlama
  • Müşteri deneyimini iyileştirmek için son üründe titreşimi azaltma

Yapışkanlı ve Bantlı Birleştirme için Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Yapışkanlı bir birleştirme için, yapıştırma yapılacak her yüzeyin yapıştırıcı ile yakın temas etmesi gerekir. Bu nedenle, yapıştırıcının malzemelerin yüzey enerjisi ve malzemelerin temizliği anlayarak seçilmesi gereklidir. Ek olarak, uygulamanın ihtiyaçlarını karşılamak için yapıştırıcı yeterli iç mukavvemete hip olmalıdır. Tasarımınız için dilediğiniz malzemeleri seçerken, uygulamanız için en iyi yapıştırıcıyı 3M ile kolayca bulabilirsiniz.

 • Yüzey enerjisi nüfuz etme işlemini gösteren bir animasyon. Bir damla su, yüzeyle temas eder ve yüzeye yayılır.

  Yüzey Enerjisi, Yüzeye Akma ve Yapıştırma

  Yüzey enerjisi, bir yapıştırıcının yakın temas sağlayıp sağlamayacağını belirleyen, bir malzemenin yüzeyinin fiziksel özelliğidir. Yüksek yüzey enerjili bir malzemede, bir sıvı yayılır veya yüzeyi ıslatır; düşük yüzey enerjili bir malzemede sıvı akmaya karşı direnir ve damlacık şeklini korumak ister. Yapıştırıcının yüzeye yapışması için yapıştırıcı yüzeye akabilmelidir.

  Uygun yapıştırıcıyı seçmek için tüm malzemelerin yüzey enerjilerini ve yapıştırıcının her yüzeye nasıl akıcağını anlamak önemlidir. Yüzey temizliği de bir yapıştırıcının yüzeye nasıl akacağını belirleyen bir faktördür: Bazı yapıştırıcılar yüksek derecede yüzey temizliği gerektirirken diğeri için bu daha az önem taşır.

 • Yapıştırılmış bir yüzeyin ayrıldığını gösteren animasyon. İki yapıştırılmış tabaka ayrıldığında yapıştırıcı başarısız olur.

  Yapıştırıcının İç Mukavvemeti

  Yapıştırıcının iç mukavvemeti (kohezyon mukavvemeti), bir yapıştırıcının iç mukavvemetidir, yapıştırıcının gerilim altında bir arada kalma kabiliyetidir. Yapışkan kuvveti ne kadar yüksekse yapıştırıcı o kadar güçlüdür. Yapıştırıcı bağlantısı üzerinde etkili olacak belirli kuvvet çeşitlerini dikkate almak önemlidir. Yapıştırıcının maruz kaldığı kuvvetlere kayma, ayırma, soyma ve çekme dahildir.

  İç mukavvemet, yapıştırıcının kimyasal kompozisyonuna göre belirlenir. Yapıştırıcılar iç mukavvemetlerine göre, basınca karşı hassas yapıştırıcılardan (PSA) yapısal epoksi ve akrilik yapıştırıcılara kadar çeşitlilik gösterir. Uygulamanızın tabi olacağı kuvvetinin büyüklüğünü ve sıklığını bilmek, elinizdeki görev için en iyi yapışkan kuvvetine sahip yapıştırıcıyı seçerken yardımcı olur.


Yüzey Türleri

3M, tasarımınızda size yardımcı olmak için geniş bir yapıştırıcı ve bant yelpazesi ve kapsamlı bir yüzey bilgisi sayesine sahiptir.

 • Metaller, özellikle de çelik ve alüminyum gibi yaygın olanları, güçlüdür, dayanıklıdır, kolaylıkla işlenebilir, uygun maliyetlidir ve endüstride yaygın olarak kullanılır. Yüksek yüzey enerjisine sahiplerdir ve genellikle uygun yüzey hazırlığıyla kolaylıkla yapışırlar. Yapıştırıcıların çoğu avantajı (boşluk doldurma ve alt yüzeylerin izolasyonu gibi), özellikle metal birleştirmede fayda gösterir.

