Yüzey Enerjisine Giriş

Yüzey Enerjisinin Temelleri

Tüm malzemeler, onları tanımlamamıza ve ayırt etmemize yardımcı olan, yoğunluk veya erime noktası gibi bazı özelliklere sahiptir. Yüzey enerjisi, malzemelerin bir başka özelliğidir: bir malzemenin moleküllerinin birbirine ve diğer malzemelerin moleküllerine ne kadar çekildiğinin bir ölçüsüdür. Yüzey enerjisi, yüzeyin yapıştırılmasının ne kadar kolay veya zor olabileceğinin iyi bir göstergesidir.

Farklı yüzey enerjisi seviyelerinin bir materyali yapıştırmayı nasıl zorlaştırabileceğini veya kolaylaştırabileceğini görün.

Yüzeye Akma Nedir?

"Yüzeye akma" bir sıvının katı bir yüzeye uygulandığında akması veya yayılması durumunda meydana gelir. Yüzeye akma, yapıştırıcının yapıştırılacak malzemenin yüzeyi ile yakın temasta bulunmasını sağlar. Malzemenin yüzey enerjisine bağlı olarak, bir yapıştırıcı doğal olarak yüzeyi ıslatıp yüzey üzerinde akacak ya da olacaktır. Yüzeye akma, yapıştırıcı ile bağ oluşturmak için gerekli bir durumdur.

 • İyi yüzeye akma örneği - su yayılır
  İyi yüzeye akma özelliği - su yayılır
 • Kötü yüzeye akma örneği - su boncuklanır
  Kötü yüzeye akma - su damlacık halinde kalmaya çalışır

Yüksek ve Düşük Yüzey Enerjili Malzemelerde Yüzeye Akma

Yüzey enerjisi yüksek olan malzemelerde yüzeye akma, yüzey enerjisi düşük olan malzemelere göre kolaydır. Yukarıdaki resimde bulunan sos tavalarını düşünün. Tava daha yüksek bir yüzey enerjisine sahipse, su damlacıkları yüzey boyunca ince bir film halinde akar. Tava daha düşük bir yüzey enerjisine sahipse (belki yapışmaz bir kaplamanın eklenmesiyle), su damlaları boncuklanır. Bu durum sonraki bölümlerde daha detaylı ele alınacaktır.

Yüzey Enerjisinin Ölçülmesi

 • Yüzey enerjisi, alan başına enerji birimi veya

  Bir yapıştırıcının bir malzemenin yüzeyine yayılmasının ne kadar kolay veya zor olduğu, malzemenin yüzey enerjisine bağlıdır. Yüzey enerjisi, alan başına enerji birimi olarak ifade edilir. Yüzey enerjisi "dyne" adı verilen ve 1 dyne/cm'nin 1 mJ/m'ye eşit olduğu bir birim ile ölçülür.
   

  Yüzey enerjisi, en yaygın şekilde suyla ölçülür. Bir yüzeye bir damla su yerleştirildiğinde, bir dereceye kadar damlacık şekilinde kalır. Teorik olarak, eğer yüzey enerjisi sıfırsa damlacık mükemmel bir küre olacaktır. Tersine, eğer yüzey enerjisi sonsuz yükseklikte ise, damlacık mükemmel bir şekilde düzgün bir film oluşturacaktır. Aradaki dereceler için, damlacığın kenarında oluşan açıyı ölçerek yüzey enerjisini belirleriz. (Bir küre için, bu açı 0°; bir film için 180° olacaktır.)


Merak ediyorsanız:

Yüzey enerjilerini ölçmek için neden su kullanılır?

 • Su, birkaç nedenden dolayı yüzey enerjisini ölçmek için yaygın bir seçimdir. En önemlisi, kolay bulunur. Aynı zamanda, nispeten ucuzdur, viskozitesi düşüktür, saflaştırılması kolaydır ve yüzeyde çok hızlı bir şekilde -tipik olarak 60 saniye içinde- denge sağlar. Yüzey enerjisini ölçmek için zift gibi bir şey kullandığınızı düşünün. Zİftle bu işlemi gerçekleştirmek birkaç yüz yıl sürebilir!

  Dünyanın en uzun süren laboratuvar deneyi olan Zift Damlası deneyi hakkında bilgi edinebilirsiniz


İlgili Eğitim Makaleleri


Bizimle İletişime Geçin
Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.