ASPEC Yöntemi ile Endüstriyel Yapıştırıcı ve Bant Seçimi

Birleştirme uygulamanız için sıvı yapıştırıcı veya bant seçmek için birçok neden vardır. Bağlantı türü, yüzey ve üretim sürecine ek olarak; otomasyon, yeniden işlenebilirlik veya tedarik zinciri sadeleştirme gibi hususlar da seçiminiz üzerinde etkili olabilir. Ayrıca kimyasal bileşen gruplarında, farklı esneklik, hız, kuvvet veya endüstriye uygunluk özellikleri sağlayan çok çeşitli olasılıklar bulunur.

3M'de, ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü belirlemenizi sağlayan önemli hususların üzerinden geçmek amacıyla ASPEC adı verilen bir kısaltma kullanırız. ASPEC; bir yapıştırıcı seçimi sırasında dikkate alınacak beş faktör olan Assembly (Birleştirme), Substrate (Yüzey), Process (Süreç), End Use (Nihai Kullanım) ve Cost (Maliyet) anlamına gelir. Bağlantı tasarımı, yüzey bilimi ve yapıştırıcı kimyası hakkında bilgilerle donatılmış olan ASPEC, sizi birleştirme işleminiz için en uygun yapıştırıcı seçeneğini belirlemeye bir adım daha yaklaştırır.

1. Adım: Birleştirme Türünü Belirleme

 • 3M ASPEC Yönteminde, 1. Adım, Birleştirme Türü Seçme ile ilgili bilgi edinin. Plastik yüzeye uygulanan bir sıvı yapıştırıcının görüntüsü.

  Altı birleştirme türünü gözden geçirin

  Çoğu birleştirme uygulaması, aşağıdaki altı yaygın birleştirme türünden biriyle ifade edilir. Bu türler şu şekildedir: Panel-Çerçeve/Destek Sacı-Panel, Geniş Yüzey Laminasyonu, Trim Montajı, Küçük Alanda Birleştirme, Conta Birleştirme ve Sızdırmazlık/Botting ve Enkapsülasyon. Bu altı birleştirme türü, yapıştırıcı ve bantların kanıtlanmış bir şekilde iyi sonuç verdiği yaygın uygulamalardır. Birçok pazar ve endüstride, çok çeşitli ürün tasarımlarında bulunabilirler. Uygulamanıza en yakın birleştirme türünün belirlenmesi, birleşimlerin geometrisine ve tipik üretim yöntemlerine göre uygulamanız için uygun olan mevcut bant ve yapıştırıcı grubu seçeneklerinin daraltılmasına yardımcı olur.

2. Adım: Yüzey Malzemeleri Seçme

 • 3M ASPEC Yönteminde, 2. Adım, Yüzeyler ve Malzemeler ile ilgili bilgi edinin. Metal ve köpükten dairesel diskler arasına hızlı yapıştırıcı uygulamasının görüntüsü.

  Birleştirme bantları ve yapıştırıcıların avantajlarından biri, çok çeşitli yüzeyleri birleştirme becerisidir. Farklı yüzeyler, bir yapıştırıcının veya bandın birleştirme verimliliğini etkileyen farklı özelliklere sahiptir. Yüzey enerjisi, doku, pürüzlülük ve temizlik özelliklerinin tümü, yapıştırıcı veya bant seçimini etkileyebilecek yüzey koşullarıdır. Birleştirilecek olan malzemeleri bilmek, seçim yapma konusundaki en önemli adımlardan biridir. Yapıştırıcı ve bantların farklı malzemeleri birleştirebileceğinin farkında olmak, birleştirme işleminiz için daha fazla tasarım potansiyeli ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

  Yüzey türleri ve malzeme birleştirme ile ilgili bilgi edinin

3. Adım: Üretim Süreci Adımlarını Belirleme

 • 3M ASPEC Yönteminde, 3. Adım, Süreç Adımlarını Belirleme ile ilgili bilgi edinin. Üretim sürecinde yapışkanlı transfer bandı rulosu görüntüsü.

