Yüzey Enerjilerini Sınıflandırma

Bir malzemenin yüzey enerjisini santimetre başına dyne cinsinden biliyorsunuz… sonraki adımınız ne olmalı? Malzemelerin yüzey enerjisi üç gruba ayrılabilir: yüksek, orta ve düşük yüzey enerjisi.

Yüksek Yüzey Enerjisi

 • Birçok metal ve cam, 100'lerce veya 1000'lerce dyne/cm'lik yüksek yüzey enerjisine sahiptir.

  Yüzeydeki moleküller birbirlerine o kadar kuvvetli bir şekilde çekilir ki, sıvı moleküllere de kolay bir şekilde çekilirler. Sonuç olarak, bu malzemelerin ıslatılması ve dolayısıyla yapıştırılması nispeten kolaydır. Yüksek yüzey enerjili malzemeler 100'lerce veya 1000'lerce dyne/cm yüzey enerjisine sahiptir ve birçok metal ve cam malzemeleri içerir.


Orta Yüzey Enerjisi

 • Birçok işlem görmüş plastik ve doğal malzeme, yaklaşık 300 dyne/cm'ye kadar yüzey enerjisine sahiptir.

  Her şey görecelidir. Mükemmel şekilde yüzeye yayılma ve mükemmel küresel damlacık oluşumunun arasını orta yüzey enerjisi olarak tanımlarız. Bunlar tipik olarak 36 dyne/cm ile yaklaşık 300 dyne/cm arasındaki malzemelerdir. İşlem görmüş birçok plastiğin ve ahşap, taş veya beton gibi doğal malzemelerin yüzey enerjisi bu aralık içerisindedir.


Düşük Yüzey Enerjisi

 • Düşük yüzey enerjisine sahip (36 dyne/cm'nin altında) malzemelerin yapıştırılması çok zordur.

  Düşük yüzey enerjili malzemelerin yüzeyindeki moleküller oldukları gibi kalma eğilimindedirler. Herhangi bir moleküle, özellikle de yapıştırıcı moleküllere karşı çok az çekim vardır. Yüzey enerjisi 36 dyne/cm altında olan malzemeler düşük yüzey enerjili olarak kabul edilirler ve birleştirilmeleri çok zordur. Bunlar, polipropilen ve polietilen gibi poliolefin plastiklerin yanı sıra politetrafloretilen (PTFE) gibi "yapışmaz" yüzeyleri içerir.


Farklı Malzemelerin Yüzey Enerjisi

 • Yüzey enerjisi, alan başına enerji birimi veya

  Yapıştırma çözümleri kategorilerini ve her biri için olan yüzey enerjisi aralıklarını hatırlayın (sağda gösterilmektedir). Bu kategorilerin her birindeki yaygın malzeme türleri için olan yüzey enerjilerini ele alacağız.

Plastikler

Farklı plastik türlerinin yüzey enerjilerini karşılaştırın.
 • Düşük Yüzey Enerjili Plastikler

  LSE Plastikler genellikle yumuşaktır, düşük yoğunluğa ve düşük erime noktasına sahiptir. Bu düşük yüzey enerjili malzemeler birbirine yapışır ve sıvıları iter, bu da birleştirilmelerini zorlaştırır. 3M, farklı çeşitlerde yapıştırıcılar ve bantlar tasarlamıştır ancak aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha az seçenek bulunmaktadır.

 • Mühendislik Plastikleri

  Mühendislik Plastikleri imalatta çok yaygındır; düşük maliyetlidir, güçlü ve sağlamdır ancak belirli ihtiyaçlara göre karmaşık şekiller verilmesi kolaydır. Mühendislik Plastikleri, LSE Plastiklerden daha yüksek yüzey enerjisine sahiptir bu nedenle bantların ve yapıştırıcıların yüzeye akması ve uygulanması daha kolaydır.

Geleneksel Malzemeler

Geniş ve çeşitli bir gruptur: temel olarak plastikten daha yüksek yüzey enerjisine sahip olan ancak metallerden daha düşük yüzey enerjisine sahip birçok malzeme içerir. Bu kategori cam, seramik ve beton gibi eski teknolojileri ve aynı zamanda ahşap, deri ve kumaş gibi doğal malzemeleri içerir. yaygın olarak kullanılan malzemelerin birleştirilmesi nispeten kolaydır, ancak her biriyle ilgili dikkate alınması gereken noktalar vardır.

Daha fazla bilgi

Bu çizelge geleneksel imalat malzemelerinin yüzey enerji seviyelerini göstermektedir.

Metal

Metaller güçlüdür ve çok çeşitli sıcaklık ve ortamlarda iyi performans gösterir. Çok yüksek yüzey enerjisine sahip olup sıvılarla temasa açıklardır, böylece sıvıların yüzeye yayılması çok kolaydır. Çoğu yapıştırıcı ve bant çoğu metale yapışır, bu nedenle metal yapıştırırken her zaman geniş bir yapıştırıcı yelpazesinden seçim yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Bu çizelge, farklı metal türlerinin yüzey enerjisi seviyelerini gösterir.

İlgili Eğitim Makaleleri


Bizimle İletişime Geçin
Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.