Polikarbonat parçaları yapıştıran 3M endüstriyel plastik tutkal

Mühendislik Plastikleri

Tasarımlarda mühendislik plastiklerinin birleştirilmesi ve yapıştırılması.

UZMANA SORUN

Mühendislik Plastikleriyle Tasarım

ABS, akrilik, polikarbonat, naylon, kompozitler ve polyester gibi geliştirilmiş plastikler, imalatta oldukça yaygındır çünkü tasarımcılar için yepyeni alanlar yaratırlar. Mühendislik plastikleri, endüstriyel kullanım veya hava durumu döngüleri gibi zorlu ortamlara dayanması gerekebilecek dayanıklı birleştirmeler için kullanılır. Düşük maliyetli, kuvvetli ve dayanıklıdırlar ancak aynı zamanda hafiftirler ve özel tasarım ihtiyaçlarına uymak için kolayca karmaşık şekiller ve biçimler kazandırılabilirler. Bu tür plastikler, görece yüksek yüzey enerjisine sahip olduğundan, yapıştırıcıların ve bantların nüfuz etmesi ve yapışması nispeten kolaydır.


Tasarımcılar Neden Mühendislik Plastiklerini Seçer

 • Akrilik birleştirme ve geliştirilmiş plastikler için 3M Scotch Weld tüpler

  Mühendislik Plastiklerinin Avantajları

  Mühendislik plastiği, karmaşık şekiller oluşturmak için metallerden daha fazla tasarım esnekliği sunar. Benzersiz performans sunarlar ve geniş bir sıcaklık aralığında iyi çalışırlar. Mühendislik plastikleri oldukça dayanıklıdır, bu da onların hava koşullarına ve UV ışınlarına maruz kalan uygulamalarda kullanılmalarına olanak sağlar ve ek olarak iyi yorulma direnci sunarlar.

 • Bir bisikletteki plastik yapıştırıcı ile birleştirilmiş plastik elemanlar

  Plastikler ve Metaller

  Mühendislik plastiğinin metale kıyasla başlıca avantajı, belirli performans özelliklerini korurken azalan ağırlıktır. Mühendislik plastiği aynı zamanda maliyeti azaltır ancak bu sadece ham malzemelerin daha düşük maliyetinden ibaret değildir. Plastikler, kalıptan dövme, delme, bükme veya metaller için gerekli diğer işlem maliyetleri olmadan karmaşık şekiller halinde biçimlendirilebilirler. Son olarak, bu şekiller neredeyse her zaman metallerden daha az ağırlığa sahip olduğundan, aynı zamanda taşınmaları da daha az maliyetlidir.

Yapıştırıcı Teknolojileri

Bunlar, mühendislik plastiklerini birleştirmek için kullanılan en iyi yapıştırıcılar ve bantlardan bazılarıdır. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak her bir özel teknoloji hakkında bilgi edinin.

 • 3M™ VHB™ Bantlar ile, en baştan yapım aşamasına kadar görünür bağlantı elemanlarını ortadan kaldırırken hızlıca ve kolaylıkla, aslen zaman içinde daha da güçlenen uzun ömürlü bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Çeşitli malzemeleri birleştirme becerisiyle, aklınıza gelebilecek hemen hemen her tasarımda birleştirme çözümleri sağlar.

 • 3M™ Scotch-Weld™ Yapısal Akrilik Yapıştırıcılar, hızlı kuruma sürelerine ve gelişmiş estetiğe sahip kuvvetli, güvenli bağlantılar sağlayarak verimliliği ve performansı iyileştirebilir. 3M™ Yapısal Akrilik yapıştırıcılar, yüksek darbe direnci, az koku ve soğutmaya ihtiyaç duymadan 18 aya kadar raf ömrü sağlayabilir.

 • 3M Hot Melt Yapıştırıcılar uygun maliyetlidir ve kullanımı çok kolaydır, ayrıca yapıştırıcı sert yüzeylerdeki tüm boşlukları doldurmak için iyi bir şekilde akar. Hot melt yapıştırıcılar geliştirilmiş plastikleri diğer tabakalarla birleştirmek için oldukça iyidir ve genellikle işaretler, konteynerler, kenar kalıpları ve kesimi için kullanılır.

 • Çift taraflı PSA yapıştırıcılar, her iki tarafında yapıştırıcı bulunan ince bantlardır. Pürüzsüz, düz yüzeyler için idealdir ve bilgisayarlar, akıllı telefonlar, düz ekran TV'ler ve kumanda paneli yüzeyleri için kesilmiş şekiller olarak sıklıkla bağlantı ve conta uygulamalarında kullanılır.

 • Yeniden kapatılabilir bağlantı elemanları,erişim panelleri, asansör iç mekanları veya araç torpidoları gibi parçaların sökülmesi veya yeniden konumlandırılmasının gerekeceği durumlarda kullanılır.


Mühendislik Plastikleri ile Birleştirme

 • Yüzey enerjisi, bir yapıştırıcının yakın temas sağlayıp sağlamayacağını belirleyen, bir malzeme yüzeyinin fiziksel özelliğidir. Yüksek yüzey enerjili bir malzemede, bir sıvı yayılır veya yüzeyi ıslatır; düşük yüzey enerjili bir malzemede sıvı akmaya karşı direnir ve boncuklaşır. Yapıştırıcı, birleştirme sağlamak için tabakaya nüfuz etmelidir. Mühendislik plastikleri, diğer plastiklere kıyasla görece yüksek yüzey enerjisine sahiptir ve bu nedenle, yapışması nispeten kolaydır. Biraz yüzey hazırlığı, yüzey enerjisini daha da geliştirebilir ancak çoğu uygulama için bu gerekli değildir.

