Yüzey Biliminin Temelleri

Bir ürünü tasarlarken substratlar; performans, estetik, ağırlık veya diğer hususlar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı seçilir. Parçanın tasarımı ayrıca, bağlanmış noktanın geometrisini belirlemek için de önemlidir. Sonuç olarak, bir yapıştırıcı seçerken, yapıştırıcı kimyasının substratların yüzeyleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamak önemli bir konu haline gelir.

"Substrat" ve "yüzey", ahşap veya demir gibi, bir düzenek oluşturmak için kullanılan materyal çeşidini ifade eder. Teknik olarak substrat, malzeme özelliklerinin tümünü içerir: Esneklik veya titreşim sönümlemesi gibi maddesel özelliklerden aşınma direnci veya dokusu gibi yüzey özelliklerine kadar. Çoğunlukla, "substrat" ve "yüzey", yapıştırıcı bağlantıları bağlamında birbirinin yerine geçebilir ve yapıştırıcının temas ettiği, birleştirdiğiniz belirli bölümü ifade eder.


Yüzey ve Tüm Parça

Bir substratın yüzeyinin bir substratın tümünden çok farklı davranabileceğinin farkındalığında olmak önemlidir. Boyalı metali düşünün: "yüzey", hem mikro hem de makro ölçekte, metalin "tümünden" çok farklı özelliklere sahip olan boyalı bir alanıdır. Bir substratın yüzeylerinin materyalin tümünden çok farklı davrandığının üç örneği.

 • Vernikli bir ahşap yüzeyine yapıştırma işlemi uygulamak, kaplanmamış ahşaba göre farklı bir yapıştırıcı gerektirir.
  Vernikli Ahşap

  Kaplanmamış ahşap sadece ahşaptır, ancak ahşap verniklenmişse, o zaman yapıştırıcı aslında vernikli yüzeye yapışır.

 • Paslı demire yapışma zorlayıcı olabilir; yüzey hazırlığı yapıştırıcının verimliliğini etkileyebilir.
  Paslı Demir

  Paslı demir durumunda, yapıştırıcı kısmen demire, kısmen demir okside bağlanır; her birinin ne kadarına bağlandığı pas miktarına ve ne kadar yüzey hazırlığı yapıldığına bağlıdır.

 • Mühendislik plastiği parçalar için yapıştırıcı seçerken herhangi bir kalıp ayırıcı maddeyi göz önünde bulundurmanız gerekir.
  Mühendislik Plastiği Parçaları
  Birçok plastik parça, üretimi kolaylaştırmak için kalıp ayırıcı maddeler kullanılarak üretilir. Eğer kalıp ayırıcı madde birleştirmeden önce giderilmezse yapıştırıcının kalıp ayırıcı maddeye bağlanma özelliği bulunmalıdır.

Yüzey Temasının Önemi

Yapıştırıcılar iki malzemeyi birleştiren bir bağ oluşturur. Düzgün birleştirme için, yapıştırıcının her bir malzemenin yüzeyi ile temas edebilmesi çok önemlidir. Bu, yüzeyin delindiği mekanik birleştirme veya malzemelerin kaynak yolu ile birleştirildiği diğer işlemlerden farklıdır.

Bir yüzeye iyi temas etmek için yapıştırıcı uygun özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler, yapıştırıcının kimya ve viskozitesini içerir (bunlar diğer konu başlıklarında ayrıntılı olarak ele alınmaktadır), ancak yüzey de uygun özelliklere sahip olmalıdır. Aşağıda listelenen üç özellik (yüzey enerjisi, temizlik ve pürüzlülük), yakın temas için en önemli faktörlerdir.

 • Düşük ve yüksek yüzey enerjili substratların yapıştırıcı seçimini nasıl belirlediğini öğrenin.

  Yüzey Enerjisi

  Düşük yüzey enerji değerine sahip malzemeler yapıştırıcı akışına direnç göstererek yakın teması önler. Yüksek yüzey enerjisine sahip malzemeler, yapıştırıcı akışını destekleyerek yakın teması destekler. Yapıştırıcıyı substratın yüzey enerjisine göre seçebilir ya da substratın yüzey enerjisini astarlama, aşındırma veya başka yöntemlerle değiştirebilirsiniz.

 • Kir ve kirletici maddeler yapıştırıcının bir substratla düzgün şekilde temas etmesini önleyebilir.

  Yüzey Temizliği ile İlgili Hususlar

  Kir, yağ, gres veya toz, yapıştırıcının malzemenin asıl yüzeyine uygun şekilde temas etmesini önleyen bir katman oluşturabilir. Yüzey kirliliği iki şekilde yönetilebilir. Yüzey tüm kirletici maddelerden arındırılabilir veya belirli bir kirlilik seviyesine uygun olacak şekilde formüle edilmiş bir yapıştırıcı kullanılabilir.

 • Yüzey pürüzlülüğü, bir bağ için mevcut toplam alanı artırabilir.

  Pürüzlü Yüzeylerde Yapıştırma İşlemi

  Pürüzlülük, bir bağ için mevcut toplam alanı artırarak daha güçlü bir bağlantı sağlar. Bununla birlikte, aşırı pürüzlülük, yapıştırıcının yüzeye akışını engelleyebilir. Yapıştırıcı, yüzeyde değişiklik yaparak veya daha uygun bir yapıştırıcı seçerek, yüzeyin pürüzlülüğüne uygun seçilebilir.


İlgili Eğitim Makaleleri


Bizimle İletişime Geçin
Yardımcı olmak için buradayız.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.

Projeniz için doğru ürüne karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var? Ürün, teknik veya uygulama açısından tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya bir 3M teknik uzmanıyla iş birliği yapmak istiyorsanız, şu numaradan bizi arayın: +90-216-538-0777.