3M tarafından üretilen çeşitli yapıştırıcı ürünlerin görüntüsü; sprey yapıştırıcılar, hot melt, bantlar ve yapışkan mastikler.

Yapıştırıcı Biçimleri ve 3M Yapışkan Bağ Sürekliliği

Huş ağacı kabuğu katranı kullanılarak yapılan ilk yapıştırıcının icadından beri, yapışmanın temel prensibi aynı kalmıştır: iki yüzeyi bir arada tutmak amacıyla akıcı bir ham madde kullanmak. Günümüzde, doğal olarak türetilen ve sentetik malzemelerdeki gelişmeler, iki yaygın endüstriyel yapıştırıcı ürün biçiminin oluşmasıyla sonuçlanmıştır. Endüstriyel yapıştırıcıların en yaygın türleri sıvı yapıştırıcılar ve bantlardır.


Sıvı Yapıştırıcılar

İki yüzey arasına uygulanan sıvı bir yapıştırıcı, fiziksel değişim veya kimyasal bir tepkimeyle iki yüzeyi birleştiren katı bir malzeme oluşturur. Sıvı yapıştırıcıların birkaç biçimi mevcuttur ve üreticilere, müşterilere çeşitli özellikleri karşılayan sıvı bir yapıştırıcı sunma fırsatı sağlar.

  • Çift komponentli bir yapıştırıcıda, A Bileşeni ile B Bileşeni karıştırılır ve ortaya çıkan kimyasal tepkime nihai bağı oluşturur.

  • Tek komponentli reaktif yapıştırıcılar, çoğunlukla ısı, ışık veya neme maruz bırakıldığında kimyasal tepkimeye giren tek bir bileşen içerir.

  • Hot melt yapıştırıcılar oda sıcaklığında katıdır ancak eritilmiş sıvı olarak uygulanır. Yapıştırıcı, oda sıcaklığına geri döndüğünde yeniden katılaşarak bir bağ oluşturur.

  • Reaktif hot melt yapıştırıcılar, hem hot melt yapıştırıcıların hem de reaktif tek komponentli yapıştırıcıların özelliklerini taşıyan benzersiz yapıştırıcılardır.

  • Solvent ve su bazlı yapıştırıcılar, yüzeylere yapıştırıcı uygulamak için sıvı bir taşıyıcı (solvent veya su) kullanır. Taşıyıcı buharlaşır ve yapıştırıcı kalır. Uygulama yöntemi olarak genellikle tüpler, kovalar ve sprey kutuları kullanılır.


Yapıştırıcı Bantlar

Bantlar; basınca duyarlı yapıştırıcılar veya "PSA"lardır ve tedarikçi ham maddelere önceden tepki verdiğinden müşteri için katma değerli bir çözüm sunar. Müşteriye, iki malzemeyi genellikle basınç kullanarak bir arada tutmak için gereken viskoelastik özellikler ile tamamen kürlenmiş bir malzeme sunulur.

  • Basınca duyarlı yapıştırıcı katmanı, bir serbest bırakma astarı ile eşleştirilir. Ayrıca her iki tarafında bir astar olacak şekilde "çift astarlı" olarak da mevcuttur.

  • Bir film taşıyıcının her iki tarafına da basınca duyarlı yapıştırıcı lamine edilmiştir. Bu, bandın A ve B taraflarında farklı işlevsellik olmasına olanak sağlar.

  • Bir köpük taşıyıcının (ör. akrilik, üretan, poliüretan) her iki tarafına da basınca duyarlı yapıştırıcı lamine edilmiştir. Bu, bandın A ve B taraflarında farklı işlevselliğe sahip olmasına olanak sağlar; ayrıca köpük benzersiz bir boşluk doldurma özelliği veya elastomerik özellik sağlar.

  • Mekanik olarak kilitlenen astarlı bir sisteme, basınca duyarlı yapıştırıcı lamine edilmiştir.


Yapıştırıcı ve Bantların Bağ Sürekliliği

Sonsuz çeşitlilikteki tasarım gereklilikleri, çok çeşitli yapıştırıcı ve bant ürünlerinin ve biçimlerinin geliştirilmesine etken olmuştur. Bu geniş çeşitlilik, 3M'de yapıştırıcı ve bantların bağ sürekliliği olarak bilinen birleştirme teknolojileri yelpazesi dahilinde sunulmuştur. Yapıştırıcı ve bantların bu sürekliliği, Post-It® Notlarında görüldüğü şekilde basınca duyarlı çıkarılabilir yapıştırıcılardan uçakların bileşenlerini birleştirmek için kullanılan yüksek kuvvetli kürleme epoksilerine kadar uzanır.

3M yapışkan bağ sürekliliği dahilindeki geniş yapıştırıcı biçimleri ve özellikleri yelpazesinin görüntüsü.