Mühendislik Plastikleri Türleri

Her bir plastik türü, kendine özgü özelliklere sahiptir. Başlıca türler ve birleştirme özelliklerine dair kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Endüstriyel plastik yapıştırıcı ile birleştirilen kompozit plastik golf sopası ucu
  Kompozitler

  Kompozitler, güçlendiren fiber veya kumaş ve reçineden oluşan plastik malzemelerdir. Fiber, genellikle cam veya karbondur ve reçine genellikle polyester veya epoksidir. Kompozitler mükemmel kuvvet ile ağırlık oranları sağlamalarıyla, havacılık, elektronik devre panoları ve yüksek performanslı spor ekipmanları uygulamaları için idealdir. Genellikle birleştirilmeleri kolaydır ancak yapıştırıcıyı hem reçineyle hem de özel uygulama gereklilikleriyle eşleştirmek önemlidir.

 • Plastik yapıştırıcı ile birleştirilmiş polikarbonat dokunmatik ekranlı bilgisayar monitörü
  Polikarbonat

  Kuvvetli, dayanıklı ve şeffaf, nispeten yüksek sıcaklık direncine sahip polikarbonat, kolayca çekildiği, biçimlendirildiği ya da ısıl olarak şekillendirildiği için birçok uygulamada kullanılır. Polikarbonatlar, nispeten yüksek yüzey enerjisine sahiptir ancak genellikle yapıştırıcı seçimini karmaşık hale getiren çizilme dirençli kaplamaya sahiptirler.

 • İmal edilmiş Naylon bileşenleri
  Naylon

  Fiber ve kumaş kadar yaygın olan naylon da aslında otomotiv ve elektrik bileşenlerinde sıklıkla kullanılan kuvvetli, dirençli ve sıcaklığa dayanıklı malzemeler ailesindendir. Naylonun bir plastiğe kıyasla yüksek yüzey enerjisi vardır ancak farklı türleri farklı birleştirme gerekliliklerine sahiptir ve kalıp ayırıcı maddeler özellikle bir sorun olabilir.

 • 3M logolu ABS plastik sarı kutu
  ABS

  Akrilonitril, butadiyen ve stirenden yapılmış bir terpolimer olan ABS, iyi dayanıklılık ve darbe direnci gösterir. Kolayca biçimlendirilir ve geniş çeşitlilikteki tüketici ürünleri için kullanılır. ABS, genellikle kolaylıkla birleştirilir ancak yüzey enerjisi kuma göre değişiklik gösterir (üç monomerin farklı yüzdeleri).

 • Bir levhadaki plastik yapıştırıcı ile birleştirilecek akrilik harfler
  Akrilik

  Şeffaf, kırılmaya dayanıklı, biçimlendirmesi ve kesmesi kolay PMMA akrilik, cam için bir alternatif olarak yaygınca kullanılır ve ayrıca sıklıkla levhalarda da kullanılır. Akriliğin birleştirilmesi kolaydır ancak çizilmeye karşı dirençli kaplama, zorluklar sunabilir.

 • Bir parça beyaz köpüğe uygulanmış 3M Üretan yapıştırıcı bant
  Üretan

  Çoğu poliüretanlar, ısıtıldığında erimeyen, ısı ile sertleşen polimerlerdir ancak termoplastik poliüretanlar da mevcuttur. Üretan, minderler ve contalar gibi köpük ve kauçuk ürünler yapmak için yaygın olarak kullanılır; aynı zamanda üretan yapıştırıcılar yapmak için kullanılır, bu nedenle nispeten birleştirilmesi kolaydır.

 • Endüstriyel yapıştırıcı ile birleştirilmiş polyester/fiberglas yelkenli tekne gövdesi
  Polyester

  Kolaylıkla şekillendirilen ve fiber, kumaş, film ve şişe olarak yaygın kullanılan polyester, elektrik ve elektronik bileşenlerinde ve kompozitlerin imalatında yaygın olarak kullanılır. Polyester, nispeten yüksek yüzey enerjisine sahiptir ancak belirli uygulamalar, polyesterdeki /fiberglastaki vernik kaplama gibi birleştirme için dikkate alınması gereken özel durumlara sahiptir.

 • 3M yapıştırıcı ile birleştirilmiş pencere çerçevesi ve camı gösteren vinil ya da sert PVC kesit yüzeyi
  Sert PVC

  Vinil olarak da adlandırılan ve tahliye boruları, oluklar, kapılar, pencere çerçeveleri, cephe giydirmesi ve kredi kartlarında kullanılan sert PVC, nispeten kolay birleşir. Esnek PVC'nin birleştirilmesi daha zordur ve bu ikisi bazen birbiriyle karıştırılır, bu nedenle yüzeylerinizi tam olarak tanımlamanız önemlidir.


Birleştirme Türleri

Hangi yapıştırıcının en iyi performansı göstereceğine karar vermek için, birleştirme türünü dikkate almak genellikle oldukça yardımcı olur. Aşağıdaki altı birleştirme türü, en iyi yapıştırıcı ve bandı belirleyen farklı tasarım özelliklerine sahiptir.


Bizimle İletişime Geçin

Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla işbirliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla işbirliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90 216 538 07 77.