Kapalı  

Bize Mesaj Gönderin

3M'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Sorgunuzu etkili bir şekilde yönetmemize ve yanıtlamamıza yardımcı olmak için, kibarca iletişim bilgileriniz de dahil olmak üzere bazı önemli bilgileri vermenizi rica ediyoruz. Sağladığınız bilgiler, bir 3M temsilcisi veya 3M gizlilik politikası uyarınca kişisel bilgilerinizi paylaşabileceğimiz yetkili iş ortaklarımızdan biri tarafından e-posta veya telefon yoluyla talebinize yanıt vermek için kullanılacaktır.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Mesaj Gönder

3M ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz

Mesajınızı aldık. Sorgunuzu inceliyoruz
Bir temsilcimiz telefon veya e-posta ile sizinle iletişime geçecek

An error occurred.

Doğal Malzemeler Görüntüsü

Geleneksel Malzemeleri Birleştirme

Cam, ahşap, kumaş, deri, seramik ve beton gibi.​

3M UZMANINA SORUN

Geleneksel Malzemelerin Yüzey Enerjisi

 • Geleneksel Malzemelerin Yüzey Enerjisi
 • Yüzey enerjisi, aynı zaman nüfuz etme olarak da bilinen, bir şeyin bir yüzeye ne kadar kolay yayıldığının ölçüsüdür. Yüksek yüzey enerjili malzemelere oldukça iyi nüfuz edilir ve bunlar kolaylıkla birleştirme sağlarken, düşük yüzey enerjili olanlar nüfuz etmeye karşı dirençlidir. Yüzey enerjisi, metalleri birleştirmenin kolay ve plastikleri birleştirmenin zor olmasının nedenidir.​

  Bu iki uç arasında, orta yüzey enerjili yüzeylerden oluşan büyük bir yelpaze vardır. Orta yüzey enerjili birleştirmesi çok zor değildir ancak her biri için işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu geleneksel malzemeler grubu, cam, seramik ve beton gibi eski teknolojilere ek olarak ahşap, deri ve kumaş (hem doğal hem sentetik) gibi daha doğal malzemeleri içerir. Çoğu durumda tasarımcılar, belirli bir malzemeyi görünümü nedeniyle seçer ve bu da yapıştırıcı seçimini etkileyebilir.​


Cam veya ahşabı birleştirme

 • Çamaşırhanenin içindeki cam kapaklı çamaşır makineleri
  Cam

  Cam, sıklıkla şeffaflık nedeniyle seçilir ancak aynı zamanda kuvvetli, çizilme dirençli, sıvılara karşı dayanıklı ve temizlemesi kolaydır; tüm bunlar onu tüketiciler için popüler kılar. Camın televizyon ve akıllı telefon ekranlarından, yön işaretleri ve mimari panellere kadar geniş bir uygulama yelpazesi vardır. Cam birleştirme için 3M™ yapıştırıcılarına VHB™ bantları ve yapısal epoksiler dahildir.​

  3M™ VHB™ Bant

  3M™ Scotch-Weld™ Epoksi Yapıştırıcılar

 • Ahşaba uygulanan sıvı yapıştırıcı
  Ahşap

  Ahşap doğaldır, ağır yüklere dayanabilir, boya yapılmasına uygundur ve estetik olarak hoştur. Bu yenilenebilir kaynak, yapıdan mobilyaya kadar birçok uygulamada kullanılır. Ahşap birleştirmedeki en temel faktör, emiciliğidir: Bant kullanmak için yüzeyi boya ya da vernikle pürüzsüz hale getirmeniz gerekir ve bu nedenle cilayla birleştirme yaparsınız ancak sıvı yapıştırıcılar sayesinde tamamlanmamış ahşabı kolayca birleştirebilirsiniz.

  3M™ Scotch-Weld™ PUR Yapıştırıcılar

  3M™ Hot Melt Yapıştırıcılar


Kumaşı veya deriyi birleştirme

 • Aplikatör kullanılarak kumaşa püskürtülen sıvı yapıştırıcı
  Kumaş

  Kumaş çeşitleri pamuk veya yün gibi doğal malzemelerden polyester gibi düşük yüzey enerjili (LSE) plastiklerden üretilmiş sentetiklere kadar uzanır. Yapıştırmanın dikişe karşı tercih edildiği yaygın uygulamalara, zemin kaplamaları ve koltuk minderleri ile bazı kıyafetler ve aksesuarlar dahildir. Kumaşla ilgili birleştirme endişeleri, genellikle kumaş olarak dokunması gerçeğinden ziyade taban malzemeyle ilgilidir.

 • Taba deri koltuklar içeren araç içi görüntüsü
  Deri

  Deri, tabaklanmış hayvan derisidir ve hem dayanıklı hem esnek yapısı nedeniyle değerlidir. En yaygın olarak giyimde, spor ürünlerinde ve mobilyada, genellikle yapıştırmanın görünür bir dikişe göre tercih edilir olduğu uygulamalarda kullanılır. Derinin arka kısmı genellikle gözenekli ve birleştirmesi kolaydır ancak bitmiş tarafında yapıştırıcının derinin kendisinden ziyade yapışması gereken yağ veya finisaj pigmentleri bulunabilir.​​

Seramikleri veya Betonu Birleştirme

 • Metal bir plakayla birleştirilmiş seramik halkalar
  Seramik​

  Ateş kilinden yapılmış seramikler, kuvvetleri, sertlikleri ve aşınmaya ve kimyasallara karşı dirençleri nedeniyle değerli görülür. Ayrıca mükemmel sıcaklık direnci ve düşük termal genleşme gösterirler, ısı koruması olarak sıklıkla kullanılmaları bu nedenledir. Seramikler, tüketici ürünleri, elektronik ve uzay sektöründe birçok uygulamaya sahiptir. Endüstriyel ve teknik seramikler neredeyse her zaman cilalıdır, bu nedenle birleştirme gerçekten altta bulunan gözenekli seramikten ziyade bu camsı veya cam gibi sırla olur.

 • Beton duvar dışının köşelerine uygulanan mastik
  Beton​

  Beton karıştırıldığında çok yumuşak bir form alır ancak yollardan konutlara kadar her türden yapıda betonun güçlü ve dayanıklı biçimde sertleşmiş hali kullanılır. Pürüzsüz finisajlı beton nispeten sert ve emicidir, bu nedenle akışkan yapıştırıcı sert yüzeyi doldurabilir. Ayrıca betonun süresiz olarak dayanmasını beklediğimizden, her türden yapışkanlı birleştirme uzun ömür beklentisine de sahip olmalıdır.​​

Birleştirme Türleri

Hangi yapıştırıcının en iyi performansı göstereceğine karar vermek için, birleştirme türünü dikkate almak genellikle oldukça yardımcı olur. Aşağıdaki altı birleştirme türü, en iyi yapıştırıcı ve bandı belirleyen farklı tasarım özelliklerine sahiptir.

Bizimle İletişime Geçin

Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla işbirliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla işbirliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.