Yapışkan Bağ Kuvveti

Yapıştırıcılar ve bantlar, kaynak ve mekanik bağlantı elemanlarına kıyasla, güçten ödün vermeden benzersiz avantajlar sunar. Yapışkan bağ kuvvetinin test edilmesi ve ölçülmesi ve bir uygulama için bir yapıştırıcı seçilirken düşünülmesi gereken birçok faktör ile ilgili bilgi edinin.

Bir yapışkan bağın kuvvetini ölçme

 • Yapışkan bağ kuvvetini ölçmenin en yaygın yolu, bu bağı çekerek ayırmaktır. Yapışkanlı bir birleştirmenin çekilerek ayrılmasının görüntüsü.

  Yapışma mekanizmalarının her birinin performans üzerinde bir rol oynamasıyla, yapıştırma alanında çalışan bilim insanları, yapışkan bir bağın kuvvetini araştırarak bir uygulamada göstereceği performansı belirler. 

  Belirli bir bağ için "yapışmanın yaptığı işin" ölçülmesi, yapıştırılarak bağlanmış bir düzeneğin kuvvetinin belirlenmesine yardımcı olur. Bunu ölçmenin en yaygın yolu, yapışkan bir bağı çekerek ayırmaktır. Bağı çekerek ayırmak için gereken kuvvet, mühendislerin yapıştırıcının bir uygulama sırasında göstereceği performansı anlamalarına olanak sağlar.

Bilim insanları, yapışkan bağı birbirinden ayırarak yapışma kuvvetini ölçer.

Yapışma ve birleşme, güçlü bir bağ oluşturmak üzere birlikte çalışır

 • Bir yapışkan bağ içerisindeki bariz olarak farklı bölgeler ile ilgili bilgi edinin. Bir bağın kesit yüzeyinin görüntüsü.

  Yapışma Kuvveti

  Yapıştırıcı kuvveti, yapıştırıcı ile substrat arasındaki yüzeyler arası güçtür ve genellikle güçlü bir yapıştırıcıyla bağlanan bir düzenek tasarlanırken göz önünde bulundurulacak en önemli şeydir. Ancak yapıştırıcı kuvveti, etkili bir bağ oluşturma konusunda kritik olan tek faktör değildir. Dünyadaki en sağlam yapıştırıcı kullanıldığında bile, yapıştırıcı substratın yüzeyiyle birleşmezse bağ zayıflar.

 • Yapışkan Kuvveti

  Yapışkan kuvveti, bir yapıştırıcının iç mukavvemetidir; yapıştırıcının gerilim altında bir arada kalma kabiliyetidir. Yapışkan kuvveti ne kadar yüksekse, yapıştırıcı o kadar güçlüdür. Yapışkan kuvveti, yapıştırıcının kimyasal kompozisyonuna göre belirlenir. Yapıştırıcıların kuvveti, basınca duyarlı yapıştırıcılardan yapısal epoksi ve akrilik yapıştırıcılara kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.  

  Yapıştırıcı bağlantısı üzerinde etkili olacak belirli gerilim türlerini dikkate almak önemlidir. Yaygın gerilim kuvvetleri arasında kayma, ayrılma, soyma ve çekme bulunur. Uygulamanızın tabi olacağı gerilimlerin büyüklüğünü ve frekansını bilmek, elinizdeki görev için en iyi yapışkan kuvvetine sahip yapıştırıcıyı seçerken yardımcı olur.  

Substrat yüzey enerjisi, yapıştırıcı seçimi sırasında önemlidir

 • Yüzeye akma işleminin, düşük ve yüksek yüzey enerjili

  Yüzey enerjisi, bir yapıştırıcının yakın temas sağlayıp sağlamayacağını belirleyen, bir malzemenin yüzeyinin fiziksel özelliğidir. Yüksek yüzey enerjili bir malzemede, bir sıvı yüzeye akar veya yayılır; düşük yüzey enerjili bir malzemede sıvı akmaya karşı direnir ve boncuklaşır. Yapıştırıcı, birleştirme sağlamak için yüzeye akmalıdır.

  Uygun yapıştırıcıyı seçmek için, düzeneğinizdeki tüm substratların yüzey enerjilerini ve yapıştırıcının bu yüzeylerde her birine nasıl akacağını anlamak önemlidir. Bazı yapıştırıcılar yüksek derecede substrat temizliği gerektirdiğinden, yüzey temizliği de göz önünde bulundurulmalıdır.