Yapıştırıcı Bağlantılarında Yaygın Kuvvet Tipleri

Kullanılan birleştirme tipinden bağımsız olarak, sisteme uygulanan farklı kuvvetlerin anlaşılması önemlidir. Yapıştırıcılar ve bantlar, iki boyutlu bir kuvvete maruz kaldıklarında en iyi şekilde performans gösterir ve yükü bir yapışma hattının tüm alanı boyunca dağıtır. Tüm yapışma hattı boyunca dağıtabilirler. Yapıştırıcılar ve bantlar, maruz kaldıkları kuvvet tek boyutlu olduğunda düşük performans gösterir ve bir yükü bir bağ hattının ön kenarına yoğunlaştırır. Yüke yapışma alanının sadece tek bir noktasından maruz kalırlar. Birçok geleneksel bağlantı tasarımı bu tek boyutlu kuvvetleri içerir ve. Yapıştırıcı ile birleştirme yapılacağı zaman bağlantı noktalarında çeşitli değişiklikler yapmak gerekir.

 • Çekme geriliminin birleştirilmiş bir düzenek üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinin.

  Çekme Kuvveti

  Çekme, tüm bağlantı üzerinde eşit olarak uygulanan. Bir kuvvettir. Çekme yönü düz, düzlem üzerinde ve yapıştırıcılı bağdan uzaktır. Kuvvet, bağlantı hattının tüm alanına eşit olarak dağılır.


 • Kayma geriliminin birleştirilmiş bir düzenek üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinin.

  Kayma Kuvveti

  Kayma, yapıştırıcı boyunca uygulanan itici kuvvettir, yüzeylerin birbiri üzerinde kaymasına yol açar. Burada tekrar, kuvvet düzlemdedir ve kuvvet, bağ hattının tüm alanı boyunca dağılmıştır.


 • Sıkıştırma geriliminin birleştirilmiş bir düzenek üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinin.

  Sıkıştırma Kuvveti

  Çekme kuvveti gibi, sıkıştırma da düz ve düzlemde olan bir bağa uygulanan bir kuvvettir. Çekme kuvvetinden farklı olarak, kuvvet yapıştırıcı bağlantıya doğru uygulanır. Kuvvet, yapışma alanına eşit olarak dağılır.


 • Ayrılma geriliminin birleştirilmiş bir düzenek üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinin.

  Ayırma Kuvveti

  Ayrılma, yapıştırıcı bağlantısının sadece bir bölgesinde yoğunlaşan bir kuvvettir, yapıştırıcı birleşimini ayrıma yönünde bir kuvvet uygular. Yapıştırıcının bir ucu yüksek mukavemete maruz kalırken diğer. Diğer uçta sıfır kuvvet etkisi görülür. Ayrılma, iki sert yüzeyin yapıştırıldığı durumlarda gerçekleşir.


 • Soyulma geriliminin birleştirilmiş bir düzenek üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinin.

  Soyulma Kuvveti

  Soyulma Birleşme alanının tek bir noktasına uygulanan bir kuvvet tipidir. Yüzeylerden biri esnek olduğu için ön bölgeye ayırma kuvvetinde da fazla yük bindiği görülür.


Yapıştırıcı Bağlantıları Tasarlama

Yapıştırıcılar için iyi tasarlanmış olan bağlantılar, kuvvetin çoğunluğunu çekme, sıkıştırma veya kayma olduğu tasarımlardır. Bu tür tasarımlar, kuvvetin tüm yapıştırıcı alan üzerine uygulanmasını sağlar. Ayrılma ayrılma veya soyma Yönünde kuvvete maruz kalan bağlantılarda yapıştırıcı ile birleştirme noktalarından darbe, titreşim gibi kuvvetlere maruz kalması durumda ayrılma yaşanabilir.

Kuvvet türüne ek olarak, bir bağlantının optimize edilmesi için boyutların da dikkate alınması gerekebilir. Yapıştırıcılar, yaklaşık performansları için alan başına kuvvet (örneğin kayma yükü, metre kare başına Newton) veya uzunluk başına kuvvet (örneğin soyma, santimetre başına Newton) olarak test edilir ve raporlanır.Tasarımlarda alan başına maruz kalınacak kuvvet hesaba katılarak yapıştırma alanı belirlenirse yapışma dayanılılığı da iyileştirilebilinir.


İlgili Eğitim Makaleleri


Bizimle İletişime Geçin
Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.