Kapalı  

Bize Mesaj Gönderin

3M'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Sorgunuzu etkili bir şekilde yönetmemize ve yanıtlamamıza yardımcı olmak için, kibarca iletişim bilgileriniz de dahil olmak üzere bazı önemli bilgileri vermenizi rica ediyoruz. Sağladığınız bilgiler, bir 3M temsilcisi veya 3M gizlilik politikası uyarınca kişisel bilgilerinizi paylaşabileceğimiz yetkili iş ortaklarımızdan biri tarafından e-posta veya telefon yoluyla talebinize yanıt vermek için kullanılacaktır.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Mesaj Gönder

3M ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz

Mesajınızı aldık. Sorgunuzu inceliyoruz
Bir temsilcimiz telefon veya e-posta ile sizinle iletişime geçecek

An error occurred.

3M VHB bant, endüstriyel imalat uygulamasında metal trapez kanalın yapıştırıcı ucunu metal panele yapıştırırken gösteriliyor

Farklı Metal Yüzeyleri Birleştirme

Tasarım işleminde metalleri birleştirme ve yapıştırma.

UZMANA SORUN

Metal ile Tasarım

İmalatçılar için, metaller uygun maliyetlidir, geniş bir sıcaklık aralığında iyi performans gösterirler, oldukça iyi hava koşullarına karşı direnç gösterirler ve mükemmel kuvvete sahiptirler. Son tüketiciler metale güvenir, katı ve dayanıklıdır, dokunuşu ve görünüşü hoştur.

Metalleri şekillendirmeninve işlemenin sonsuz yolu vardır: dökme, kalıptan dövme, bükme, sıyırma ve hatta demirci dövmesi. Tüm bunları, metal hakkında bilgi sahibi olduğunuz ve onu tasarımınız için seçtiğinizi için iyi biliyorsunuz. Metal hakkında biz de bilgi sahibiyiz ancak asıl uzmanlık alanımız, metali nasıl yapıştıracağımızdır.


Geleneksel Birleştirme Yöntemlerine Karşı Yapıştırıcı ile Birleştirme

 • Teknisyen metali 3M metal yapıştırıcıyla birleştirmek için aplikatör kullanır

  Mekanik Birleştirme Yöntemlerine Karşı Yapıştırıcı ile Birleştirme

  Metal birleştirme metal işleme kadar eskidir ve bu nedenle de oldukça yaygın kullanıma sahiptirler. Yaygın kullanımı nedeniyle genellikle metali metal ile birleştirme mantıklı bir çözüm olarak görülmektedir ama her zaman en iyi seçenek değildir. Endüstriyel yapıştırıcılar, diğer endüstriyel birleştirme yöntemlerine göre altı önemli fayda sağlamaktadır:
   

  1. Delme ve delikleri ortadan kaldırdığı için bant ve yapıştırıcılar ile birleştirme çözümleri yüzeye zarar vermez ve estetik bir görüntü sağlar. Böylece korozyonun önüne geçilir.
  2. Performansı ideal hale getirmek için gerilimi birleştirme boyunca eşit olarak dağıtma
  3. Daha ince, hafif malzemelerin kullanımına olanak sağlama – gerilim tüm yüzey alanı boyunca eşit dağıldığı için, malzemenin bağlantı gerilim noktalarını taşımak için o kadar kalın olması gerekmez
  4. Farklı malzemeleri birleştirme ve yalıtma – belirli mekanik bağlantı elemanları, metal olmayan yüzeylerle iyi çalışmaz ve iki farklı metal korozyon problemleri oluşturabilir
  5. Aynı anda birleştirme ve sızdırmazlık – yapıştırıcılar sadece birleştirmez, aynı zamanda akışkan malzemleri dışarıda ya da içeride tutabilir
  6. Titreşimi azaltma – esnek yapıştırıcılar enerjiyi iletmek yerinedağıtmaya yardımcı olabilir

   

 • Teknisyen fabrikada metal tabakaları bir araya getirerek kaynak yaparken kıvılcımlar uçuşur

  Kaynak / Lehim'e (Termal Birleştirme)karşı Yapıştırıcı ile Birleştirme

  Kaynak gibi termal birleştirme yöntemleri, piyasada tanınır ve kabul edilir çünkü sarf malzemeleri maliyetli değildir ve termal birleştirme, kürlenme süresi olmadığı için genellikle daha hızlıdır. Hem termal hem de yapışkanlı birleştirmeler, uygun şekilde yapıldığında iyi bir yapıştırma ve sızdırmazlık sağlar. Ancak yapıştırıcılar termal birleştirmeye kıyasla çeşitli avantajlar sağlar:
   

