Yapıştırıcı ve Bant Kimyası

 • Yapıştırma biliminin temel dayanaklarını gösteren diyagram - yüzey bilimi, bağlantı geometrisi ve yapıştırıcı kimyası.

  Genel Bakış

  • Yapıştırma biliminin temel dayanaklarından biri, yapıştırıcının kendisinin kimyasıdır. Bağlantının geometrisine ve substratın yüzeyine ek olarak, yapıştırıcının kimyasal yapısı, yapıştırılmış bir düzeneğin nihai performansında büyük bir rol oynar.
  • Yapıştırıcılar, farklı kimyasal yapıya sahip birçok farklı biçimde mevcuttur. Yapıştırıcının kimyası, bir bant veya sıvı yapıştırıcının bir uygulama için doğru ürün olup olmadığını çoğu zaman tek başına belirlemez. Bu karar genellikle bağlantının tasarımına, yüzey özelliklerine veya üretim süreçlerine De bağlıdır. Belirleyici faktör sıklıkla başka bir alanda olduğu için, yapıştırıcı kimyasını iki kategoride değerlendirmek mantıklıdır: sıvı yapıştırıcılar ve bantlar.
 • Aşağıda yaygın yapıştırıcı türlerinin bir listesi bulunmaktadır. Burada listelenen kimyasallar, yüksek teknolojiyle tasarlanmış, özel yapıştırma uygulamaları için en sık kullanılan yapıştırıcı türleridir. Yapıştırıcı ve bant kimyası, her gün yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sayesinde sonucu gelişmektedir.

  her bir yapıştırıcı türünün avantajları ve dezavantajları vardır. Belirtilen yapıştırıcı türleri ile ilgili verilen bilgiler spesifik durumlar için uygun olmayabilir, her konuda olduğu gibi bu konuda da istisnai durumlar olabilir dolayısıyla burada ele alınan bilgiler değişmez kurallar anlamına gelmez. Amacımız aralarında karşılaştırma yapılmasına olanak tanımak için her bir yapıştırıcı türünün özelliklerini ayrıca ele alarak genel bir bakış açısı sunmaktır. Bir birleştirme için uygun bandı veya yapıştırıcıyı seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır.

  Günümüz endüstriyel yapıştırıcı ve bantlarının beş ana kimyasal ailesi vardır:
   

  • Epoksi
  • Üretan
  • Akrilik
  • Silikon
  • Kauçuk

  Her kimyasalın mevcut her formatıyla kombinasyon yapılabilmesi, herhangi bir montaj tipi için binlerce seçenek olduğu anlamına gelir. Ancak, bağlantı ve yüzey tasarımının tek başına yapıştırıcı seçimini belirleyememesi gibi, yapıştırıcı kimyası da yapıştırıcı seçimini tek başına belirleyemez. Yapıştırıcılarda binlerce değişken olduğu gibi, birleştirilmiş ürünlerde de binlerce değişken vardır. Yapıştırma bilimi ve uygulamanızın özellikleri hakkında ne kadar çok şey bilinirse o kadar iyi bir seçim yapılabilir.


İlgili Eğitim Makaleleri


Bizimle İletişime Geçin
Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.