Mukavemet için Yapıştırıcı Bağlantıları Tasarlama

Genellikle, geleneksel bir mekanik veya termal birleştirme yönteminden yapıştırıcı ile birleştirme yöntemine geçerken daha iyi bir çekme, sıkıştırma ve kayma yükünün olması ve ayrılma veya soyulma yönündeki kuvvetlerin giderilmesi için bağlantıyı yeniden tasarlamak gerekir. Mekanik veya termal bağlantı için çok iyi performans gösteren ancak bir yapıştırıcı ile kullanım için iyileştirilmesi gereken birkaç yaygın bağlantı türü vardır.

Yapıştırıcı İle Uç uca ekleme bağlantı türünde Mukavemeti Artırma

Dil ve oyuklu bağlantıların kare uç nokta bağlantılarından nasıl daha güçlü

Uç uca eklenmiş bağlantılar, iki silindirik veya dikdörtgen boru montajı yapılırken görülen yaygın bir birleştirme uygulamasıdır. Maruz kalınan kuvvetin çoğu ayırma yönündedir ancak borular ayrılıyorsa gerginlik de mevcut olabilir. Uç nokta bağlantılarındaki ayırma kuvvetleri yapıştırıcı ile yapılan birleşimler için uygun değildir. Bu nedenle, bu birleşim sistemleri için yapıştırıcı kullanımı düşünülüyorsa bağlantı noktalarında değişiklikler yapılmalıdır.

Silindir içinde silindir bağlantıları, küçük çaplı bir silindiri daha büyük çaplı bir içi boş silindire yerleştiren, bir uç nokta bağlantısı modifikasyonudur. Yeni tasarım yapıştırıcıyı düzlem içi kayma kuvveti içine yerleştirir ve ayırma kuvvetleri, boruların mekanik kilidi ile hafifletilir. Boruların yarıçaplarını veya ek yerinin üst üste binme uzunluğunu ayarlayarak birleşme alanını optimize etmek nispeten basittir. Ahşap işlemedeki uygulamalar için, dil ve oyuklu bağlantı, ahşabın mekanik dayanımını ve yapıştırıcının kayma dayanımını artırmada yaygın bir yöntemdir.


Zıvanalı ve Dilli Ek ile T Bağlantılarının Güçlendirilmesi

Zıvanalı ve dilli eklerin t veya açılı eklerden nasıl daha güçlü bir bağ sağladığını öğrenin.

T bağlantıları, iki malzemenin birleştirilmesinde çok olarak kullanılır ve dikey birleştirme için mekanik bağlantı elemanlarının kullanıldığı durumlarda sıklıkla görülürler. Bu bağlantılara gerilim uygulandığında çoğu, uzun moment koluna uygulanan ayırma kuvveti şeklindedir. Bu, yapıştırıcılar için çok zayıf bir bağlantıdır.

Bir T-Bağlantıyı güçlendirmek için birçok yapıştırıcı bağlantısı zıvanalı ve dilli olarak yeniden tasarlanır. Bu yeni tasarımla, uygulanan aynı kuvvet yapıştırıcının kayması, çekilmesi ve sıkıştırılması olarak değişirken aynı zamanda kuvveti artırmak için mekanik bir kilidin avantajını da sağlar. Zıvanalı ve dilli uygulanabilir bir çözüm değilse (birçok metal işleme uygulaması için olduğu gibi), dikey parçaya bir flanş dahil etmek, sadece ayırmanın bir kısmını kaymaya dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda yapıştırıcının temas ettiği yüzey alanını da genişletir.


Köşe Ek yeri birleşimlerinin güçlendirilmesi

Boyunduruk geçmelerin gönye burun veya köşe eklerinden nasıl daha güçlü bir bağ sağladığını öğrenin

Gönye tipi birleştirmeleri çoğu uygulamada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kuvvet uygulandığında, bir miktar mekanik mukavemet oluşur ancak aynı zamanda moment kolunda büyük miktarda düzlem dışı bir ayrılma da gerçekleşir. T bağlantılarına benzer şekilde, bu bağlantılar mekanik veya termal birleştirme yöntemleri kullanıldığında çok güçlü ve dayanıklı olma eğilimindedir.

T yapılan değişikliklerle olduğu gibi, köşelerdeki gerilimleri yapıştırıcı üzerinde düzlem içerisinde dağıtmak kenetleme mekanizması eklenerek köşeler güçlendirelebilinir. Diğer yapıştırıcı dostu bağlantılarda olduğu gibi, mekanik avantaj korunurken Ayrıma kuvveti, kayma kuvvetine dönüşür.


Yan Yana Panel Yapıştırma İçin Yapıştırıcı ile birleştirme Tasarımı

Bindirmeli bağlantıların kare uç nokta bağlantılarından nasıl daha güçlü bir bağ sağladığını.

Kare uç nokta bağlantılarında, iki plakanın yan yana montajı yaygın olarak görülen bir birleştirme uygulamasıdır. Yaylı çift hareketli bağlantı elemanları, laminat tezgahı gibi ahşap işleme uygulamalarında iki büyük paneli bir arada tutmak için kullanılır.

Bu bağlantı tasarımları genellikle termal veya mekanik bağlantı için yeterlidir, ancak boru içinde boru bağlantılarına benzer şekilde, yapıştırıcıya gereğinden fazla baskı uygular. Üste üste yapılan bağlantılar, iki panelin monte edilmesi, panellerin çerçevelere yapıştırılması veya Ar-Ge veya tasarım amacıyla yapıştırıcıların karşılaştırılması gibi en yaygın kullanılan endüstriyel yapıştırıcı bağlantılarından biridir. Kare uç nokta bağlantılarından ayrılma temel olarak yapışma alanı boyunca uygulanan kayma gerilimidir, ancak bir miktar ayırma kuvveti hala mevcut olabilir.


İlgili Eğitim Makaleleri


Bizimle İletişime Geçin
Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.