  1. Farklı metallerin kullanımına olanak sağlama - farklı metaller, galvanik korozyona karşı yalıtılır
  2. Birleştirmeyi yeniden işleme - birleştirmenin sökülmesi, yeniden işlenmesi ve onarılması daha kolaydır
  3. İş gücü maliyetlerini azaltma - yapıştırıcılar iyi bir birleştirme sağlamak için daha az iş gücü eğitimi ve uzmanlık gerektirir
  4. Estetiği iyileştirme - birleştirme işlemi malzemeyi bozmaz veya rengini attırmaz
  5. Daha ince malzemelerin kullanımına olanak sağlama - metal zarar görmediği için daha ince malzemeler de uygulamalar için yeterli olacaktır
  6. Daha düşük enerji maliyetleri - termal birleştirmenin enerji tüketimi yüksektir
  7. İşçi konforunu iyileştirir - çoğu yapıştırıcılar oda sıcaklığında uygulanabilir

Metal Birleştirirken Dikkate Alınacak Hususlar

İşleminizde metali birleştirmenin en iyi yolunu düşünürken, sert veya esnek, aşınma, termal maruziyet ve gerilim miktarının da dahil olduğu çeşitli faktörler rol oynar:

 • 3M VHB bant, metal parçayı metal saca birleştirmek için kullanılır
  Sert - Esnek

  Sert bir yapıştırıcı, örneğin golf sopası gövdesinden ucuna olduğu gibi, enerjiyi verimli şekilde iletir. Esnek yapıştırıcı, bir yolcu vagonundaki titreşimlerde olduğu gibi, enerjiyi yayar, böylece yapı kötü yönde etkilenmez. Farklı yapıştırıcılar, farklı derecede sert veya esnektir, böylece uygulamanız için en iyi olanını seçebilirsiniz.

 • Metal bir vida başında aşınma, pas ve galvanik korozyonu ayrıntısı
  Korozyon

  Galvanik korozyon, daha aktif bir metal daha az aktif olana doğru elektron kaybettiğinde gerçekleşir, her ikisinde de pas veya aşınma nedeniyle malzemenin bozulmasına yol açar; bu, metal bir bağlantı elemanı kolaylıkla elektronları ilettiğinde görülen özel bir problemdir. Bir yapıltırıcı sadece farklı malzemeleri yapıştırmakla kalmaz, ince bir izolasyon tabakası oluşturarak korozyonun önüne geçer.

 • Bir fren diski ve fren sistemi, metaldeki termal sorunları simgeliyor. Metal sürtünmesi, malzemelerde sıcaklığı ve gerilimi etkiler.
  Termal Etkiler

  Farklı malzemeler, sıcağa veya soğuğa maruz kaldıklarında farklı oranlarda genleşir veya büzüşür, bu da malzeme yapısını ciddi derecede etkilemektedir. Yeteri kadar dayanıklı bir yapıştırıcı, iki farklı metal veya metal ile cam, ahşap veya plastik gibi metal olmayan yüzeyler arasında olması fark etmeksizin, bu gerilimlerin birazını sönümleyebilir.

 • Metal sacların vidayla bir araya bağlantısından kaynaklanan hasarı gösteren eğrilmiş metal
  Delik Delme

  Delikler açmak sadece vaktinizi almakla kalmaz, aynı zamanda malzemeyi zayıflatır ve gerilimi deliğin kenarında yoğunlaştırır. Diğer yandan bir yapıştırıcı, hızlıca uygulanabilir ve gerilimi birleştirme boyunca eşit şekilde dağıtır.


Yapıştırıcı Teknolojileri

Bunlar, metal birleştirmek için kullanılan en iyi yapıştırıcılar ve bantlardan bazılarıdır. Malzeme ve uygulamanın gerekliliklerini karşılaması için uygun yapıştırıcı seçimi önemlidir. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak her bir özel teknoloji hakkında bilgi edinin.

 • 3M™ VHB™ Bantlar ile, çizim aşamasından son ürüne kadar görünür bağlantı elemanlarını ortadan kaldırarak daha esnek bir tasarım yapmanızı sağlar. Bu çift taraflı akrilik köpük bantlar, hızlıca ve kolaylıkla, zaman içinde daha da güçlenen yüksek kuvvetli, uzun ömürlü bir bağlantı oluşturmanıza olanak sağlar ve farklı yüzey çeşitleriyle bağlantı sağlayabilirler.