 • Buna cam, seramik ve beton gibi yüzeyler, ayrıca ahşap, kumaş, deri ve taş gibi doğal malzemeler dahildir. Bu malzemeler orta yüzey enerjisine sahiptir ve yapışmaları nispeten kolaydır ancak her biri yüzey hazırlığı ve temizlik konusunda farklı gereksinimlere sahiptir. 3M, bu malzemelerin her birini yapıştırmak üzere, özel olarak tasarlanan yapıştırıcılara sahiptir.

 • Bunlar daha yüksek sıcaklıklarda performans gösteren ve sıklıkla daha maliyetli olan genellikle güçlü, katı plastiklerdir; örneklere polikarbonat, ABS, üretan köpüğü, birçok kompozit ve çoğu boyalar dahildir. Özel bir işlemden geçebilirler ve yapıştırılmaları çok zor değildir ancak kalıp ayırıcı maddeler gibi özel ayrıntılar sorun yaratabilir.

 • Düşük yüzey enerjili (LSE) plastikler, yapıştırıcının yüzeye akmasına karşı bir dirence sahiptir ve bu da yapıştırıcı seçim işlemini daha da kritik hale getirir. Örneklere polipropilen, polietilen, polistren ve birçok toz boyalı yüzeyler dahildir. 3M, bu malzemeleri yapıştırmak üzere, özel olarak tasarlanan plastik yapıştırıcıları geliştirmiştir.


Birleştirme Türleri

Hangi yapıştırıcının en iyi performansı göstereceğine karar vermek için, birleştirme türünü dikkate almak genellikle oldukça yardımcı olur. Aşağıdaki altı birleştirme türü, en iyi yapıştırıcı ve bandı belirleyen farklı tasarım özelliklerine sahiptir.


İmalat ve Tasarım Konusunda Dikkate Alınacak Hususlar

İdeal yapıştırıcı ve bant çözümünü bulmanın en hızlı yollarından biri, ürününüzün nasıl imal edileceğini ve kullanılacağını dikkate almaktır. Örneğin, üretim manuel mi yoksa otomatik mi olacak? Ne kadar alan mevcut? Kullanımda ürün ne kadar ısınıyor? Ürününüzün karşılaması gereken endüstri spesifikasyonları var mı?

 • Bir montaj hattı tesisinde teknisyen yapışkanla bir birleştirme işlemi gerçekleştiriyor
  Birleştirme İşlemi

  Burada, imalat sürecinizle ilgili dikkate alınması gereken bazı temel sorular vardır. Güncel imalat ve birleştirme hattı süreciniz nedir? Yapıştırıcı çözümünün güncel sürecinize uyum sağlaması gerekir mi yoksa süreç/ekipman değişebilir mi? Birleştirme işleminin, imalat süreci adımları arasında ne kadar hızlı yapılması gerekiyor? Birleştirmenin yeniden konumlandırılması gerekecek mi? Çevresel ve iş sağlığı ve güvenliğine dair düzenleyici gereklilikler nelerdir? Bu faktörlerden herhangi biri yapıştırıcı seçimini etkileyebilir.

 • RV'lerin endüstriyel yapıştırıcılarla yapıldığını gösteren RV imalat tesisi
  Son Kullanım

  Son ürününüzün performansı sizin için önemlidir. Bitmiş ürününüz nasıl ve nerede kullanılır? Bu bitmiş bir ürün mü yoksa başka bir imalatçıya giden ara ürün müdür? Sıcaklığın, UV ışınlarının, titreşimin, darbenin, nemin veya yağmurun etkileyeceği zorlu bir ortama maruz kalacak mıdır? Askeri, EN, FDA, UL, ASTM, yapı, marin veya başka teknik gereksinimleri var mıdır? Tüm bunlar, son kararınızı verirken dikkate almanız gereken önemli konulardır.


Yapıştırma Çözümleri için Temel Kaynaklar

 • Yapıştırma ve Birleştirme Çözümleri
 • Destek
 • Birleştirme Çözümleri Karşılaştırma Aracı
  Ürünleri karşılaştırma (çok yakında)
 • Birleştirme Çözümleri Ürün Kataloğu
  (çok yakında)

Bizimle İletişime Geçin

Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla işbirliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla işbirliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.