Mekanik birleştirme uygulamasının görüntüsü

Mekanik Birleştirme Çalışmaları

3M mekanik birleştirme ürün çözümleri sıkıca tutar ve daha uzun ömürlüdür.

3M UZMANINA SORUN

Mekanik Birleştirme Uygulamaları

Mekanik birleştirmeler, genellikle düzensiz şekle sahiptir ve üzerlerinde birleştirme için uygun olan yalnızca küçük bir alan bulunur. Bağlantı ne kadar küçük ve düzensiz olursa, ağır aşınmalara dayanabilecek güçlü bir tutuş oluşturmak o kadar zor olur. Genellikle ekleme bağlantıları veya üst üste bağlantılardır (veya ikisinin bir kombinasyonudur). Spor ürünlerinde, elektronik cihazlarda, mobilyalarda, motorlarda ve elektrikli bileşenlerde oldukça öne çıkarlar.

 • Ahşap bloklar, zıvanalı geçmeler ile birleştirilir

  Zıvanalı geçmeler, ahşabın mukavemetine dayanır.

 • Golf sopası

  Golf sopasının geçmeli gövde-uç tasarımları, bir topa vurulduğunda golf sopasının ucuna etki eden darbe kuvvetini iletir.

 • Tavandaki yangın su püskürtücüsüne 3M™ Scotch-Weld™ Diş Tutucu TL72 uygulaması

  Dişli mekanik bağlantı elemanları takılmış olan küçük bağlantılar, sağlam, yapısal montaj sağlar.

Mekanik birleştirme uygulamarında yaygın bağlantı türleri ve gerilmeler

 • tüp-gövde geçmesi mekanik birleştirme

  Mekanik birleştirme çözümlerinin çoğu 3 boyutludur ve genellikle zıvanalı geçme veya tüp-gövde geçmesi gibi eklemelerdir. Bağlantılar küçük olduğundan, birçok yönden uygulanan kuvvetler nedeniyle bağlantı neredeyse her türde gerilmeye (gerilim, sıkışma, kayma ve ayrılma) maruz kalır. Bağlantının ekleme tasarımı yapıştırıcının gerilim, sıkışma ve kayma gerilmelerini kontrol altına almasına olanak verirken, ayrılmayı ise yüzeyler kontrol altına alır.

Üst Üste Bağlantıların Soyulma ve Kayma Gerilmesi

 • Üst Üste Bağlantıların Soyulma ve Kayma Gerilmesi

  Bazı küçük bağlantı montajları 2 boyutludur ve gerilmenin büyük bir kısmı kayma veya soyulma/ayrılma olarak uygulanır. Yükün azaltılması için uzun düz parçalar kullanan panelden çerçeveye düzeneklerden farklı olarak, mekanik birleştirmeler için, gerilmeleri çok küçük alanlarda kontrol altına alabilen çok yüksek mukavemetli yapıştırıcılar gerekir.


Mekanik Birleştirme için Ürün Kategorileri

 • Akrilik, epoksi ve üretan yapısal yapıştırıcılar, 6,8 MPa (1000 psi) üst üste kayma mukavemetine sahiptir. Özellikle metal malzemeler arası birleştirmeler için en yüksek mukavemet, yorulmaya ve çevre koşullarına karşı en üst düzey direnç için en iyi seçenektir.

 • 5-10 saniye içinde tutma mukavemetine ulaşan, tek komponentli solvent içermeyen yapıştırıcı. Küçük bağlantı hatları (<10 cm²) için en uygunudur. Genellikle kauçuk ve plastikler üzerinde kullanılır. Neredeyse anında mukavemet ile çok sıkı bağlantı hatları mümkün.

 • Anında mukavemet ve tutma gücüne sahip, tek bileşenli, ısı uygulandığında sertleşen yapıştırıcı. En son kürlenmiş haldeki mukavemet 6,8 MPa (1000 psi) değerinin üzerindedir. Ahşap ve plastik için en uygunudur.

 • Bu benzersiz yapıştırıcıların uygulanması kolaydır, hızlı kürlenirler ve etkili tork mukavemeti sağlamanın yanı sıra sıcaklık ve titreşime karşı direnç gösterirler ve paslanmaya karşı korumak için nem ve gazlara karşı sızdırmazlık sağlarlar.

 • Saniyeler içinde birleşme mukavemetine ulaşan %100 katı, termoplastik reçineler. Ahşap ve plastik için en uygunudur.


Küçük Bağlantı Montajları için Performans Faktörleri

Aşağıda gösterilen tüm 3M teknolojileri, küçük bağlantı uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ürünlerin performansını birbirleriyle kıyaslamak için aşağıdaki listeyi kullanın.

 • + = İyi ++ = Daha İyi +++ = En İyi

Bizimle İletişime Geçin

Size yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.
Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.