 • 3M™ Scotch-Weld™ yapısal çift komponentli epoksi yapıştırıcılar, güçlüdür, dayanıklıdır, yüksek sıcaklıklarda iyi performans gösterir ve kimyasal dayanımı vardır, bu da onları endüstriyel uygulamalar için ideal kılar. Bu yüksek kuvvetli yapıştırıcılar mükemmel darbe direnci sunabilir ve havacılık, inşaat ve ulaşım gibi sektörlerde ürün tasarımına olanak sağlar.

 • 3M™ Scotch-Weld™ yapısal akrilik yapıştırıcılar, hızlı kürlenme sürelerine ve gelişmiş estetiğe sahip kuvvetli, güvenli bağlantılar sağlayarak verimliliği ve performansı iyileştirebilir. 3M™ Yapısal Akrilik yapıştırıcılar, yüksek darbe direnci, az koku ve düşük sıcaklıkta depolamaya ihyiyaç duymadan 18 aya kadar raf ömrü sağlayabilir.

Farklı Metalleri Birleştirme

Metallerin birleştirilmesi kolaydır ancak her biri benzersizdir. Bunlar, başlıca metal türleridir:

 • Ticari mutfakta paslanmaz çelik mutfak dolapları
  Paslanmaz Çelik

  Paslanmaz çelik, korozyon direnci için karbon ve diğer metallerin eklendiği demir bir alaşımdır. Evlerdeki yemek pişirme malzemeleri, çatal bıçak kaşık setleri, endüstriyel mutfaklar ve gıda işleme için kullanımı yaygındır, aynı zamanda cerrahi aletlerde, otomotiv ve havacılık sektörlerinde ve genel endüstriyel ekipman ve bina ön cephelerinde kullanılır. Paslanmaz çeliğin yapıştırılması kolaydır ancak kir, pas, parmak izi ve makine yağının giderilmesi için temizlenmesi gerekebilir.

 • Endüstriyel imalattaki oluklu çelik plakaları (elmas kalıp)
  Çelik

  Çelik, mukavvemetini artırmak üzere demir ile az miktar karbonun alaşımıdır. Çelik yüzeyler genellikle korozyonu önlemek için birleştirme öncesi ya da sonrası, çinko (galvanize çelik) veya bazı boya türleriyle kaplanır. Daha önceden kaplandıysa, yapıştırıcı çeliğin kendisinden ziyade aslında herhangi bir kaplama ile birleşir, bu da yüzey enerjisini ve yapıştırıcının ne kadar iyi yüzeye akmasını etkiler. Diğer yapıştırıcılar ve bantlar, kaplama veya boyama işlemine dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

 • Metal yapıştırıcı için hazır alüminyum şeritleri
  Alüminyum

  Alüminyum, kolaylıkla işlenen, dökümü yapılan, çekilen, görece yumuşak, dayanıklı, hafif, biçimlendirilebilir ve dövülebilir bir metaldir. Neredeyse her zaman, mekanik özelliklerini geliştirmek için alaşımlıdır. Çıplak metal havaya maruz kaldığında neredeyse anında ince bir alüminyum oksit katmanı oluştuğundan, alüminyum korozyona karşı dirençlidir. Alüminyumun genellikle kir, pas, parmak izi ve makine yağının giderilmesi için temizlenmesi veya zımparalanması gerekir.

 • Kesilmiş bakır borular ve boru tesisatı
  Bakır İçeren Metaller

  Bakır, mükemmel elektriksel ve termal iletkenliğe sahip yumuşak, dövülebilir, biçimlendirilebilir bir metaldir. Korozyona maruz kalmaktadır ve korozyona yol açan veya bunu artıran malzemelerle, özellikle diğer metallerle temas etmemelidir. Bakır ve alaşımları pirinç ve bronz gibi uzun süreçlerde korozyona uğrayan metallerdir, bu nedenle uygun yapıştırıcıyı seçerken bu özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. 3M, korozyona neden olmayan ve bakırla uyumlu olan, özel formüllü bantlar ve yapıştırıcılar üretir.


Birleştirme Türleri


Bizimle İletişime Geçin

Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla işbirliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla işbirliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.