Yüzey Pürüzlülüğünün Etkisi

Aşındırmanın yararları, sadece Kirliliklerin giderilmesiyle sınırlı değildir. Yapıştırma için pürüzlü bir yüzey, birkaç nedenden dolayı daha güçlü bağlara neden olur:
 

 • Pürüzlülük, yapıştırıcının bir bağ oluştururken temas edebileceği ilave yüzey alanı sağlar
 • Pürüzlü bir yüzey, arayüzde ek mekanik kilitleme sağlar
 • Yüzeydeki düzensizlikler, çatlak yayılımını azaltarak daha güçlü ve yorulmaya daha dirençli bağlar sağlayabilir

Bununla birlikte, pürüzlülük, özellikle aşırı pürüzlülük, her zaman bir fayda sağlamayabilir. Pürüzlü bir yüzeye yapıştırmak için, yapıştırıcının aşındırmanın yarattığı çatlak ve yarıklara akması gerekir. Bu, hem sıvı yapıştırıcılar hem de bantlar için geçerlidir. Bantlar YÜZEYE AKAR! Yapıştırıcının akması mümkün değilse, yapıştırıcı ile yüzey arasında daha az genel temas vardır ve sıkışmış hava, mukavemetin azalmasına veya çevresel koşullara maruziyetten zayıf bir şekilde korunan bağlara neden olabilir.

 • Çok ince bantlar, etkili bir bağ oluşturmak için çok pürüzsüz bir yüzey gerektirebilir.

  İnce Bantlar

  Çok ince bantlar genellikle bir bağ oluşturmak için çok düzgün yüzeyler gerektirir. 50.8 mikron kalınlığındaki bir bandın, doldurmadan yayılıp hava hapsettiği boşluğun ne kadar olabileceğini düşünün.

 • Kalın bantlar nispeten pürüzlü yüzeylere etkili bir şekilde yapışabilir.

  Kalın Bantlar

  Kalın bantlar, göreceli olarak pürüzlü yüzeylere, özellikle Scotch-Brite™ 7447 pedleri gibi dokunmamış aşındırıcı pedlerle aşındırılmış olanlara yapışabilir.

 • Yüksek viskoziteli sıvılar 0,25 inçten büyük boşluklara yayılma kapasitesine sahiptir.

  Yüksek Viskoziteli Sıvılar

  Yüksek viskoziteli sıvılar, çok küçük çatlaklara ve yarıklara akma kabiliyetine sahip olmasa da, en fazla boşluk doldurma ürünü olup, 6,35 mm'nin üzerindeki boşlukları kapatabilir. Bu, fiberglas kompozit gibi çok pürüzlü malzemelerin yapıştırılmasında önemlidir.

 • Düşük viskoziteli sıvılar yüzeye tamamen akarak, yapışması zor birçok malzemenin yapışmasına olanak tanır.

  Düşük Viskoziteli Sıvılar

  Düşük viskoziteli sıvılar, bir yüzeyin tüm çatlaklarına ve yarıklarına en fazla akabilenlerdir. Yüksek viskoziteli akışkanlar gibi "boşluk doldurmada" en iyisi olmamakla birlikte, yüzeyleri tamamen ıslatma yetenekleri, siyanoakrilat yapıştırıcılar gibi bağlanması zor bazı malzemeleri yapıştırmalarına olanak tanır.

Substratlar arasındaki yüzey pürüzlülüğünü veya boşluğu göz önünde bulundurmak önemli olsa da, bir sıvı veya bant seçimi asla sadece bu temelde yapılmamalıdır. Bir yapıştırıcı seçmek için göz önünde bulundurulacak birçok husus, yapıştırma biliminin tüm özelliklerini içerir: yüzey bilimi, yapıştırıcı kimyası ve bağlantı geometrisi.

Bantlar, Sıvı Yapıştırıcılar ve Yüzey Pürüzlülüğü ile İlgili Eğitim Makaleleri


Bizimle İletişime Geçin
Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.