  Bir parçanın birleştirilmesinin nasıl yapılacağının anlaşılması, birleştirme bandı veya yapıştırıcı seçeneklerinin daraltılmasına yardımcı olabilir. Buradaki seçimin dikkatli bir şekilde yapılması; süreç adımları, yeniden işleme ve iş gücü maliyetinin azaltılmasına yardımcı olarak üretim hacmi, randıman veya verimlilik konusunda diğer yöntemlere kıyasla daha fazla fayda sağlayabilir. Yapıştırıcılar ve bantlar manuel olarak uygulanabilir veya otomatik dağıtım çözümlerinin bir parçası olabilir. Bu çözümler, genellikle kaynak veya diğer birleştirme ekipmanlarına kıyasla daha düşük sermaye gerektiren yatırımlardır. Bantlar, genellikle hızlı birleştirme ve anında tutma mukavemeti sağlar. Sıvı yapıştırıcılar, birleştirme sırasında karmaşık bağlantılı tasarımlar için daha fazla esneklik sunar. Kullanılabilir alan, mevzuat ve güvenlik de seçimi etkileyecek diğer faktörlerdir.

4. Adım: Ürünün Son Kullanımını Anlama

 • 3M ASPEC Yönteminde, 4. Adım, Ürünün Son Kullanımını Anlama ile ilgili bilgi edinin. Bileşenin grafiğinin görüntüsü

  Birleştirme işlemi yapılan ürünün son kullanımı da belirli bir ürün tasarımı için en uygun birleştirme malzemelerini belirlemede önemli bir faktördür. Son ürünün bir tüketici tarafından nasıl kullanılacağının ve hangi ortam koşullarına maruz kalacağının bilinmesi önemli faktörlerdir. UV, aşırı sıcaklık değerleri, nem, batma ve kimyasal maddelere maruz kalma, dikkate alınması gereken sıkça rastlanan son kullanım hususlarıdır. Bu koşullara dayanabilen birçok bant ve yapıştırıcı çözümü mevcuttur. Yapıştırıcı ve bantların bazı bilinen tasarım avantajları arasında gerilmeleri homojen olarak dağıtabilme, aynı anda birleştirme ve sızdırmazlık sağlama, enerji emme veya ek üzerine dönüşümlü olarak enerji transferi, galvanik korozyonu önlemek amacıyla metallerin yalıtımı ve farklı malzemeleri birleştirebilme yer alır.

5. Adım: Maliyet Önerileri ve Faydalar

 • 3M ASPEC Yönteminde, 5. Adım, Maliyet Önerileri ile ilgili bilgi edinin. Birden fazla para biriminin görüntüsü.

  Belirli bir birleştirme işlemi için toplam malzeme ve üretim maliyetleri düşünülürken, yapıştırıcılar ve bantlar genellikle toplam maliyette avantaj sağlayabilir. Malzeme maliyetleri hususunda yapıştırıcılar ve bantlar, farklı malzemeleri birleştirebildiğinden ve delik açılmasına ve mekanik sabitleme işlemleri yerine alternatif sağladığından, daha hafif, daha ince veya daha uygun fiyatlı malzeme yüzeylerinin tercih edilebilmesine olanak sağlar. Üretim maliyetleri hususunda; kaynak veya sabitlemeye kıyasla maliyet tasarrufu, genellikle kaynak yerlerini taşlama, bozulan yüzeyleri boyama veya bağlantı elemanlarının her bir girişi için sızdırmazlık sağlama ihtiyaçlarının ortadan kaldırılması sayesinde süreç adımlarının azaltılmasıyla elde edilir. Bant ve yapıştırıcıların uygulanmasında iş gücü maliyetleri genellikle daha düşüktür ve asgari düzeyde eğitim gerektirir. Son olarak, ekipmanlar için sermaye maliyeti, diğer birleştirme yöntemlerine (kaynak gibi) kıyasla daha düşük olabilir.

  Elbette, sıvı yapıştırıcının veya bandın maliyeti de önemlidir. Sıvı yapıştırıcıların metre fiyatları genellikle bantlara göre daha uygundur; ancak sabitleme, kurutma veya kürleme süresi gibi dikkat edilmesi gereken başka unsurlar olabilir. Ayrıca, yapıştırıcı veya bandın yapısı ve performans düzeyi de bu malzemenin maliyetini etkiler. Genellikle, bir bant veya yapıştırıcı zorlayıcı koşullara ne kadar dayanıklıysa fiyatı da o kadar yüksektir. Seçim süreci boyunca, gereken son kullanım koşullarını bildiğinizden emin olun ve uygulama için ihtiyaç duyulan özelliklere göre seçim yapın.